Генеральний директор Української аграрної конфедерації 10-15 квітня взяв участь у Другій інформаційній поїздці до Брюсселю за темою «Потенціал сталого аграрного розвитку та розвитку сільських територій в Україні в контексті європейської інтеграції», організованою проектом "АПД Україна".
Цього разу говорили про аграрну політику в рамках процесу євроінтеграції України, сталий розвиток сільських територій, досвід роботи аграрних профільних союзів в ЄС та органічну продукцію в контексті загальної аграрної політики Європейського Союзу.
Українська делегація, у склад якої входили представники громадянського суспільства та влади, а також їхні німецькі партнери 14 квітня 2023 року разом із членами Комітету з економічних і соціальних питань ЄС провели порівняльну оцінку сільськогосподарської політики в Україні та Європейському Союзі.
Відбулася важлива та конструктивна дискусія щодо комунікації ЄС та країн-членів ЄС з Україною. Генеральний директор УАК Павло Коваль мав коротку доповідь перед членами Комітету щодо адаптації принципів і процедур ЄС в Україні.
Крім того, Павло Коваль із доповіддю на тему "Оцінка аграрної політики України 2021" виступав в аграрному комітеті.
Як зазначив Павло Коваль у своїй доповіді, аграрне виробництво та факторна продуктивність аграрного сектору зростали темпами значно вищими за середній світовий їх рівень, на 2,8% і 5,6% на рік відповідно протягом 2012–2021 років.
"Бюджетна підтримка виробників, значною мірою у формі податкових пільг і підтримки виробництва шляхом надання короткострокових позик і накопичення основного капіталу, становить менше ніж 1% від валових надходжень сільськогосподарських підприємств, але сприяла позитивній загальній підтримці виробників протягом останніх років, включаючи 2021 р.", - зазначив ген. директор УАК.
Павло Коваль також зробив оцінку політики підтримки аграрного ринку 2021 р.
"Так, протягом останніх років середні ціни аграрних виробників в Україні були нижчими за міжнародні базові рівні цін, показник MPS (підтримка ринкових цін) мав від’ємне значення, але відзначаються значні коливання залежно від конкретного товару та часового періоду. Це до певної міри характеризує ефективність торгової аграрної політики – здатність стабілізувати ціни виробника.
Завдяки тарифному захисту внутрішні ціни на м’ясопродукти та цукор були вищими за міжнародні референтні рівні, тоді як ціни на більшість зернових і молоко були загалом нижчими за світові. Окремі товари - цукор, жито та м’ясо свинини отримують найбільшу підтримку, тоді як деякі зернові культури не орієнтовані на експорт – овес, просо, горох і, меншою мірою, молоко та насіння соняшнику неявно оподатковуються", - зазначається у доповіді.
Павло Коваль також зазначив, що в рамках аграрної політики реалізовані ряд заходів щодо створення умов для забезпечення виробництва, обігу та споживання безпечних та якісних харчових продуктів, що не несуть загрози для життя та здоров’я споживачів.
Підходячи до висновків щодо оцінки результативності й ефективності аграрної політики в Україні 2021 р. Павло Коваль зазначив:
"Комплекс заходів за останні роки включно із 2021 р., які ми будемо класифікувати як аграрну політику у складі: підтримка аграрного виробництва, торгівля аграрною продукцією та розвиток сільських територій забезпечували загальне економічне зростання агропромислового комплексу. Це стало підґрунтям до формування соціальної та екологічної доданої цінності, що разом нарощує соціально-культурну додану цінність України та українського селянина на світовій арені. Зокрема це включало:
Разом з тим Павло Коваль зазначив, що аграрна політика України повинна набути характеру системності, базуватися на принципах формування політики властивих Європейському Союзу, зважаючи на євроінтеграційний курс і статус кандидата в члени ЄС. Зберігаючи при цьому суб’єктність та підтверджуючи своє місце і значення на глобальних аграрних ринках. Це можливо за умови гармонізації чинного законодавства України із законодавством ЄС, зближення принципів розбудови та реалізації політик, прийняття загальноєвропейських цінностей.
