Зростання реального ВВП в Україні станом на травень вже досягло «плюс» 2,4% порівняно з «мінус» 29,1% наприкінці минулого року, при цьому зменшилися показники інфляції та покращилися умови на валютному ринку.
Про це йдеться в оприлюдненому у п’ятницю документі МВФ за підсумками першого перегляду програми розширеного фінансування (EFF) для України.
«Останній аналіз даних свідчить про більш стійку економічну діяльність, ніж на момент затвердження програми EFF», - зазначається у документі.
Зокрема, переглянутий у бік покращення показник зростання реального ВВП у 2022 році (з «мінус» 30,3% до «мінус» 29,1%). Це сталося завдяки більш потужній динаміці в IV кварталі минулого року, коли господарства та компанії в Україні краще адаптувалися до відключення електропостачання.
Крім того, у I кварталі 2023 року зростання ВВП підвищилося до «плюс» 2,4%, «що свідчить про значне відновлення економічної активності», а також подальшу адаптацію бізнесу й домогосподарств під час війни. «Опитування підприємств підтверджують поліпшення настроїв», - зазначається у документі.
Натомість як непередбачений ризик вказується руйнування Каховської греблі, що «може вплинути на зростання через втрату орних земель, міграцію та порушення роботи промислових об’єктів, у тому числі через брак води й електроенергії».
Показник інфляції в Україні станом на травень 2023 року знизився до 15,3% у річному вимірі з 26,6% станом на кінець 2022 року. Базова інфляція (не враховує зміни цін на продовольство й електроенергію) також знизилася до 15,6% у травні з 22,6% наприкінці 2022 року. Як зазначили у Фонді, це відобразило зусилля щодо оптимізації поставок продуктів харчування та пального, швидкого відновлення енергетичного сектору після атак, а також зміцнення готівкового курсу гривні.
Зауважується, що тарифи на електроенергію для домогосподарств зростуть більш ніж на 60% з червня, однак це незначною мірою вплине на інфляцію через низьку базу.
Водночас зазначається, що в Україні покращилися умови на валютному ринку через продовження зовнішніх надходжень і сезонні чинники, зокрема продажі валюти сільськогосподарськими виробниками. Різниця між офіційним і готівковим курсами стабілізувався на рівні близько 2 - 4% з березня, тоді як місячний чистий продаж валюти НБУ стабілізувався на рівні $1,6 мільярда в березні-травні порівняно з $2,9 мільярда узимку.
При цьому у МВФ вказали на погіршення показників бюджетного дефіциту порівняно з минулим роком, «оскільки вищі прибутки були більш ніж компенсовані більшими витратами впродовж перших чотирьох місяців 2023 року». У цьому зв’язку зазначається, що сукупний загальний бюджетний дефіцит сягнув близько 185 мільярдів грн протягом перших чотирьох місяців року порівняно зі 130 млрд грн у цей же період минулого року.
Мінфін прогнозує цьогоріч зростання ВВП до 3%
В інтерв’ю для Bloomberg TV Міністр фінансів України Сергій Марченко розповів про поточну макрофінансову ситуацію в Україні, бюджетні потреби на 2024 рік і заходи, які впроваджує Україна, для залучення у відбудову міжнародних інвесторів.
“У поточному році ми досягли прогнозованості та передбачуваності у залученні зовнішнього фінансування. Протягом перших 6 місяців 2023 року ми маємо стабільну підтримку від донорів, що дозволяє своєчасно й у повному обсязі фінансувати пріоритетні видатки держбюджету. Окрім того, ми спостерігаємо поступове покращення економічних показників. Річна інфляція у травні 2023 року знизилася до 15,3% з 26,6% у травні минулого року. Зростання ВВП у поточному році прогнозується до 3,2% ”, — розповів Сергій Марченко.
Водночас Міністр фінансів зазначив, що станом на зараз ведеться активна робота з партнерами для забезпечення фінансової підтримки у 2024 році.
“В умовах невизначеності, спровокованих війною, нам потрібні запевнення від партнерів щодо збереження фінансової допомоги і надалі. Нещодавно Європейська Комісія оголосила пропозицію надати Україні 50 млрд євро протягом наступних 4 років. Це потужний сигнал підтримки, за що ми дуже вдячні. Ми очікуємо, що країни G7 також приймуть рішення щодо надання Україні фінансування у наступному році”, — зазначив Сергій Марченко.
Щодо відновлення, Міністр фінансів наголосив, що Україні потрібні інвестиції вже зараз, щоб пришвидшити економічне відновлення та перемогу у війні.
“На цьому етапі ми розуміємо, що маємо створити безпечні умови для іноземних інвесторів, аби вони хотіли інвестувати в Україну. Ми системно працюємо з партнерами над цим питанням, зокрема у напрямі розвитку страхування воєнних ризиків. Під час Конференції з питань відновлення у Лондоні міжнародні партнери зробили низку важливих оголошень щодо стимулювання страхування воєнних ризиків”.
Окремо Міністр фінансів відзначив ключову роль Світового банку та його Багатостороннього агентства з гарантування інвестицій (MIGA) у цьому процесі. Банк створив Трастовий фонд підтримки реконструкції та економіки України (SURE), який має на меті надавати гарантії інвесторам для страхування воєнних ризиків в Україні.
Сергій Марченко також наголосив на відданості Уряду України у реалізації конкретних кроків задля боротьби з корупцією для залучення інвесторів: “Ми впроваджуємо реформи та мінімізуємо всі можливі корупційні ризики, демонструючи партнерам, що Україна рухається у правильному напрямі”.
Нагадаємо, експерти МВФ повідомили скільки може втрачати Україна щомісяця через скорочення експорту зерна
ІЦ УАК за матеріалами Мінфіну й Укрінформ
agroconf.org