На шляху до інтеграції з ЄС ми маємо ухвалювати рішення, які відповідають інтересам вітчизняного бізнесу та розвитку української економіки. Про це зазначила Перший віцепрем’єр-міністр України - Міністр економіки Юлія Свириденко під час виступу на дискусійній панелі «Україна як частина внутрішнього ринку ЄС» в рамках конференції щодо оцінки готовності України до вступу в ЄС, яка відбулась в Києві 17 серпня.
“Як країна кандидат на вступ до ЄС, Україна не має іншої моделі економічного розвитку, окрім як виконання вимог і правил ЄС. Але в той же час норми ЄС - це норми для розвинутих економік. Тож наша мета - розвиватися стрімкіше. А це потребує неординарних рішень, які не завжди вписуються в норми директив і регламентів”, - зазначила Юлія Свириденко.
За її словами, на сьогодні відбуваються якісні зміни в економічних відносинах України та ЄС, а також інтеграція у внутрішній ринок ЄС. І це вже значно більше, ніж нові правові домовленості з ЄС.
“Яскравий приклад - торгівля. Ми вже другий рік експортуємо усю продукцію до ЄС без мит. На основі одностороннього рішення ЄС. Тепер наше завдання - перевести цей тимчасовий режим в постійний. Якщо нам вдасться знайти із Польщею порозуміння щодо скасування обмежень в торгівлі, то восени ми почнемо переговори про зміни до Угоди про асоціацію у частині скасування тарифів повністю і назавжди”, - повідомила Юлія Свириденко.
Вона також зазначила, що ЄС став основним торговим шляхом для українських товарів у світ. За перші півроку 2023-го обіг товарів склав 27,6 млрд доларів. Якщо порівнювати із аналогічним періодом минулого року — він збільшився майже на 12% або на 2,9 мільярда доларів. Істотна частка цього експорту реекспортується до третіх країн через порти ЄС.
Перший віцепрем’єр-міністр також нагадала, що Україна продовжує роботу над укладанням угоди у сфері технічного регулювання - промисловим безвізом - що сприятиме виведенню більшої кількості промислової продукції на ринок Євросоюзу. В липні завершилися всі оціночні місії ЄС по цій угоді і зараз Уряд працює над виконанням рекомендацій, після чого відбудеться укладання угоди.
У сфері митної інтеграції - здійснюється робота над розширенням простору сертифікації EUR.1. Зараз український бізнес може використовувати деталі та сировину з 36 країн європейського та середземноморського регіону для виготовлення продукції, яка безмитно потраплятиме в ЄС. Нещодавно до цих країн приєдналася Молдова і Північна Македонія. На черзі Чорногорія та Туреччина. Інтеграція в систему NCTS дозволяє поступово зробити цивілізованим транзит через ЄС.
ІЦ УАК за матеріалами Мінекономіки
agroconf.org