Поточний прогноз ФАО щодо обсягу виробництва зернових у 2022 році у світі було цього місяця переглянуто у бік збільшення на 8,3 млн тонн (0,3 відсотка) і на даний час становить 2765 млн тонн, що все ще на 1,7 відсотка нижче рівня минулого року Основний обсяг приросту припав на частку пшениці: в результаті перегляду у бік підвищення обсягів виробництва в Австралії та Російській Федерації прогноз світового виробництва пшениці в 2022 році тепер становить 794 млн тонн, що може стати новим рекордним рівнем. Світове виробництво фуражного зерна в 2022 році оцінюється в 1459 млн тонн, що дещо нижче за грудневий прогноз і на 3,3 відсотка нижче за рівень 2021 року. Таке зниження обумовлено зниженням оцінок обсягу виробництва кукурудзи в Європейському союзі, Сполучених Штатах Америки та Російської Федерації на тлі перегляду у бік підвищення даних щодо врожаю в Китаї. Прогноз щодо обсягу виробництва ячменю у світі був трохи підвищений з урахуванням поліпшення видів на врожай в Австралії, тоді як прогноз щодо обсягу виробництва сорго у світі порівняно з грудневим рівнем не змінився. Щодо рису, то оцінки, опубліковані офіційними органами Китаю в грудні, вказують на зниження посівних площ порівняно з попередніми прогнозами ФАО, особливо в північно-східних районах країни, на тлі деякого зниження врожаю внаслідок спекотної та посушливої погоди, що встановилася у південних регіонах Китаю. При цьому в низці інших країн прогноз був переглянутий у бік підвищення, насамперед у Бангладеш, де, за даними державних органів, другий урожай поточного сільськогосподарського сезону виявився високим, незважаючи на деякі втрати, зумовлені опадами в період посівної, проте це коригування у бік підвищення не дозволило повною мірою компенсувати зниження обсягів виробництва рису в Китаї. В результаті світове виробництво рису в даний час прогнозується на рівні близько 512 млн тонн (у перерахунку на обвалене зерно), що на 1,2 млн тонн нижче за грудневий прогноз і на 2,6 відсотка нижче за рекордно високий рівень 2021 року.
Що стосується видів на врожай 2023 року, то в Північній півкулі посівну кампанію озимої пшениці було загалом успішно завершено, і попередні дані вказують на розширення посівних площ у низці основних країн-виробників, що обумовлено, головним чином, зростанням цін на дану культуру. Незважаючи на зниження цін на добрива, що відбулося в останні місяці, вони, як і раніше, зберігаються на високому рівні, що може призвести до зниження норм внесення і несприятливо позначитися на врожайності. За прогнозами, у 2023 році у Сполучених Штатах Америки площа посівів озимої пшениці збільшиться на 11 відсотків порівняно з показниками минулого року та досягне максимальних значень за останні вісім років. Згідно з прогнозами, посушливі погодні умови, що склали на Центральних рівнинах – найбільшому районі виробництва пшениці, зберігатимуться й у найближчі місяці; проте у низці інших районів посуха вже відступила, що сприятливо позначилося стані посівів. Незважаючи на очікуване скорочення площ під озимою пшеницею в Канаді, де основна посівна кампанія проходить навесні, загальна площа під пшеницею 2023 року, як очікується, зросте на 2 відсотки, що також зумовлено привабливими цінами на цю культуру. У Європейському союзі офіційні дані щодо площі посівів озимої пшениці ще не оприлюднені, проте, беручи до уваги загалом сприятливі погодні умови на тлі високих цін, вони, як очікується, залишаться вищими за середні показники за попередні три роки і будуть близькими до рівня 2022 року. У Сполученому Королівстві Великобританії та Північній Ірландії площа посівів пшениці озимої може збільшитися на 1 відсоток, чому сприяють сприятливі погодні умови та високі ціни на продукцію. У Російській Федерації наявність достатніх внутрішніх запасів та низькі внутрішні ціни можуть призвести до невеликого скорочення посівів пшениці. В Україні серйозні фінансові труднощі, шкода інфраструктурі та утруднений доступ до полів у деяких частинах країни призвели до того, що у 2023 році посівні площі під озимою пшеницею скоротилися приблизно на 40 відсотків порівняно з показниками попереднього року. В Індії у зв’язку з вищими ринковими та гарантованими урядом цінами, а також сприятливими умовами в період сівби, очікується, що площа під пшеницею у 2023 році перевищить рекордний рівень минулого року. У Пакистані площа посівів пшениці в 2023 році, як очікується, залишиться вищою за середній показник за попередні п’ять років, при цьому проблема стоячих вод, що утворилися в результаті великомасштабних повеней у 2022 році, виявилася менш гострою, ніж прогнозувалося раніше.
У країнах Південної півкулі посівну кампанію більшості фуражних зернових культур під урожай 2023 року було завершено наприкінці 2022 року. Завдяки привабливим цінам фермери у Бразилії, як прогнозується, збільшать загальну площу посівів під кукурудзою до рекордного рівня, причому основний приріст забезпечить штат Мату-Гросу. В Аргентині через нестачу вологи в ґрунті було скорочено площу посівів ранніх сортів кукурудзи, при цьому загальна площа посівів кукурудзи у 2023 році, як очікується, скоротиться незначно. У Південній Африці площа посівів кукурудзи у 2023 році скоротилася на 3 відсотки, головним чином через наявність достатніх запасів на внутрішньому ринку; погодні умови залишаються сприятливими, що дозволяє сподіватися на добрий урожай.
Більш детально: https://www.fao.org