10 травня, беручи участь в експертній дискусії “Світ, Європа, Україна – погляд з ЄС”, Олександр Антон, генеральний секретар EDA (European Dairy Ascoiation), зазначив, що спільними зусиллями разом з українською Спілкою молочних підприємств (СМПУ) на сьогодні молоко та молочні продукти вилучено зі «списку обмежень торгівлі» п’яти сусідніх з Україною країн.
«Поки торгівля молочною продукцією базується на взаємності, ми повністю підтримуємо підхід ЄС до нульових мит і квот. На даний момент українська лактосфера повністю інтегрована в молочний сектор ЄС», – зазначив Антон.
Тим не менш, ця «інтеграція» обмежена підходом, який потрібно оновлювати щороку, і логістичними проблемами, з якими ми стикаємося сьогодні (затори вантажівок із зерном на кордонах, страйк водіїв). Ось чому EDA замовила дослідження молочного ландшафту до 2030 року в ЄС та в Україні з двома припущеннями: закінчення війни та довгострокова інтеграція української молочної промисловості в ЄС.
Молочний сектор України має високу конкурентоспроможність зі справжньою молочною культурою з точки зору виробництва молока, його переробки та споживання молочних продуктів – це також підтверджено присутністю міжнародних молочних компаній у країні, додав Антон. Обсяги молока, які переробляє українська молочна промисловість, зараз становлять близько 1/3 від 8 млн тонн молока, що виробляються на рік. Переробні підприємства повністю відповідають міжнародним стандартам, і молоко перетворюється на продукти з доданою вартістю, які підходять для міжнародних ринків, у тому числі для ринку ЄС.
Захід проводився Офісом з розвитку підприємництва та експорту, національним проєктом Дія.Бізнес та аналітичним агентством ІНФАГРО за підтримки Швейцарії в межах швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України», що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) в партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія).
ІЦ УАК за матеріалами СМПУ
agroconf.org