Рада ЄС затвердила інструмент Ukraine Facility обсягом 50 млрд євро на 2024-2027 роки.
29 лютого Рада Європейського Союзу схвалила започаткування Інструменту Ukraine Facility загальним обсягом 50 млрд євро на 2024 - 2027 роки.
Ukraine Facility – це унікальний інструмент з підтримки економічного розвитку та відновлення України на її шляху вступу до ЄС. У рамках інструменту надаватиметься безпрецедентна передбачувана підтримка на основі спільно узгоджених планів і пріоритетів Урядом України та Європейською Комісією.
У рамках Інструменту, протягом 2024-2027 років Україна отримає близько 39 млрд євро прямого бюджетного фінансування, з яких понад 5 млрд складають гранти.
“Вдячний партнерам з ЄС за надважливе рішення щодо підтримки України. Завдяки подальшій активній роботі Уряду України та представників Європейської Комісії у рамках Програми Україна впевнено наближатиметься до свого європейського майбутнього”, – зазначив Міністр фінансів України Сергій Марченко.
Також у рамках Інструменту діє механізм перехідного фінансування (Bridge financing), що після підписання відповідних міжнародних договорів відкриє шлях до отримання необхідного фінансування у коротший термін до початку дії Facility. Підписання Кредитної Угоди та Меморандуму очікується на початку березня.
Нагадаємо, що 26 лютого Європейський Парламент підтримав рішення щодо Ukraine Facility. Рішення Ради ЄС є кінцевим пунктом у започаткуванні Інструменту.
Уряд затвердить План для Ukraine Facility у березні, - Юлія Свириденко
27 лютого Європейський парламент підтримав Регламент щодо започаткування Ukraine Facility. Програма підтримки України від ЄС обсягом 50 млрд євро діятиме з 2024 до 2027 року, з яких 38,27 млрд євро буде спрямовано на підтримку державного бюджету.
“Затвердження програми Ukraine Facility дозволить посилити нашу макроекономічну стабільність і наблизити Україну до членства в Європейському Союзі. Регламент містить остаточні умови програми, зокрема щодо Плану для Ukraine Facility, який у березні буде затверджено в Уряді та передано на розгляд Європейській комісії. Дякую нашим європейським партнерам за лідерство та непохитну підтримку України”, - зазначила Перша віце-прем'єр-міністр України — Міністр економіки України Юлія Свириденко.
Регламент визначає напрями, форми та порядок надання фінансової підтримки для України. Так, Ukraine Facility розділена на 3 ключових складові:
Крім того, програма передбачає механізм перехідного фінансування, який дозволить Україні отримати підтримку для державного бюджету ще до моменту повноцінного запуску Ukraine Facility. Наразі Уряд спільно з європейськими партнерами працює над укладенням відповідного меморандуму, підписання якого очікується у березні.
Після врахування у Плані фінальних вимог регламенту Ukraine Facility, документ буде затверджено в Уряді та передано на розгляд Європейській комісії. Остаточне затвердження Плану з боку ЄС очікується у квітні, що дозволить Ukraine Facility повноцінно працювати.
Основою для надання бюджетної підтримки в рамках програми є План для Ukraine Facility, який передбачає здійснення структурних реформ у державному секторі, проведення низки економічних реформ, спрямованих на розвиток бізнес-клімату та підприємництва, а також кроки для розвитку пріоритетних секторів, що можуть забезпечити швидке економічне зростання. Реалізація Плану сприятиме європейській інтеграції України та подальшому стійкому розвитку економіки. Бюджетна підтримка в рамках Ukraine Facility Європейського Союзу надаватиметься щоквартально за виконання визначених у Плані критеріїв щодо проведення передбачених реформ.
Відповідно до затвердженого регламенту Україна має доопрацювати План, серед іншого врахувавши в ньому наступні умови:
Підготовка Плану здійснюється Урядом за координації Міністерства економіки України у постійних консультаціях з представниками Європейської комісії, що забезпечило відповідність документа більшості вимог затвердженого регламенту на етапі попередньої підготовки. Окрім того, до створення Плану були активно залучені представники бізнесу, громадських організацій, парламенту, а також представники регіонів. Зокрема, у Плані було частково чи повністю враховано 133 пропозиції від представників бізнесу та 84 від громадських організацій.
Нагадаємо, План для Ukraine Facility – це технічний документ, необхідний для реалізації програми фінансової підтримки України від Європейського Союзу. План не є загальною стратегією відновлення, він охопить лише частину передбачених на наступні роки державних змін з фокусом на макроекономічне зростання.
Читайте також: ОЕСР допоможе з бенчмаркінгом інвестиційних стимулів відповідно до найкращих світових практик, - Володимир Кузьо
ІЦ УАК за матеріалами Мінфіну та Мінекономіки
agroconf.org