В поточному сезоні ціни на соняшник в Україні були дуже нестабільними та залежали від низки чинників, насамперед – від обсягів експорту шроту й олії через чорноморські порти. Наприкінці сезону 2022/23 очікувалося зменшення обсягів переробки та попиту на соняшник, особливо з огляду на появу незабаром на ринку ріпаку нового урожаю. Проте темпи переробки залишаються високими, а попит на соняшник зростає, що призводить до підвищення закупівельних цін.
За даними АПК-Інформ, за 11 місяців 2022/23 МР Україна збільшила обсяг переробки соняшника у порівнянні з відповідним періодом 2021/22 МР на 13% до 11,5 млн т, що перевищило прогнози експертів, хоча й стало другим найнижчим показником для цього періоду, починаючи з 2016/17 МР. У червні переробка соняшника скоротилася у порівнянні з травнем на 21% до 888 тис. т, що є найменшим місячним обсягом сезону 2022/23.
Ціни на соняшникову олію виросли з 750 до 900 $/т з доставкою покупцям, після чого переробники протягом місяця підвищили закупівельні ціни на соняшник з 14000-14500 до 15500-16000 грн/т з доставкою на завод, хоча обсяг пропозицій досить низький, оскільки виробники вже розпродали запаси.
В новому сезоні виробництво соняшника буде нижчим, ніж очікувалося, оскільки через низькі та нестабільні ціни виробники збільшили площі сівби не соняшника, а сої, яка дорожчала протягом всього сезону.
Експерти Укроліяпрому вважають, що у 2023 р. Україна збільшить виробництво соняшника у порівнянні з 2022 р. на 6,5% до 11,8 млн т.
Експерти Міжнародної ради по зерну (IGC) підвищили прогноз світового виробництва соняшника у 2023/24 МР на 1,6 млн т до 56,9 млн т, що на 5% перевищить показник минулого року, а також рекордні 56,2 млн т сезону 2021/22 МР. Причиною коригування стало покращення перспектив урожаю соняшника в ЄС та Україні завдяки сприятливим опадам червня та липня. За оцінками IGC, на тлі сприятливої погоди ЄС збільшить виробництво соняшника у порівнянні з 2022 р. на 15% до 10,5 млн т, рф – на 1 млн т до рекордних 16,4 млн т, а Україна – на 9% до 15,3 млн т, хоча площі сівби соняшника зменшилися у порівнянні з 2022 р. до 5,3 млн га. Але фінальний показник може змінитися через воєнні дії.
ІЦ УАК за матеріалами GrainTrade
agroconf.org
Подальший розвиток АПК потребує створення інноваційних технологій виробництва, післязбиральної обробки та зберігання
Докладніше