Зараз тривають переговори з партнерами по “зерновій угоді” – ООН і Туреччиною – щодо її пролонгації після середини березня.
Україна планує залучити до “зерновому угоди” Миколаївський порт і збільшити асортимент продукції для експорту морем.
Про це перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький повідомив в ефірі інформаційного телемарафону.
За його словами, в даний час тривають переговори з партнерами по “зерновій угоді” – ООН і Туреччиною – про його пролонгацію після середини березня, коли закінчується термін дії діючої “угоди”.
“Ми підкреслюємо кілька речей, критичних для”зернової угоди”. Це розширення географії відправки з портів, перш за все, йдеться про Миколаївський порт, який до війни був одним з найбільших з точки зору фізичних обсягів відправки сільгосппродукції. І також важливо говорити про розширення номеклатури, тобто перелік сільгосппродукції, яка може експортуватися”, – зазначив Висоцький.
Він підкреслив, що в Україні, окрім зернових, олійних та продуктів переробки, виробляється ще багато цінної продукції з доданою вартістю.
“Це продукція садівництва, тваринництва. Світ потребує і іншої аграрної продукції з України, і вона повинна бути долучена до “зернової угоди”, – додав заступник міністра.
Експорт під час війни
22 липня 2022 року Україна та Росія за посередництва Туреччини підписали окремі угоди з ООН про відновлення після початку повномасштабної війни експорту української аграрної продукції по Чорному морю.
1 серпня з Одеси вийшло перше з 24 лютого судно з українським продовольством.
26 листопада 2022 року розпочалася реалізація нової міжнародної ініціативи Grain from Ukraine, в рамках якої українське продовольство експортуватимуть до країн Африки та Азії.
У січні 2023 року саботаж РФ призвів до значного скорочення експорту зерна з України.
26 січня в Міністерстві аграрної політики та продовольства України повідомили, що добова кількість виходів завантажених суден по “зерновому коридору” з українських портів впала до антирекордного показника.
https://www.unian.ua