За тиждень морква в Україні подорожчала на 11%
Активізація попиту дає змогу українським фермерам впевнено підвищувати відпускні ціни на моркву, повідомляють аналітики проекту EastFruit. Причиною збільшення попиту на ці коренеплоди експерти проекту називають активізацію закупівельної діяльності з боку великих оптових компаній та роздрібних мереж напередодні Нового року, а також завершення реалізації продукції з необладнаних сховищ.
14 грудня фермери готові були відвантажувати якісну моркву не дешевше за 15-20 грн/кг ($0,41-0,55/кг), що в середньому на 11% дорожче, ніж наприкінці минулого робочого тижня. Однак при цьому галузеві експерти наголошують, що тенденція зростання цін відзначається виключно у сегменті моркви високої якості, яку закуповують для тривалого зберігання.
За словами гравців ринку, зростанню цін сприяє помітне підвищення торговельної активності у сегменті якісної моркви. Повідомляють, що більшість українських господарств призупинили продаж цього коренеплоду в очікуванні ще більшого зростання цін і заклали основний обсяг врожаю на зберігання. До реалізації вони пропонують лише надлишки, внаслідок чого пропозиція моркви на ринку дещо обмежена.
Зазначимо, що на цей час ціна на якісну моркву в Україні вже в середньому у 2,9 раза вища, ніж рік тому. При цьому деякі виробники планують і надалі підвищувати ціни за умови збереження сучасних темпів збуту.
В Україні можуть подешевшати картопля та білокачанна капуста низької якості – прогноз
Ситуація на плодоовочевому ринку України залишається досить напруженою, і поточний тиждень запам’ятається ще одним повномасштабним блекаутом. З самого ранку 16 грудня аварійні відключення електроенергії було застосовано у всіх без винятку регіонах країни, до чого призвів масований ракетний обстріл територій України російськими військами. Як це впливає на ринок овочів та фруктів?
Зміни цінових тенденцій цього тижня аналітики проекту «АПК-Інформ: овочі та фрукти» зафіксували у сегменті картоплі, яка вкотре подешевшала під тиском збільшення пропозиції продукції на ринку. Фермери все частіше відмовлялися від планів довгострокового зберігання картоплі та намагалися реалізувати максимальні обсяги наявної продукції. Крім того, картопля в українських сховищах швидко втрачає якісні показники, чому сприяють і аварійні відключення електроенергії.
Водночас у сегменті моркви цього тижня встановилися протилежні цінові тенденції. Виробники почали підвищувати цінники на коренеплоди, посилаючись на обмежені запаси якісної продукції в сховищах. Представники оптових компаній та роздрібних мереж продовжували активні закупівлі моркви, що лише надавало підтримці зростання цін у даному сегменті ринку.
Короткострокові прогнози та очікування
Черговий блекаут в Україні точно не призведе до стабілізації цінової ситуації на плодоовочевому ринку та за прогнозами проекту «АПК-Інформ: овочі та фрукти», ціни на основні овочі борщового набору та картопля, швидше за все, підвищуватимуться.
Винятком у наступні тижні можуть стати картопля та капуста середньої та низької якості, залишки яких фермери намагатимуться розпродати якнайшвидше. За оцінками експертів, перебої з постачанням електроенергією в усіх без винятку регіонах України призводитимуть до подальшого стрімкого псування плодоовочевої продукції у сховищах. Саме така продукція потраплятиме на ринок за більш привабливими для споживачів цінами й протягом наступних кількох тижнів.
Недостатня пропозиція призвела до чергового зростання цін на огірок в Україні
На українському ринку стрімко зростає ціна імпортного тепличного огірка, повідомляють аналітики проекту EastFruit. Експерти зазначають, що зростання цін на цю продукцію продиктоване насамперед обмеженою пропозицією огірка на ринку. Більшість українських комбінатів вже завершили сезон продажу, а постачання із зовнішнього ринку, зокрема з Туреччини, є досить нестабільним.
За даними щоденного моніторингу проекту, 8 грудня тепличні огірки на українському ринку пропонувалися до продажу по 50-65 грн/кг ($1,37-1,78/кг), що в середньому на 14% дорожче, ніж тижнем раніше.
Підвищувальний ціновий тренд у сегменті огірка, за словами операторів ринку, провокується помітним збільшенням попиту на цю продукцію напередодні новорічних свят. Водночас пропозиція місцевого огірка досить обмежена. Основний обсяг ринку складає виключно імпортна продукція виробництва Туреччина. У цьому подорожчання цієї продукції відзначається й у країні-виробнику.
