Війна створила великі проблеми для експорту зерна з України, але це, схоже, ніяк не позначилось на схемах під час експорту зерна. Днями нардеп Ярослав Железняк заявив, що Тимчасова слідча комісія Верховної Ради України отримала чимало матеріалів про корупцію на митниці під час експорту зерна.
"Підозрюється, що співробітники митниці активно допомагали (за певну вигоду, звичайно), вивезти "чорне зерно". Із всього, що зараз встиг вивчити та дізнатися, скидається на банальне розграбування Держави під час війни. За активної підтримки на регіональному рівні, але і за активного залучення керівництва", - ідеться в дописі депутата в його Telegram-каналі.
Ще в жовтні ЗМІ повідомляли, що Служба безпеки України та Бюро економічної безпеки проводять перевірки зернотрейдерів та терміналів щодо закупівлі зерна за готівку.
Нардеп Мар’ян Заблоцький тоді, коментуючи можливу причину обшуків, зауважив, що у світлі попиту на виведення капіталу з країни і великої різниці між офіційним і ринковим курсом, майже все зерно купується за готівку. Тобто валюта від експортованого зерна не заходить у країну.
Через обшуки тоді майже на тиждень зупинилося відвантаження зерна, що дуже обурило зернотрейдерів.
Як розповіли джерела Цензор.НЕТ на ринку, йшлося про те, що окремі представники митниці брали відкати у 1,5 % процента з компаній, які не мали повного пакета документів, а відтак БЕБ і СБУ, яких у цьому питанні обійшли, вирішили проявити державницьку позицію.
Як наслідок, темні хмари можуть нависнути над заступником керівника митниці Олександром Щуцьким.
Днями в розпорядження Цензор.НЕТ потрапила ухвала Шевченківського суду, до якого звернувся заступник Генерального прокурора Олексій Симоненко з клопотанням про обшуки в адмінбудівлях митниці.
З матеріалів ухвали випливає, що із жовтня 2022 року БЕБ проводить розслідування за фактом зловживання службовим становищем службовими особами митниці за ознаками ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу.
Ідеться про те, що протягом серпня-вересня 2022 року через Чорноморський, Південний та Одеський порти кілька десятків компаній – зокрема "Арсбук", "Зернотрейд преміум", "Ольвіс-Агро", "Зернотрейдкомпані", "Блю рейвен", "Флойс Лайт", "Байрак трейд 2022", "Ретурн ту оз", "Лімбо про", ТОВ "Велеор", ТОВ "Клен Т", ТОВ "Міатрікс Альянс" та інші – експортували 157 тисяч тонн зерна на понад 250 мільйонів доларів (або понад 10 мільярдів гривень).
Усі компанії були визначені Державною податковою службою як ризикові. Попри надіслані листи податківців та БЕБ митники "продовжували сприяти експорту зерна".
"Зокрема, 3.10.2022, 4.10.2022 і 6.10.2022 співробітники Державної митної служби України проігнорували доручення на огляд …. Дозволивши вихід суден з зерном сумнівного походження обсягом 13,3 тисячі тонн вартістю 119,7 млн грн, яке задеклароване від ризикових підприємств ТОВ "Арсбук", ТОВ "Краука", ТОВ "Грінпрайм", які не відображали операції з його придбання та ухилились від сплати податків та зборів в сумі 16,7 млн грн", – ідеться в ухвалі.
Також митники допустили вихід з портів в Одеській області 9 суден із зерном обсягом 281,9 тисячі тонн, з яких 119 тисяч тонн були віднесені до ризикових.
"У зв’язку з цим виникла потреба у проведенні обшуку в адміністративних приміщеннях центрального апарату Державної митної служби, розташованих за адресою: Київ, вул. Дегтярівська 11-Г", – сказано в ухвалі Шевченківського суду.
Вивчивши клопотання прокурора, суд надав дозвіл на вилученні комп’ютерів, планшетів, телефонів та сім-карт, де містилась інформація про відправлення зерна.
Також прокурорам було дозволено вилучити документи на відвантаження та допити директорів про огляди продукції, договори, контракти специфікації, товарно-транспортні накладні компаній, чорнові записи, блокноти, флешки тощо.
У межах розслідування суд також дозволив вилучити накази про призначення заступника голови митної служби Олександра Щуцького, заступника директора департаменту боротьби з контрабандою Олексія Калиновича, виконувача обов’язків керівника Одеської митниці Михайла Мірошниченка.
Оскільки зараз розпочалося велике з’ясування стосунків між Верховною Радою та БЕБ і митницею, то історія, скоріш за все отримає резонансне продовження.
Особливо це буде цікаво в тому контексті, що, наприклад, Щуцького вважають протеже керівника фракції "Слуг" Давида Арахамії та прем’єра Дениса Шмигаля.
ІЦ УАК за матеріалами Цензор.НЕТ
agroconf.org