Історична посуха, що знищує посіви Аргентини, поглиблює економічну кризу гіганта-експортера зерна, розорює фермерів пампасів, посилює побоювання щодо дефолту та ставить під загрозу цілі, погоджені з Міжнародним валютним фондом (МВФ).
Країна Південної Америки, найбільший у світі експортер переробленої сої та №3 за експортом кукурудзи, переживає найгіршу посуху за останні 60 років, що призвело до неодноразового різкого скорочення прогнозів урожаю сої та кукурудзи.
У четвер зернова біржа Буенос-Айреса знову скоротила ці показники після того, як біржа Росаріо скоротила свій прогноз виробництва сої до 27 мільйонів тонн, що є найнижчим показником з початку століття, коли було посіяно набагато менше.
"Ми зіткнулися з безпрецедентною кліматичною подією", - сказав Хуліо Кальсада, керівник відділу економічних досліджень біржі Росаріо, Reuters, додавши, що фермери зіткнулися з втратами в розмірі 14 млрд дол. внаслідок меншого на 50 млн тонн виробництва зерна, зокрема сої, кукурудзи та пшениці.
"Це безпрецедентно, що три врожаї пропадають. Ми всі чекаємо, коли піде дощ", - додав він.
Рис. 1 - Аргентина: соєва катастрофа. Прогнозований у 2022/23 МР врожай сої є найменшим з початку століття, (млн т)
Джерело: графіки Reuters
Посуха є сильним ударом для Аргентини. Це відбувається в той момент, коли країна готується до загальних виборів у жовтні, бореться з інфляцією в 99% і стикається з виплатами місцевих і міжнародних боргів власникам облігацій і МВФ.
Оскільки зерно є основним експортним товаром країни, плани відновлення виснажених резервів іноземної валюти припиняються, що спонукає до переговорів з МВФ щодо пом’якшення планових показників накопичення резервів на рік. Аналітики також знизили прогноз ВВП.
«Ситуація драматична», — сказав Луїс Субізаррета, голова Палати комерційних портів і представник соєвої промисловості. «Це впливає на економічну ситуацію в країні в цілому та на надходження іноземної валюти в дуже критичний для Аргентини момент».
Він додав, що потік зерна в портах був на історично низькому рівні, «тому що немає товарів».
Рис. 2 - Врожайність сої в Аргентині. Врожайність у 2022/23 МР через посуху може бути найнижчою з 1996/97 МР, побивши останній антирекорд під час невдалої кампанії у 2008/09 МР, (кг/га)
Джерело: графіки Reuters
Посуха, яка вразила аргентинських фермерів і була загострена високими температурами, пов’язаними зі зміною клімату, у деяких регіонах почалась у травні 2022 р. Країна постраждала від принаймні восьми хвиль спеки в сезоні 2022/23.
Зернові біржі попередили, що прогнози щодо сої та кукурудзи можуть погіршитися ще більше, якщо не буде дощів. Прогноз сої на біржі Росаріо вже є найнижчим з сезону 1999/2000, а очікувана врожайність – найгіршою з 1996/97.
«Від того, що ми очікували на початку кампанії до сьогоднішньої ситуації, я не знаю, чи вдасться нам виробити хоч половину», — сказав Мігель Кальво, фермер, який вирощує сою в центральній провінції Кордова.
«Я думав, що все лихо позаду, але ці останні 8-10 днів стали фатальним ударом через спеку та відсутність опадів».
Рис. 3 - Посівні площі під сою в Аргентині. Врожай сої у 2022/23 МР очікується найменшим за останні 23 роки, попри те, що фермерами було засіяно 16 млн га, що майже вдвічі більше, ніж у 1999/00 МР, (млн га)
Джерело: графіки Reuters
Фото - Загальний вигляд ферми на кукурудзу та бавовну, які постраждали від найсильнішої посухи в Аргентині за останні шістдесят років, у Тостадо, північний Санта-Фе, Аргентина, 8 лютого 2023 року. REUTERS/Miguel Lo Bianco
ІЦ УАК за матеріалами Reuters
agroconf.org