Про це йдеться у спільному зверненні провідних громадських об’єднань агропродовольчого сектору України. Агроспільнота вкрай стурбована ситуацією, що склалася з односторонньою забороною ввезення українського продовольства до певних країн ЄС.
Мова йде про рішення Урядів Польщі, Угорщини, Словаччини та Болгарії про заборону на імпорт агропродукції з України. Дані рішення також провокують певні аналогічні дії інших країн ЄС сусідів України. Зокрема, наразі тривають певні дискусії в Румунії.
“Запровадження обмежувальних торгових заходів зі сторони країн ЄС суперечить багатьом міжнародним договорам, в тому числі правилам торгівлі СОТ, нормам ЄС про спільний ринок, Угоді про Асоціацію між Україною та ЄС (та її торговельної частини ПВЗВТ), а також підриває постулати запроваджених ЄС Шляхів Солідарності”, - наголошується у зверненні.
Дійсно, під час війни обсяги експорту до країн ЄС-сусідів України значно збільшилися (особливо за умови нестабільної роботи «зернового коридору») і це має певний вплив на їхній ринок, зокрема допомагає стримати продовольчу інфляцію. Тим не менш, левова частка продукції йде транзитом до інших країн, і в цьому є основна зацікавленість українського агросектору.
Разом з тим, важливою є послідовність і передбачуваність торговельної політики, адже до повномасштабного вторгнення Україна налагодила взаємовигідну співпрацю з країнами ЄС щодо торгівлі агропродовольчою продукцією. Тому раптова повна заборона імпорту негативно впливає на раніше налагоджені зв'язки, укладені контракти та ритмічні постачання окремих видів агропродукції. Таке рішення матиме негативні наслідки для інших галузей економіки відповідних країн, а також їх споживачів.
Автори звернення переконані, що запровадження односторонніх заборон на імпорт та транзит створить додатковий тиск не тільки на українських аграріїв, але і призведе до поглиблення кризи зі світовою харчовою безпекою. Будь-які спекуляції на темі запровадження заборони на транзит української агропродовольчої продукції є недопустимими, оскільки від них залежить не лише економічне благополуччя європейських фермерів, але й виживання як українських аграріїв, так і споживачів української продукції по всьому світу.
Враховуючи складну соціально-політичну ситуацію, що склалась у сусідніх країнах ЄС, агроспільнота Україна закликає європейських колег до відкритого діалогу із залученням представників Європейських інституцій для пошуку компромісних рішень, що не суперечитимуть правилам та нормам ЄС.
Водночас агроасоціації звертаються до представників Європейської Комісії з проханням активно сприяти зняттю жорстких обмежень щодо торгівлі між східними країнами ЄС та Україною.
Повний текст звернення доступний у вкладенні.
ІЦ УАК
agroconf.org