Питання розмінування забруднених вибухівкою земель є топ-пріоритетом для Уряду та першочерговим кроком у реконструкції України. На цьому наголосила Перша віце-прем’єр-міністр України – Міністр економіки України Юлія Свириденко під час онлайн-зустрічі з Віце-премʼєр-міністром – Міністром внутрішніх справ Республіки Хорватія Давором Божиновичем. Участь у заході взяли заступник Міністра Ігор Безкаравайний, представники МЗС України та МВС Республіки Хорватія.
Метою зустрічі стало обговорення підготовки до Міжнародної конференції донорів гуманітарного розмінування в Україні, яка відбудеться у Загребі, Хорватія, 11 та 12 жовтня. Також сторони обговорили нинішню ситуацію щодо гуманітарного розмінування в України та заходи, які застосовує Уряд, зокрема Міноборони та ДСНС.
«Ми сподіваємось отримати практичні результати впродовж конференції. Цей захід стане платформою для мобілізації додаткової міжнародної підтримки та ресурсів для ініціатив з розмінування в Україні. Наші міжнародні партнери, країни G7, зможуть сконцентруватися на обговоренні нових підходів в очищенні українських земель від вибухонебезпечних речовин», - зазначила Юлія Свириденко.
Перша віце-прем’єр-міністр підкреслила, що кожна країна може долучитися до розмінування України наданням спеціальної техніки, навчанням саперів або допомогою у виході на глобальний ринок техніки з розмінування. Наразі в Україні працює 14 приватних операторів з розмінування, та всього 26 спеціальних машин при потребі принаймні у 100 машин. Мінекономіки сподівається збільшити наявну кількість машин удвічі кінця року.
Юлія Свириденко також зазначила, що Уряд працює над Стратегією протимінної діяльності в Україні, у пріоритеті якої – розмінування об’єктів інфраструктури (ліній електропередач, доріг, залізничних колій, газопроводів), забезпечення громадської безпеки, а також очищення сільськогосподарських угідь. Свої напрацювання Україна презентує на конференції у жовтні.
Іншою важливо темою для обговорення на конференції стане розблокування земель (ленд-реліз) від вибухонебезпечних предметів шляхом нетехнічного обстеження. Уряд, зокрема Міноборони та ДСНС, і міжнародні експерти вже працюють над відповідною документацією, необхідною сертифікацією, щоб іноземні оператори могли зайти в Україну та долучитися до швидкого гуманітарного розмінування.
Раніше Юлія Свириденко зазначала, що через військову агресію рф Україна на сьогодні є найбільш замінованою країною світу - 174 тисячі кв. км або 1/3 території країни потребує перевірки на вибухонебезпечні предмети.
“Безпрецедентне потенційне забруднення української землі мінами та іншими вибуховими речовинами – це небезпека для людей, тварин, ґрунтів, продуктів харчування та екосистем. Окрім того, до війни ці родючі землі були джерелом їжі для 81 мільйона людей. Нині ж вони не використовуються за призначенням. Тобто війна, розв’язана росією, підриває продовольчу безпеку світу і провокує поглиблення проблеми голоду”, - зазначила Юлія Свириденко.
Тому одне з екологічних завдань Формули миру Президента України – розмінувати 80% потенційно забруднених територій і повернути туди повноцінне життя вже за 10 років. Саме таку амбітну мету поставив перед собою український Уряд. І для цього Україні потрібна потужна міжнародна підтримка. Юлія Свириденко закликала представників дипустанов долучитися до партнерів, які вже допомагають Україні в розмінуванні.
За її словами, сьогодні Україна має близько 3000 саперів, які працюють на межі своїх сил.
ІЦ УАК за матеріалами Мінекономіки
agroconf.org