РФія продовжує війну проти України та підтверджує, що хоче не лише захопити нові території, але й фізично знищити українців та Україну як державу. Хоробрі українці за підтримки цивілізованого світу вже 103 добу боронять країну, але війна переходить у затяжну стадію, тому владі потрібно вживати заходів для підтримки економіки.
В перші три місяці війни фінансування бюджетних витрат здійснювалося переважно завдяки активній фінансовій допомозі західних країн. У травні дефіцит загального фонду держбюджету склав 113,4 млрд грн або 3,9 млрд $, а з початку року вже сягнув 270,8 млрд грн.
Минулого тижня Нацбанк реалізував на міжбанку 826 млн $, а за тиждень до цього – рекордні з початку повномасштабної війни 1,4 млрд $. Загалом у 2022 році Нацбанк з власних резервів та отриманої допомоги продав 9,4 млрд $ та 1,8 млрд €, а придбав – 1,8 млрд $ та 110 млн €.
Курс гривні на міжбанку залишився фіксованим на рівні 29,25 грн/$, а на фізичному ринку та в комерційних банках зміцнився до 35-36 грн/$ після запроваджених НБУ наприкінці травня обмежень.
Україна у травні активізувала експорт аграрної та металургійної продукції, що сприяло збільшенню валютних надходжень. Щоб додатково їх збільшити Кабмін запропонував повернути мита та ПДВ на імпортні товари, зокрема й автомобілі для власного користування, і вже вніс до Верховної Ради відповідний законопроект. Нацбанк, крім цього, пропонує запровадити додаткові збори на позиції некритичного імпорту.
Нацбанк минулого тижня з метою стабілізації курсу гривні та стримування інфляції підвищив облікову ставку з 10% одразу до 25%, проте це різко підвищить вартість кредитів для бізнесу та фактично зупинить відновлення економіки.
Згідно з травневим прогнозом НБУ, річна інфляція в Україні у 2022 році сягне 17%, тоді як в Естонії вона складе 20%, Литві – 18,5%, тобто буде майже такою ж, як в країнах, де немає війни, що свідчить про зростання світових цін внаслідок російської агресії. Є негативний приклад Туреччини, де через необдумані кроки влади інфляція у травні сягнула 73,5%, але в Україні уряд та Нацбанк мають спільно працювати над відновленням економіки. Висока облікова ставка дозволить комерційним банкам перенаправити кошти на державні облігації, що гарантуватимуть 20-25% річних, а не кредитувати виробників з високими ризиками неповернення коштів.
ІЦ УАК за матеріалами Graintrade
agroconf.org