Попри труднощі воєнного часу, у 2023 році реформа у сфері меліорації земель активно розвивалася у нашій державі та набирала обертів.
Так, наприкінці минулого року відповідно до Закону України «Про організації водокористувачів і стимулювання гідротехнічної меліорації земель» у рамках меліоративної реформи вперше в Україні відбулася передача об’єктів інженерної інфраструктури меліоративної мережі у власність організації водокористувачів.
Держрибагентством було передано у власність організації водокористувачів «Вода життя» об’єкти інженерної інфраструктури Суворовської зрошувальної системи, що на Одещині. Відтепер землекористувачі, які є членами згаданої ОВК, мають можливість повноцінно господарювати, управляючи переданими об’єктами. Зокрема, залучати інвестиції, впроваджуючи нові енерго- та водоощадливі технології, що дасть змогу раціональніше використовувати водні ресурси. Та у результаті підвищити врожайність і конкурентоспроможність української аграрної продукції у світі.
Водночас у 2023 році успішно й на високому рівні проведено поливний сезон. Зокрема, водогосподарськими організаціями Держрибагентства в Одеській, Запорізькій і Миколаївській областях аграріям надано послуг з подачі води на зрошення на загальну площу 38,8 тис. га. Водоподання здійснювали 120 насосних станцій, якими подано майже 100 млн м3 води, а це на 25 % більше ніж торік.
Активно у 2023 році розгортався й процес формування організацій водокористувачів. Наразі їх в Україні вже зареєстровано 32, а саме: у Черкаській області – 12, Одеській – 8, Полтавській і Дніпропетровській – по 3, Житомирській – 2 та по одній ОВК у Вінницькій, Харківській, Миколаївській і Київській областях. При цьому 29 ОВК створено на зрошувальних системах і 3 – у зоні осушення. На території, що увійшла до складу вказаних вище організацій водокористувачів, у 2023 році зрошено 46 тис. га земель, що становить 35 % від загальної площі зрошення в Україні.
Крім того, на сьогодні вже 7 організацій водокористувачів забезпечили внесення до Державного земельного кадастру відомостей про меліоративну мережу, що обслуговує їхню територію. Наступним кроком є можливість отримати меліоративні об’єкти у власність. А це свідчить, що процес реалізації реформи у сфері гідротехнічної меліорації активно продовжується.
Меліоративна реформа у нашій країні триває.
ІЦ УАК за матеріалами Державного агентства розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм
agroconf.org