Згідно з останніми розрахунками Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки (KSE Агроцентр), проведеними спільно зі Світовим банком, український аграрний сектор зазнав понад $80 млрд прямих збитків і втрат внаслідок повномасштабного вторгнення.
Зокрема, загальна вартість знищених активів становить $10,3 млрд, що на 18% більше, ніж було оцінено у квітні 2023 року ($8,7 млрд). Найбільшою категорією збитків є пошкоджена та знищена сільськогосподарська техніка, що становить $5,8 млрд або 56,7% від усіх збитків.
Загалом внаслідок вторгнення частково чи повністю пошкоджено близько 181 тисячі одиниць сільськогосподарської техніки й устаткування.
Завдану шкоду від викрадення чи знищення вже виробленої продукції експерти оцінюють в $1,97 млрд, збитки через пошкодження зерносховищ – $1,8 млрд, збитки, завдані багаторічним насадженням – $398 млн, тваринництву – $254 млн, аквакультурі та рибальству – $35 млн.
Водночас втрати, що включають недоотриманий дохід виробників сільськогосподарської продукції та збільшення собівартості продукції, зросли більш ніж удвічі порівняно з попереднім оглядом, і склали $69,8 млрд.
Загальні втрати через зниження виробництва в рослинництві становлять $35,1 млрд, додаткові через зниження виробництва тваринницької продукції – $5,6 млрд, втрати, спричинені зниженням внутрішніх цін, оцінюються в $24,1 млрд, а втрати через підвищення собівартості виробництва – $4,4 млрд.
Враховуючи масштаби збитків і втрат, яких зазнали сільгоспвиробники в Україні, загальні потреби у реконструкції та відновленні протягом наступних 10 років становлять $56 млрд. Пріоритетні потреби на 2024 рік становлять $435 млн, більшість із яких уже покрито донорським фінансуванням.
У звіті представлені деталі Швидкої оцінки завданих збитків і потреб (RDNA), яка була проведена для сільськогосподарського сектору України в рамках третього звіту RDNA, підготовленого Урядом України, Світовим банком, ООН і Європейським Союзом.
Нагадаємо, потреби України у відновленні оцінюють у 486 мільярдів доларів: оновлений звіт RDNA3.
ІЦ УАК за матеріалами KSE
agroconf.org