Аграрна політика повинна забезпечувати вищий рівень стійкості аграрного сектору, особливо в умовах залучення до загальноєвропейської угоди «Зелений курс» та стратегії «від ферми до столу». В основу варто покласти рівень життя селянина та умови реалізації економічних цілей аграрних виробників.
"Політика має бути гармонійно інтегрована в національну економічну та політику сталого розвитку України. Це посилить підтримку і сприяння екологічних цілей і сприятиме руху у напрямку більш амбітних кліматичних, інформаційних, технологічних і соціальних цілей.
АПК України потрібний перегляд та реформа загальної системи стратегування, що дозволить стверджувати суб’єктність та технологізувати більш амбітні цілі глобального рівня", - підсумував Генеральний директор УАК Павло Коваль.
Також експерт коротко розповів про специфіку аграрної політики в Україні у 2022 р. та оцінку її результативності й ефективності. Крім того, мова йшла про заходи аграрної політики у 2022 році, зокрема у контексті підтримки аграрного виробництва, євроінтеграції (адаптації законодавства), агрологістики й експорту, розвитку меліорації та рибництва.
Також представники українського АПК працювали із представниками Європарламенту та Єврокомісії.
Крім цього, українська делегація працювала у штаб-квартирі Асоціації європейських фермерів та кооперативів Copa Cogeca у Брюсселі. Було багато конструктивного спілкування з європейськими колегами.
Також була цікава та продуктивна зустріч в Європейській організації органічного виробництва продуктів та сільського господарства (IFOAM Organics Europe).
"Доповідачі підкреслили, що даний рік буде важчим для сектору, що, однак, не пригальмує його, а стане для багатьох поштовхом для ще більш активної роботи. Адже увага світового суспільства наразі спрямована на Україну, а отже це шанс показати власний потенціал. Приймаючі організації =AZUDZl4Vuz02DsfR1Hpr-lgZmmHMgq3lR9ZlkUieL9fmZivPd0ShrzPExNjTFfe_dmbLRiGECQnT4S7EAzUZ4ijMA0xTRd1HNG__5OJRzn11U9IvlgEh9tbPn48FYs4f9kx0kCHhM_hTz0O7c8hxGYlfh7a5HIoss2cflZ0hbmqKdSTCgJ4vB-0PtGdEHfwT-So&__tn__=-]K-R]IFOAM Organics Europe, =AZUDZl4Vuz02DsfR1Hpr-lgZmmHMgq3lR9ZlkUieL9fmZivPd0ShrzPExNjTFfe_dmbLRiGECQnT4S7EAzUZ4ijMA0xTRd1HNG__5OJRzn11U9IvlgEh9tbPn48FYs4f9kx0kCHhM_hTz0O7c8hxGYlfh7a5HIoss2cflZ0hbmqKdSTCgJ4vB-0PtGdEHfwT-So&__tn__=-]K-R]Copa-Cogeca, =AZUDZl4Vuz02DsfR1Hpr-lgZmmHMgq3lR9ZlkUieL9fmZivPd0ShrzPExNjTFfe_dmbLRiGECQnT4S7EAzUZ4ijMA0xTRd1HNG__5OJRzn11U9IvlgEh9tbPn48FYs4f9kx0kCHhM_hTz0O7c8hxGYlfh7a5HIoss2cflZ0hbmqKdSTCgJ4vB-0PtGdEHfwT-So&__tn__=-]K-R]EESC - European Economic and Social Committee та інші зі свого боку високо оцінили роль України на аграрному ринку та закликали до активного представництва України в Брюсселі, обміну інформацією та підготовки до перемовин з європейськими партнерами для успішної євроінтеграції", - підсумували в APD Ukraine.
Дивіться також фотозвіт по події.
ІЦ УАК
agroconf.org