Ключові гравці ринку впевнені, що вже найближчим часом варто очікувати на прискорення темпів зростання цін на тепличні овочі й в Україні. Свою думку вони пояснюють тим, що наразі основна частина українських тепличних господарств уже заявила про завершення сезону реалізації. Таким чином практично весь обсяг огірка на українському ринку складає турецька продукція. При цьому попит на тепличні овочі в Україні також зростає, оскільки оптові компанії та роздрібні мережі почали формувати торгові запаси на новорічні свята, а це також провокує зростання цін у цьому сегменті.
Польські тепличники висаджують томати на три місяці пізніше
Через подорожчання енергоносіїв польські сімейні тепличники висаджують томати в теплицю, замість грудня в кінці лютого – на початку березня, а великі компанії – на 2 тижні пізніше.
Про це повідомляє HortiDaily.
«Зараз вугілля для опалення теплиць коштує вчетверо дорожче, ніж колись, – сказав Рене Звінкельс з компанії Axia Seeds. – Через це продукцію було б надто дорого продавати, і проблема в тому, що торговці та супермаркети не платили б різницю в ціні».
Рене пояснив, що польські виробники зазвичай садять рослини в грудні, але сімейні компанії зараз орієнтуються на кінець лютого – перший тиждень березня.
«Таким чином їм не потрібно стільки опалення, а також заощадять на електроенергії. Великі компанії сіють переважно на два тижні пізніше, а не більше. У них є вугілля до березня».
Польські виробники не надто остерігаються конкуренції зі сторони Італії, Іспанії та Марокко. Адже 70% польського виробництва – рожеві томати, імпорт яких дуже незначний.
Українські садівники так і не дочекалися підвищення цін на яблуко
Попри всі очікування українських виробників, традиційного для передноворічного періоду сплеску торгової активності на ринку яблука в Україні так і не відбулося, повідомляють аналітики проекту EastFruit. Як зізнаються самі садівники, цього тижня відпускні ціни на яблуко почали стрімко знижуватися.
Так, зараз українські садівники готові відвантажувати яблука по 6-12 грн/кг ($0,23-0,34/кг), що в середньому на 19% дешевше, ніж наприкінці минулого робочого тижня. Основною причиною здешевлення в даному сегменті стало значне збільшення яблука на ринку. Так, більшість садівників прагнуть якнайшвидше розпродати ці фрукти, щоб не витрачатися на зберігання, яке в поточному сезоні обіцяє бути рекордно дорогим.
Оптові компанії та роздрібні мережі України також відзначають послаблення попиту на яблуко, особливо в останні два тижні. Учасники ринку пояснюють зниження активності покупців великим напливом продукції низької якості, яку садівники прагнуть збути насамперед і згодні поступатися ціною на такі фрукти.
Варто додати, що на 7 грудня ціни на яблуко в Україні в середньому на 41% були вищі за торішні, що обумовлено зниженням виробництва яблук не лише в Україні, а й у країнах ЄС загалом. Як відзначають самі садівники, вони сподіваються на активізацію попиту в даному сегменті у другій половині сезону, коли пропозиції якісного яблука знизиться до мінімуму.
Глобальний сектор переробки яблук змушений переналаштовуватись через високі ціни на електроенергію
Зростання вартості енергоресурсів змусило виробників яблук у Європі змінювати плани щодо врожаю.
Так, деякі садівники в ЄС вирішують не збирати весь урожай через надважкі витрати на зберігання, що пізніше відіб’ється на ринку яблук у 2022/23 МР, пише AgroPortal з посиланням на FreshPlaza.
Крім того, багато виробників направляють більше яблук невисокої якості в сектор переробки, зберігаючи лише плоди високої якості. В результаті, за прогнозами USDA, використання яблук для переробки в ЄС збільшиться на 12,5%, порівняно з аналогічним періодом минулого року. Зростання очікується у Польщі, Німеччині, Австрії та Франції. Це може призвести до збільшення обсягів постачання яблучного концентрату у сезоні 2022/23 рр., потенційно зменшивши імпульс зростання цін.
Проте, вартість виробництва для переробників яблучного соку значно зросла.
Зазначається, що деякі переробні підприємства в Китаї зупинили виробничий сезон раніше, ніж зазвичай, щоб запобігти зростанню витрат. Це призвело до зниження пропозиції та підвищення цін. У листопаді 2022 року ціни на китайський яблучний сік у США зросли на 10,3% порівняно з попереднім місяцем та на 27,15% порівняно з аналогічним періодом минулого року – до $12,84 за галон.
