Україна представила ключові показники виконання Угоди про вантажні перевезення з Європейським Союзом під час другого засідання Спільного комітету Угоди за участі країн ЄС і Європейської Комісії.
«Угода про лібералізацію вантажних перевезень, так званий «транспортний безвіз» – це один із ключових результатів підтримки нашої держави з боку ЄС у сфері транспорту та забезпечення експортної логістики, а значить нашої економіки. Завдяки Угоді експорт товарів саме вантажівками у напрямку країн ЄС зріс на 30% у цьому році, якщо порівнювати із 2021, коли діяла дозвільна система перевезень. На додаток, Угода – це основний елемент «Шляхів солідарності» для підтримки експорту зернових в умовах відсутності стабільних альтернативних шляхів і морської блокади», – наголосив Олександр Кубраков, Віце-прем’єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України.
Олександр Кубраков підкреслив, що порушення умов Угоди, зокрема блокада польськими протестувальниками пунктів пропуску, завдала негативного впливу українській економіці й експорту.
«Повне розблокування кордону та недопущення подібних ситуацій у майбутньому має стати принципом економічної безпеки нашого регіону», – підсумував Віце-прем’єр-міністр з відновлення.
Ключові результати виконання Угоди, підписаної 29 червня 2022 року:
Експорт українських товарів дорогами до ЄС зріс на 40% у 2022 році у порівнянні з попереднім роком, та на 30% у 2023 році у порівнянні з 2021
Імпорт товарів до України з ЄС зріс на 11% у 2022 році та на 25% у 2023 році, порівнюючи із 2021 – до підписання Угоди
На 48% більше товарів було експортовано до країн ЄС дорогами за півтора року дії Угоди, ніж за аналогічний період до її підписання. Імпорт за цей період зріс на 44%
Нагадаємо, Угода про лібералізацію вантажних перевезень між Україною та ЄС була підписана 29 червня 2022 року терміном на один рік. У 2023 році вона була продовжена ще на рік – до 30 червня 2024 року. Ключовий зміст Угоди – можливість українських перевізників виконувати перевезення до країн ЄС без дозволів, як це вимагалось до підписання. Зі свого боку, перевізники країн ЄС мають таку ж можливість, імпортуючи товари до України.
Також читайте: Анатолій Комірний: Запровадження е-ТТН є необхідним для оптимізації вантажних перевезень в Україні
ІЦ УАК за матеріалами Мінінфраструктури
agroconf.org