Питання розмінування забруднених вибухівкою земель є топ-пріоритетом для Уряду та першочерговим кроком у реконструкції України. На цьому наголосила Перша віце-прем’єр-міністр України – Міністр економіки України Юлія Свириденко під час онлайн-зустрічі з Віце-премʼєр-міністром – Міністром внутрішніх справ Республіки Хорватія Давором Божиновичем. Участь у заході взяли заступник Міністра Ігор Безкаравайний, представники МЗС України та МВС Республіки Хорватія.
Метою зустрічі стало обговорення підготовки до Міжнародної конференції донорів гуманітарного розмінування в Україні, яка відбудеться у Загребі, Хорватія, 11 та 12 жовтня. Також сторони обговорили нинішню ситуацію щодо гуманітарного розмінування в України та заходи, які застосовує Уряд, зокрема Міноборони та ДСНС.
«Ми сподіваємось отримати практичні результати впродовж конференції. Цей захід стане платформою для мобілізації додаткової міжнародної підтримки та ресурсів для ініціатив з розмінування в Україні. Наші міжнародні партнери, країни G7, зможуть сконцентруватися на обговоренні нових підходів в очищенні українських земель від вибухонебезпечних речовин», - зазначила Юлія Свириденко.
Перша віце-прем’єр-міністр підкреслила, що кожна країна може долучитися до розмінування України наданням спеціальної техніки, навчанням саперів або допомогою у виході на глобальний ринок техніки з розмінування. Наразі в Україні працює 14 приватних операторів з розмінування, та всього 26 спеціальних машин при потребі принаймні у 100 машин. Мінекономіки сподівається збільшити наявну кількість машин удвічі кінця року.
Юлія Свириденко також зазначила, що Уряд працює над Стратегією протимінної діяльності в Україні, у пріоритеті якої – розмінування об’єктів інфраструктури (ліній електропередач, доріг, залізничних колій, газопроводів), забезпечення громадської безпеки, а також очищення сільськогосподарських угідь. Свої напрацювання Україна презентує на конференції у жовтні.
Іншою важливо темою для обговорення на конференції стане розблокування земель (ленд-реліз) від вибухонебезпечних предметів шляхом нетехнічного обстеження. Уряд, зокрема Міноборони та ДСНС, і міжнародні експерти вже працюють над відповідною документацією, необхідною сертифікацією, щоб іноземні оператори могли зайти в Україну та долучитися до швидкого гуманітарного розмінування.
Раніше Юлія Свириденко зазначала, що через військову агресію рф Україна на сьогодні є найбільш замінованою країною світу - 174 тисячі кв. км або 1/3 території країни потребує перевірки на вибухонебезпечні предмети.
“Безпрецедентне потенційне забруднення української землі мінами та іншими вибуховими речовинами – це небезпека для людей, тварин, ґрунтів, продуктів харчування та екосистем. Окрім того, до війни ці родючі землі були джерелом їжі для 81 мільйона людей. Нині ж вони не використовуються за призначенням. Тобто війна, розв’язана росією, підриває продовольчу безпеку світу і провокує поглиблення проблеми голоду”, - зазначила Юлія Свириденко.
Тому одне з екологічних завдань Формули миру Президента України – розмінувати 80% потенційно забруднених територій і повернути туди повноцінне життя вже за 10 років. Саме таку амбітну мету поставив перед собою український Уряд. І для цього Україні потрібна потужна міжнародна підтримка. Юлія Свириденко закликала представників дипустанов долучитися до партнерів, які вже допомагають Україні в розмінуванні.
За її словами, сьогодні Україна має близько 3000 саперів, які працюють на межі своїх сил.
ІЦ УАК за матеріалами Мінекономіки
agroconf.org
Подальший розвиток АПК потребує створення інноваційних технологій виробництва, післязбиральної обробки та зберігання
Докладніше