Цитрусові в Україні за рік подорожчали в середньому на 74%
Взимку традиційно зростає попит на мандарини, апельсини та лимони, адже завдяки високому вмісту вітаміну С ці фрукти допомагають зміцнювати імунітет та боротися з вірусами та застудами. Всеукраїнський сервіс доставки продуктів Zakaz.ua проаналізував, як змінилися ціни на цитрусові в українських супермаркетах протягом року. Суттєво подорожчали всі товарні позиції: найбільше підскочили ціни на лимон, лайм та грейпфрут.
За даними Державної служби статистики, інфляція в Україні продовжує зростати. У жовтні відносно вересня показник виріс на 2,5%, а у річному вимірі — до 26,6%. Тому протягом року фіксуємо невтішну динаміку зростання цін майже на всі харчові продукти в українських супермаркетах.
Зокрема, у порівнянні з 2021 роком, українцям доведеться цьогоріч викласти чималеньку суму з гаманців, щоб поласувати улюбленими цитрусовими, ціна яких у річному еквіваленті в середньому зросла на 74%.
Як змінилися цінники в супермаркетах
За даними аналітиків Zakaz.ua, найбільше в порівнянні з минулим роком підскочила ціна на лимони — на 146%. У грудні 2021 року кілограм жовтеньких на поличках супермаркетів можна було придбати в середньому за 25,7 грн, тоді як у грудні цьогоріч ціна становить 61,7 грн.
За звичаєм, з початком холодної пори року розпочався сезон мандарин. Особливо неабиякий попит на ці цитрусові спостерігається серед онлайн-покупців Zakaz.ua напередодні Нового року. Це не тільки один з головних ароматів свята, але й заряд здоров’я, адже мандарини багаті на вітамін С, який зміцнює імунітет, і клітковиною, що є корисною для травлення. З’ясувалося, що цьогоріч помаранчеві смаколики в українських супермаркетах подорожчали на 61% та в середньому коштують 71,9 грн за кілограм. Минулого року ціна була близько 40,6 грн грн/кг.
Більш доступний сорт мандарин Клементин в середньому вартує 64,9 грн/кг, що на 57% дорожче. На цей сорт зазвичай ажіотаж серед покупців, тому що плоди Клементина солодкі й майже без кісточок. Такі мандарини зберігаються довше, дуже рідко бувають кислими та мають глянсову шкірку, яка легко чиститься.
Ціни на апельсини в річному еквіваленті зросли на 81% та коштують нині в середньому 69 грн/кг. Найвищі цінники на плоди з Іспанії, вартість яких становить близько 104,9 грн за кілограм.
Варто зазначити, що ціни на мандарини та апельсини у грудні не є рекордними у цьому році. За останні два місяці цінники значно сповзли вниз. Ще у жовтні купити ці фрукти можливо було не менше ніж за 100 гривень за кг. Тому, зважаючи на позитив у динаміці, є надія, що ближче до Нового року їх можна буде придбати за ще вигіднішою пропозицією.
Також суттєво подорожчали грейпфрути, які доволі часто українські споживачі додають у дієтичний раціон. Ціна зросла на 116% у порівнянні з минулим роком.
Найдорожчим цитрусом на поличках ритейлерів є лайм. В супермаркетах цінники стартують від 185 до 252 грн за кілограм, що в середньому на 131% вище, ніж у грудні 2021 року.
Найменше змінилися ціни на помело: звичайний сорт коштує в середньому 84,9 грн, а червоне помело – близько 100 грн за кілограм. Ціни зросли на 33% та 29% відповідно.
Світі — менш популярний екзотичний цитрусовий фрукт, але від того не менш корисний вітамінний смаколик цьогоріч коштує в середньому 89 грн. Тоді як у грудні 2021 ціна була 60 грн за кіло.
Чому цитрусові подорожчали? Експерти зазначають, що така цінова різниця з минулим роком пов’язана зі значною девальвацією гривні щодо іноземних валют. Адже значна частина цитрусових плодів в Україні імпортного походження: фрукти надходять з Туреччини, Іспанії, Єгипту, Італії, Греції й т.д. Окрім цінового підйому фрукти зазнали ще й відчутної зміни своєї пропозиції на ринку. Тому зменшились їхні обсяги постачання з-за кордону. В мирні часи основна маса цієї продукції імпортувалась морем. А зараз постачання в Україну йде альтернативними шляхами суходолом, які не здатні замінити морське транспортування за обсягами.
