Заяви Росії про вихід із Чорноморської зернової ініціативи мають “негайний, шкідливий ефект на глобальну харчову безпеку”, про це заявив Нед Прайс, речник Державного департаменту США.
“Росія знову робить їжу зброєю у війні, яку вона сама розпочала. Найефективнішим способом забезпечення харчової безпеки було б, якби Росія повернулась до угоди і припинила війну проти України”, – сказав Нед Прайс, речник Держдепартаменту США.
Ціни на продовольство у світі знову почали зростати внаслідок невизначеності навколо чорноморської зернової угоди. Нед Прайс наголосив, що США закликають Росію відновити участь у зерновій ініціативі.
“Ми хочемо, щоб ця ініціатива відновилась”, – сказав речник Державного департаменту США, – “Ми закликаємо Росію поважати зобов’язання, які вона на себе взяла. … Не стояти на шляху постачання дуже необхідного зерна та інших продуктів харчування”.
За його словами, жодна інша країна “не може замінити можливості України експортувати зерно через Чорне море”.
“Будь-які дії Росії, спрямовані на перешкоджання критично важливого експорту зерна, по суті, свідчитимуть про те, що Кремлю байдуже, чи люди та сім’ї в усьому світі платять більше за їжу чи голодують”, – зазначив речник Держдепу.
За його словами, спроби Росії домогтися поступок в обмін на повернення до зернової угоди означатимуть “колективне покарання, або колективне вимагання».
Посол Кенії в ООН у понедіок заявив, що призупинення Росією участі в Чорноморській зерновій ініціативі “ускладнює життя мільйонів людей, які не беруть участі у війні в Україні. Це підриває глобальну продовольчу безпеку, особливо в найбільш вразливих країнах і регіонах”.
Заступник генерального секретаря ООН Мартін Гриффітс сказав, що “Чорноморська зернова ініціатива залишається в силі, незважаючи на призупинення участі в ній Росії”.
31 жовтня міністерство оборони Росії заявило, що «до зʼясування ситуації» навколо подій у бухті Севастополя 29 жовтня «рух коридором безпеки, визначеним «Чорноморською ініціативою», призупинено.
Цього ж дня міністр оборони Туреччини Хулусі Акар провів телефонну розмову зі своїм російським колегою Сергієм Шойгу, і попросив Росію продовжити участь в зерновій ініціативі.
Президент України Володимир Зеленський у телефонній розмові з генсеком ООН Антоніу Ґутеррішем запевнив у відданості України зерновій угоді.
ООН, Україна та Туреччина заявляють, що угода досі чинна.
Тим часом експортні поставки тривають. В понеділок 12 кораблів вийшли з українського порту, ще чотири кораблі отримали дозвіл на проходження до портів України, про це повідомив міністр інфраструктури України Олександр Кубраков. Сторони говорять, що інформують Росію про проходження суден.
https://ukrainian.voanews.com