Агресивна та брутальна війна росії проти Україні принесла багато страждань для українців, а також спричинила втрати для бізнесу в Україні. Зрозуміло, що у власників бізнесу постає питання – яким чином зафіксувати ці збитки та згодом компенсувати їх за рахунок агресора.
З метою ознайомлення українців з важливим аспектами та процедурою фіксації збитків, механізмами стягнення збитків та можливими інструментами для відновлення інфраструктури, УЗА разом з юридичною фірмою Arzinger провела спеціальний вебінар: «Фіксація та компенсація збитків, завданих бізнесу військовою агресією росії в сьогоденних реаліях, – mission (im)-possible?».
Сьогодні весь український бізнес, який втратив активи та зазнав збитків через війну росії проти України, думає на про те, яким чином можна компенсувати собі ці збитки. Cьогодні вже існує в світі багато інструментів, яким чином спробувати стягнути з росії компенсації, але кожен з них має свої переваги чи недоліки.
В рамках вебінару обговорили особливості національного законодавства та процедури фіксації збитків, кримінально-правовий аспект, а також міжнародно-правовий аспект, який відіграватиме велику роль в процесі компенсації збитків.
Який шлях компенсації збитків обрати: через Європейський суд з прав людини, Міжнародний суд ООН, Спеціальну комісію з компенсації збитків чи Інвестиційний арбітраж або національні механізми іноземних держав? Також оцінили можливість використання національного українського механізму – йти шляхом судових позовів через українські суди. Всі плюси та мінуси, ефективність та результати використання того чи іншого інструменту також детально обговорили на вебінарі.
Юристи Arzinger порадили бізнесу проводити детальну фіксацію завданих збитків та їх якісну оцінку для формування бази доказів в рамках майбутніх судових процесів. Зокрема:
При фіксації та оцінці збитків бізнесу важливо відразу визначитись, чи ви фіксуєте їх для міжнародного процесу, в рамках кримінального процесу в Україні чи подання заяв на компенсацію. Варто визначити прямі збитки, упущену вигоду та кошти на відновлення активів.
Куди ж звертатися щодо фіксації збитків:
Детальніше ознайомитися з усіма можливостями та механізмами компенсації збитків для бізнесу, зрозуміти всі переваги та недоліки того чи іншого шляху та інструменту, ви можете переглянувши запис вебінару «Фіксація та компенсація збитків, завданих бізнесу військовою агресією росії в сьогоденних реаліях, – mission (im)-possible?» за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=CiZJjeh4xW4
Додаткові ресурси:
https://damaged.in.ua.
Проект KSE Institute здійснюється за підтримки Офісу Президента України, Міністерства економіки, Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, Міністерства інфраструктури та Міністерства розвитку громад та територій.
Аграрії, які зазнали втрат від війни, можуть заповнити відповідну анкету, сформовану #УЗА та партнерами: https://forms.gle/noqMfjswghNcGWZNA
Мова йде про втрати від руйнування об’єктів нерухомості, виробничих приміщень, втрати засобів виробництва, продукції, недоотриманий прибуток, втрати робочих місць, інше. Опитувальник поділений на кілька напрямів: елеваторні потужності, портові потужності, засоби виробництва, продукція, недоотриманий прибуток, людські ресурси, посівні та земельні ресурси.