Війна в Україні створила багато проблем для єгипетських експортерів цитрусових
Єгипетська цитрусова промисловість серйозно постраждала від війни, розв’язаної росією в Україні. На експорт цитрусових відразу ж вплинули тривожна логістична ситуація під час експорту до росії й отримання оплати за поставлену продукцію.
Перед початком російсько-української війни плодоовочева галузь вже зіткнулася з низкою проблем, пише EastFruit з посиланням на FreshPlaza. «Найголовніше, що з моменту спалаху Covid-19 у 2020 році сектор зіткнувся з логістичними проблемами, такими як брак контейнерів, збільшення вартості доставки та затримки з доставкою. Ці проблеми й досі впливають на галузь, — пояснює один єгипетський торговець цитрусовими. — Тепер через війну все стало ще гірше, і плани зростання таких компаній, як наша, стали нереальною мрією, а економічні наслідки стали серйознішими для всієї країни. Враховуючи той факт, що росія є найбільшим імпортером єгипетських цитрусових вартістю близько $200 млн, і що і росія, і Україна поглинають майже 20% нашого виробництва, легко уявити, наскільки серйозним є цей вплив».
Є багато невизначеностей при експорті продукції до росії або України, стверджує інший експортер цитрусових: «З початком війни та міжнародними санкціями, накладеними на росію, доставка фруктів та овочів до росії або України стала для нас ризикованою. Це стосується більшості експортерів. Ви опускаєте свій вантаж у воду і не можете бути впевнені, дійде він до місця призначення чи ні.І навіть якщо вам пощастить і до доставки все піде гладко, ризик не отримати свої гроші. Платежі не завжди гарантовані через санкції щодо російської фінансової системи. Вартість доставки та страхування знову збільшилася, а це означає, що товари іноді надто дорогі, щоб залишати прибуток».
На тлі складного сезону цитрусових для єгипетських торговців, інші країни, такі як Туреччина, могли б скористатися перевагою, що склалася: «Конкуренція єгипетських цитрусових з марокканськими й турецькими є традиційною, і кожен намагається поліпшити якість і знизити собівартість, оскільки це основні інструменти в конкурентній боротьбі. Однак я вважаю, що наш апельсин має своїх шанувальників і споживачів, які не стали б легко замінювати його апельсинами будь-якого іншого походження. Проте, найбільшу перевагу від ситуації в Україні отримає турецький цитрус. Турецька продукція зможе заповнити нестачу свіжих фруктів у росії та Україні, зумовлену як географічним чинником, так і політикою», — пояснює один із єгипетських експортерів.
Розв’язанням проблеми буде експорт продукції на різні ринки. Щодо цього єгипетським експортерам цитрусових пощастило, оскільки для єгипетської продукції відкрилися кілька ринків. Війна є серйозною і невідкладною проблемою, але Єгипет може пом’якшити короткострокові потрясіння для експорту цитрусових шляхом продуманої фіскальної політики та наполегливих зусиль у співпраці з іншими великими споживачами.Відкриваються нові та перспективні ринки, такі як Бразилія, Філіппіни, Японія, Канада та, можливо, Нова Зеландія та Південна Корея.
Автоматизація збирання врожаю томатів: робот замість 3,5 працівників
Швейцарська дослідна компанія ETH Zurich за два роки досліджень розробила робота-збирача, який здатний замінити 3,5 працівника, збираючи помідори без пошкоджень. Надалі робота навчатимуть доглядати за тепличними рослинами, повідомляє AgroTimes з посиланням на FreshPlaza.
Дослідники з ETH Zurich працюють над автоматизацією збирання врожаю томатів вже близько двох років. Метою проекту є розробка сучасного робота-збирача, заснованого на робототехніці, обробці зображень та штучному інтелекті (ІІ), який також може використовуватись в інших сферах вирощування плодової продукції у майбутньому.
За словами дослідника ETH Zurich Тілля Карбахера (Till Karbacher), для догляду за 1 га тепличних томатів на рік потрібно 2815 годин роботи. Робот працює 4246 годин на рік, включаючи нічну роботу. Таким чином, один робот-збирач справляється з догляду на 1,5 га, тому може замінити 3,5 працівника.
«Завдяки обробці зображень та штучному інтелекту, робот-збирач вже збирає томати за плодоніжки, тому плід не розчавлюється захопленням. Крім того, нам також удалося розробити технологію для інших завдань у теплиці. Наступним кроком буде обрізання від стебла до опорної нитки», – сказав Тілль Карбахер.
Окрім збирача томатів, дослідники також розробили робота зі збирання винограду та фруктів.
ІЦ УАК
agroconf.org