На ринок пальмової олії тисне збільшення поставок з Індонезії, яка намагається позбутися залишків, накопичених за час дії заборони на експорт. За тиждень котирування на пальмову олію знизилися на 10,5%, що посилило тиск на сусідні ринки соєвої та соняшникової олії.
Після тижневого падіння серпневі ф’ючерси на пальмову олію на малайзійській біржі Bursa вчора на тлі кроків влади Індонезії по стимулюванню експорту виросли на 0,9% до 5848 рінггитів/т або 1322 $/т, проте загалом за тиждень втратили 10,5% ціни.
Індонезія, що є найбільшим світовим експортером пальмової олії, задля прискорення експорту видала дозвіл на відвантаження 1,16 млн т продукції з пальмової олії. Малайзія також нарощує експорт. У травні він виріс у порівнянні з квітнем на 26,7% до 1,36 млн т, проте у червні може уповільнитися на тлі зростання запасів та повернення частини покупців до Індонезії.
Запаси пальмової олії в Малайзії у травні скоротилися у порівнянні з квітнем на 7,4% до 1,52 млн т, хоча трейдери очікували їх зниження на 9% до 1,49 млн т внаслідок зменшення виробництва на 4-5%. Проте виробництво у травні залишилося на рівні квітня – 1,46 млн т.
За оцінками експертів Solvent Extractors' Association (SEA) of India, Індія у травні скоротила у порівнянні з квітнем імпорт пальмової олії на 10% з 572,5 до 514,02 тис. т, тоді як збільшила імпорт соєвої олії на 27% до 373 тис. т, а соняшникової – майже удвічі до 118,5 тис. т.
Зниження цін на пальмову олію посилює тиск на котирування соєвої олії, яка зараз є найконкурентнішою на світовому ринку.
Липневі ф’ючерси на соєву олію на біржі в Чикаго з понеділка впали на 3,2% до 1725 $/т, втративши за тиждень 4,1% ціни.
На ринок сої тисне прискорення сівби у США, де станом на 12 червня соєю засіяно 88% площ, що відповідає середньому 5-річному показнику. В доброму або відмінному стані знаходиться 70% посівів, хоча торік таких було 62%.
В Україні ціни на соєву олію опустилися до 1150-1250 €/т FCA (залежно від регіону), проте їх подальше падіння зупинило різке зниження цін на шрот та макуху. Значні витрати на відвантаження шроту змушують переробників накопичувати його на складах в очікуванні розблокування портів, відвантажуючи лише олію. Як наслідок, ціни на сою знизилися до 12-13 тис. грн/т (410-450 $/т).
Ціни попиту на українську соняшникову олію падають на тлі збільшення пропозицій та складнощів з доставкою до портів Румунії та Болгарії, оскільки автомобілі стоять на кордоні в чергах по 3-5 днів, а в бік станцій переходів до Румунії та Польщі знову введені конвенції.
ІЦ УАК за матеріалами Graintrade
agroconf.org