Головні вектори втілення реформи рибної галузі – це євроінтеграція, цифровізація і дерегуляція. Мета реформи - запровадити прозорий ринок і рівні умови для всіх його учасників, а також знизити корупційні ризики.
Про це повідомив заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Віталій Головня під час виступу на форумі «Реформа рибного господарства: як зробити рибний сектор прибутковим?».
За його словами, важливість розвитку рибного господарства в Україні важко переоцінити. За рік після запровадження реформи в галузі вдалося досягти серйозних результатів.
«Після початку проведення аукціонів на «Прозоро. Продажі» у 2023 році при вилові 24,5 тис. тонн риби було сплачено 101 млн грн податків за використання водних біоресурсів. При цьому ціна на рибу зросла лише на 7,6%. Це значно перевищує показники 2021 року, коли не було аукціонів, а при вилові 19,8 тис. тонн бізнес сплатив 13,4 млн грн податків. На сьогодні оборот у рибній галузі складає понад мільярд гривень», - зазначив Віталій Головня.
Заступник Міністра розповів, що в Україні людина за рік у середньому споживає 13,7 кг риби. У світі цей показник складає 20,4 кг. Орієнтовний фонд споживання риби в Україні – 520-550 тисяч тонн на рік.
Віталій Головня додав, що в Україні є два види рибальства – промислове й аквакультура, яка займається вирощуванням риби. Через повномасштабне вторгнення росії промисловий вилов зменшується, і галузь потребує підтримки.
«В галузі аквакультури навіть у 2022 році було вирощено понад 15 тисяч тонн риби. Підприємці у такий складний час, коли подорожчали корми та були перебої з поставками, надалі забезпечували продовольчу безпеку країни та підтримували національну економіку», - підкреслив Віталій Головня.
Крім того, заступник Міністра зазначив, що галузь активно адаптується до європейських норм і стандартів. Зокрема, за його словами, було проаналізовано 705 законодавчих актів ЄС в галузі рибальства. З них 662 не потребують впровадження, 34 потребують імплементації.
У форумі взяли участь: Віце-прем'єр-міністр — Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров, народний депутат України Артем Чорноморов, т.в.о. Голови Держрибагентства Ігор Клименок, голова правління АТ «Прозорро.Продажі» Сергій Бут, міжнародні експерти, представники профільних бізнес-асоціацій.
Форум організовано Міністерством аграрної політики та продовольства України спільно з Державним агентством України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм та Офісом ефективного регулювання BRDO за підтримки проекту USAID / UK Dev «Підтримка цифрової трансформації» (DTA).
ІЦ УАК за матеріалами Мінагрополітики
agroconf.org