Щорічно Асоціація «Свинарі України», сайт PigUa.info та журнал «Прибуткове свинарство» збирають рейтинг найпотужніших промислових свиногосподарств України. Через початок повномасштабної війни минулого року від цієї традиції відступили. Проте у 2023-му найактивніші гравці ринку готові заявити про себе.
На відміну від традиційного ТОП-у найбільших операторів, цьогорічна вибірка не акцентує основну увагу на ранжуванні за маточним поголів’ям. На жаль, не усі традиційні учасники змогли долучитися до такого зрізу, адже деякі свиногосподарства поки не готові заявляти про себе у непевний воєнний час. Крім цього, низка вагомих гравців балансує на межі виживання в окупації, звільнені — відновлюються, а плани подальшої роботи окремих операторів у безпосередній близькості до зони проведення бойових дій залежать від інтенсивності обстрілів.
Проте саме у період невизначеності потреба зорієнтуватися в ринкових обставинах постає гостріше, тож аналітичний відділ АСУ підготував регіональний зріз найактивніших операторів галузі (таблиця 1).
Ще однією відмінністю від попередніх зрізів стало зниження «вхідного порогу» за кількістю маточного поголів’я, що дозволило розширити вибірку меншими проте не менш проактивними виробниками свинини. При цьому групування цьогорічних учасників за регіонами підкреслює географію розміщення ключових гравців ринку та території з вищою концентрації господарств (рисунок 1). Так, основні ареали скупчення найактивніших виробників свинини представлені трьома кластерами: в Центрі — Київщина, Черкащина та Полтавщина, на Заході — Львівщина, Івано-Франківщина та Тернопільщина, а на Сході — Дніпропетровщина.
До свіжої вибірки увійшли 59 промислових свиногосподарств з 19 областей України. Сукупне загальне поголів’я активу складає 1,74 млн гол. чи 56% оцінюваної чисельності промислового поголів’я свиней, маточне поголів’я становить 131 тис. гол. (близько 65% сукупної кількості промислових свиноматок за попередніми оцінками на початок 2023-го року). Тож цей актив галузі забезпечив понад 59% промислової пропозиції свинини у 2022-му році: торік підприємства, що увійшли до вибірки, реалізували на забій майже 307 тис. т свинини живою масою.
При цьому 32 учасники цьогорічного активу входив у ТОП-55 найпотужніших виробників свинини у 2021-му. За цей період маточне поголів’я відповідної групи зросло на понад 6%, загальне — майже на 13%, а обсяги реалізації на забій — більш ніж на чверть. Тож хоча в окремих операторів кількість утримуваного поголів’я, в тому числі основних свиноматок дещо скоротилася (переважно в межах 7-18%), таке скорочення перекрило нарощування виробничих потужностей іншими операторами.
Зокрема, помітний ривок за цей період здійснили СП ТОВ «Нива Переяславщини», ПАП «Агропродсервіс» та ПП «Аграрна компанія 2004». Так, флагман центрального регіону за 2021-2022-й запустив в експлуатацію 12-й комплекс та вийшли на потужність 19,4 тис. свиноматок (+17,4% проти 2021-го), що збільшило загальне число тварин в компанії майже на 30%, а реалізацію на забій — у 1,5 рази. ПАП «Агропродсервіс» за аналізований період наростило маточне поголів’я на понад 20% та, відповідно, збільшило потужності власної відгодівлі, покращивши показник річної реалізації на забій майже на 2/3. Аналогічної стратегії притримувалося і ПП «Аграрна компанія 2004»: додаткові 14% маточного поголів’я та розбудова власних відгодівельників дозволила збільшити чисельність утримуваного поголів’я на понад 40% проти 2021-го, а кількість пропозиції живця на забій — майже вдвічі. ТОВ АПК «Насташка» за рахунок прирощення маточного поголів’я, реорганізації виробничих майданчиків та їх модернізації збільшило кількість утримуваного поголів’я та річну реалізацію на забій на 60%. Помітно зросла чисельність загального поголів’я (+58%) та реалізація на забій (+20%) у ТзОВ «Угринів Еко Ферм» за рахунок заповнення попередньо збудованих потужностей. ТОВ «Стейкагро» за останні два роки вийшло на повні потужності роботи в закритому циклі, наростивши маточне та загальне поголів’я (+27% та 49%, відповідно), що позбавило підприємство залежності від ситуації на ринку товарних поросят. Зворотнім шляхом — збільшення потужностей відгодівлі — розвивалися ТзОВ «Ґудвеллі Україна», ТОВ «Дан-Фарм Україна», ФГ «Новий рівень 2006»: розбудова та/чи модернізація власної відгодівлі дозволила підприємствам повністю відмовитися від реалізації товарних поросят чи істотно скоротити та відгодовувати тварин самостійно.
Нагадаємо, що згідно з опитуванням промислових виробників свинини щодо планів на 2023-й, яке аналітичний відділ АСУ проводив на початку року, кожне п’яте підприємство заявляє про наміри на подальший розвиток.