Із основними індикаторами ситуації на ринку свинини у березні зможете ознайомитись у бріфі від аналітиків Асоціації «Свинарі України».
Середня ціна закупівлі в березні склала 61,5 грн/кг з ПДВ (51,3 грн/кг без ПДВ) чи 1,59 дол. США (1,33 дол. США/кг без ПДВ відповідно) у валютному еквіваленті. Це на 2,5% чи на 1,5 грн/кг з ПДВ вище ніж у лютому проте на 14,1% чи 10,1 грн/кг з ПДВ поступається показнику за відповідний місяць минулого року.
Обсяги імпорту свинини (УКТ ЗЕД 0203) у березні склали 80 т, а середня митна вартість завезеного кілограма сягнула 3,4 дол. США (на 1 дол. США/кг дорожче ніж місяцем раніше). Сукупний імпорт за перший кварталі становить 665 т, що у 4,75 рази менше ніж у січні–березні 2023-го.
Натомість експорт у березні вдвічі перевищив імпорт: за аналізований період за межі країни вивезли 166 т свинини. Загалом з початку року експорт м’яса свиней склав майже 500 т, що принесло 1,27 млн дол. США валютної виручки. Основним каналом збуту наразі залишається ОАЕ, утім були й «точкові» відвантаження до Південної Кореї, Бахрейну, Малайзії.
За підсумками березня середня роздрібна ціна кілограма охолодженої свинини склала 188,5 грн/кг тобто на 1,2% чи 2,3 грн/кг нижче ніж у лютому.
«Зниження цін на свинину в роздрібі спостерігаємо вже пів року і воно лише частково віддзеркалює падіння закупівельних цін на свиней забійних кондицій. Так, свинина в закупівлі знизилася в ціні на понад 22 грн/кг, а на полиці — в середньому на 19,5 грн/кг, що не відповідає зміні розцінок на м’ясну сировину», — повідомляють аналітики АСУ.[/b]Інші види м’яса, навпаки, подорожчали: середня ціни курятини та індичатини долали 1,1% порівняно з лютневим показником, яловичина — 2,9% відповідно.
Настрої гравців ринку неузгоджені, проте в сподіванні на краще. Однією з основних тенденцій березня була неузгодженість ринкових сигналів та думок. Так, одночасно від операторів лунали як відгуки про деяке пожвавлення реалізації з покращенням погодних умов, так і нарікання на слабку торгівлю, а цінові очікування далеко не завжди співпадали із фактичною зміною. Проте відносної одностайності вони досягають, прогнозуючи традиційну активізацію у період підготовки до Великодня та початку пікнікового сезону. Хоча заготівельники дуже обережні у прогнозах, більшість вважає, що весняне пожвавлення не омине.