Нагальні питання поточного стану та перспективи розвитку молочної галузі України обговорили на нараді керівництва Міністерства аграрної політики та продовольства України під головуванням Міністра Миколи Сольського з представниками Спілки молочних підприємств.
Учасники наради констатували падіння споживання молочної продукції у 2022 році через об’єктивні причини. Галузь суттєво постраждала через війну, зменшилось поголів’я, відповідно - й обсяги продукції на ринку.
Для забезпечення стабільної роботи молочних підприємств потрібно забезпечити активний попит на молочну продукцію, а для цього молочна галузь потребуватиме державної підтримки. І тому СМПУ підкреслює необхідність участі держави у виконанні наступних завдань.
По-перше, необхідно змінити правила закупівлі харчової продукції через Прозорро для забезпечення прямої участі виробників продукції в аукціонах. Торги мають відбуватися за безпосередньої участі виробників продукції, а не всякого роду посередників.
По-друге, важливо посилити боротьбу з тіньовим ринком. Для цього потрібно внести відповідні зміни до “Проекту Закону про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення державного регулювання продовольчої безпеки та розвитку тваринництва” № 8290 – дати чітке визначення фальсифікату. Треба також внести зміни у Кримінальний кодекс України, для визнання фальсифікації харчової продукції як “харчового шахрайства”.
Необхідно вже в цьому році запустити програму “Шкільне молоко”, зробивши молоко щоденним доступним продуктом для наших школярів.
Потребує негайного розв'язання питання розрахунків торговельних мереж з виробниками, оскільки відсутність операційних коштів ставить під питання стабільність роботи галузі.
Ну і, звичайно, потрібна державна підтримка, щоб створити умови для стримування падіння поголів’я в країні, яке минулого року склало 12%. Спілка молочних підприємств сподівається, що окреслені на засіданні Комітету ВР з питань аграрної та земельної політики пропозиції буде враховано органами влади, які опікуються забезпеченням країни продовольством, яке потребує стабільної роботи галузі
ІЦ УАК за матеріалами СМПУ
agroconf.org