На вчорашній зустрічі у Стамбулі міністри закордонних справ Туреччини та росії обговорили питання розблокування експорту з портів України та домовилися продовжити переговори, залучивши до них ООН та Україну.
Туреччина очікує завдяки своєму посередництву отримати 25% знижки на українське зерно, а також збільшити обсяги поставок на світовому ринку, що знизить ціни та допоможе країні вгамувати інфляцію, яка у травні сягнула 74%.
Росія вимагає скасування санкцій в обмін на розблокування портів України та звинувачує останню в затягуванні цього процесу. Очільник МЗС Туреччини Чавушоглу заявив, що «його країна вважає виправданими та законними вимоги росії щодо усунення перешкод для експорту її товарів в обмін на забезпечення морських поставок продукції з України».
Водночас міністр закордонних справ росії лавров повідомив, що «коли та якщо Україна розмінує свої порти і дозволить кораблям вийти, то президент росії гарантує, що його військо не використає це на користь спеціальної військової операції, яка триває зараз».
Проте речник МЗС України О. Ніколенко зазначив, що «заяви лаврова про гарантії безпеки в разі розмінування портів України є порожніми. Україна не дозволить росії використати зернові коридори для нападу на портові міста, тому наполягатиме на поставках військової техніки для захисту берегової лінії та конвоїв країн – партнерів для патрулювання у Чорному морі».
Розповідаючи про гарантії росія продовжує красти українське зерно. В середу окупанти заявили, що почали вивозити зерно з Запорізької області через Крим в напрямку Близького Сходу», - повідомляє Інтерфакс.
До Туреччини викрадене в Україні зерно завозиться за підробленими документами, де постачальником зазначена російська компанія.
«Наразі Україна фіксує щонайменше три злочини: перший – викрадення зерна, другий – незаконне користування українськими портами, третій – вивезення зерна за фальшивими документами до Туреччини, оскільки за документами з Херсону або окупованого Криму його було б складно продати», - заявив посол України в Туреччині Василь Бондар.
За даними ООН, через російську агресію в портах України заблоковані 25 млн т зерна та 80 кораблів, на яких знаходяться 450 моряків, третина яких філіппінці, а також багато громадян Азербайджану, Туреччини та Сирії. Проте навіть в разі вирішення питання порти не зможуть відкритися зразу, оскільки кілька місяців знадобиться на розмінування шляхів, перш ніж кораблі зможуть вийти у море.
ІЦ УАК за матеріалами Graintrade
agroconf.org