Набрав чинності Імплементаційний Регламент Комісії (ЄС) № 2022/1941 від 13 жовтня 2022 року про заборону інтродукції, переміщення, утримання, розмноження або випуску певних шкідливих організмів відповідно до статті 30(1) Регламенту (ЄС) 2016/2031 Європейського Парламенту та Ради.
У партіях рослин, рослинних продуктів та інших об’єктів, які надходили до Євросоюзу з третіх країн, впродовж 2021 року були зафіксовані випадки виявлення шкідників рослин, не внесених до списку карантинних шкідливих організмів ЄС відповідно до Імплементаційного Регламенту Комісії (ЄС) 2019/2072 і які не регулюється згідно зі статтею 30(1) Регламенту (ЄС) 2016/2031.
Ці шкідники були виявлені кілька разів на кордонах Євросоюзу, а також великі обсяги рослин-господарів продовжують імпортуватися з країн, де ці шкідники присутні, хоча вони становлять високий фітосанітарний ризик для території Євросоюзу. Вважається, що існує безпосередня небезпека проникнення цих шкідників на територію Євросоюзу.
У зв’язку з цим Євросоюзом були застосовані заходи з метою тимчасової заборони ввезення даних шкідників до Євросоюзу, до того часу, доки не буде проведено повний аналіз фітосанітарного ризику.
Зазначені нижче шкідники не повинні ввозитися на територію Євросоюзу, переміщуватися в його межах, утримуватися, розмножуватися чи розповсюджуватись на території Євросоюзу.
Регламент опубліковано 14 жовтня 2022 року в Офіційному журналі Європейського Союзу. Він діятиме до 31 травня 2027 року.
Довідково
Chloridea virescens – тютюнова совка. Шкідник поширений в Північній, Центральній і Південній Америці. Відсутній в країнах Європи (в т.ч. і в Україні). Широкий поліфаг (55 видів з 14 родин), найбільше пошкоджує бавовник, тютюн, томати, салат, кабачки, кукурудзу, солодкий перець та інші. В країнах свого поширення це звичайний шкідник герані та інших квіткових культур (наприклад, агератум, хризантема, гарденія, петунія, чорнобривці, вербена, цинія). В міжнародній торгівлі розповсюджується з плодами, розсадою рослин-господарів, зрізаними квітами, а також з ґрунтом. Дорослі комахи літають на досить великі відстані від первинного вогнища зараження.
Leucinodes orbonalis та Leucinodes pseudorbonalis – баклажанові плодожерки є тропічними шкідниками, який зустрічаються в Азії та Африці. Азія: Бангладеш, Бруней-Даруссалам, Камбоджа, Китай, Індія, Індонезія, Японія, Лаос, Малайзія, М’янма, Непал, Пакистан, Філіппіни, Саудівська Аравія, Сінгапур, Шрі-Ланка, Тайвань, Таїланд, В’єтнам. Африка: Ангола, Бурунді, Камерун, Конго, Ефіопія, Гана, Кенія, Лесото, Ліберія, Малаві, Мозамбік, Нігерія, Руанда, Сан-Томе і Прінсіпі, Сьєрра-Леоне, Сомалі, Синегал, Південна Африка, Танзанія, Уганда, Замбія, Зімбабве. Відсутні в країнах Європи (в т.ч. і в Україні). Основним господарем є баклажан, але L. orbonalis може пошкоджувати інші пасльонові культури, такі як картопля, томат, стручковий перець однорічний, а також бур’ян (Solanum nigrum). Шкідник також був виявлений на таких культурах: буряк, батат, манго, горох. В міжнародній торгівлі розповсюджується з рослинами для посадки, плодами пасльонових та інших рослин-господарів із країн, де зустрічається, а також з ґрунтом.
Resseliella citrifrugis – цитрусова мошка. Рослини – господарі: цитрусові, в т.ч. грейпфрут, помело, апельсин. Поширений в Китаї. Відсутній в країнах Європи (в т.ч. і в Україні). В міжнародній торгівлі розповсюджується з плодами цитрусових. Може також поширюватись з рослинами для посадки з плодами або ґрунтом.
Spodoptera ornithogalli – жовто-смугаста совка. Має дуже широке коло рослин-господарів. Широкий поліфаг. Пошкоджує томати, цибулю, арахіс, капусту, перець, бавовник, батат, маніок, рис, квасолю, картоплю, кукурудзу, спаржу, сою, соняшник. льон, люцерну, тютюн, горох та інші. Шкідник поширений в Північній, Центральній і Південній Америці. Відсутній в країнах Європи (в т.ч. і в Україні). В міжнародній торгівлі розповсюджується з фруктами та овочами, рослинами для посадки, зрізаними квітами рослин-господарів, ґрунтом із країн, де зустрічається S. ornithogalli.
ІЦ УАК за матеріалами ДПСС
agroconf.org