Аграрний тиждень. Україна
» » Звіт Міністра агрополітики Миколи Сольського
» » Звіт Міністра агрополітики Миколи Сольського

  Звіт Міністра агрополітики Миколи Сольського
  Звіт Міністра агрополітики Миколи Сольського

  Верховна Рада України прийняла відставку Міністра аграрної політики та продовольства України Миколи Сольського з посади Міністра.
  Заяву про відставку Микола Сольський написав 25 квітня 2024 року.
  У парламенті Міністр представив народним депутатам звіт про результати діяльності міністерства за час його роботи - з 24.03.2022 по 9.05.2024 р.р.
  Публікуємо повний текст виступу Міністра агрополітики Миколи Сольського.

  Відео виступу Миколи Сольського у парламенті.

  Доброго дня пане головуючий, доброго дня шановні колеги.

  Ці два роки і два місяці були надскладними для сільського господарства України. Але разом з тим, я в цьому абсолютно впевнений, аграрний ринок, фермери, аграрний бізнес показали надзвичайну витривалість і здатність адаптації до складних умов. Здатність до розвитку в таких умовах.

  Перше питання про яке хочу доповісти - фінансування аграрного сектору в умовах війни. В перші місяці війни була запущена програма пільгового кредитування 5-7-9. Понад 50% кредитування по цій програмі - це кредитування агровиробників. Важливо, що аграрії отримали в півтора рази більший максимальний розмір пільгового кредиту, а саме 90 млн грн.  За два роки 14 639 сільгоспвиробників майже у всіх регіонах країни отримали пільгові кредити. Сума цих кредитів понад 67 мільярдів гривень. Звертаю вашу увагу на високий процент повернення аграріями цих кредитів - 99%.

  Останні зміни до програми - продовження до 31 березня 2025 року кредитування аграріїв за укладеними раніше кредитними договорами. Підвищення пільгового кредитного ліміту для аграріїв, які займаються тваринництвом,  до 150 млн грн. Пролонгація кредитів агропідприємствам, виробничі потужності яких станом на 24 лютого 2022 року були на територіях: активних бойових дій, тимчасово окупованих.
  Завдяки роботі Міністерства з Світовим банком, було залучено 580 млн доларів для компенсації процентів, щоб програма 5-7-9 працювала і надалі.

  Крім того, протягом 2022-24 років була проведена робота із запуску Фонду часткового гарантування кредитів у сільському господарстві. Це фонд для фермерів із земельними ділянками розміром до 500 га. Фонд гарантує до 50 % непогашеної суми основного боргу, У лютому розпочалась видача перших гарантій.

  З додаткових фінансових інструментів варто відзначити електронні аграрні розписки. Дякую податковому комітету і усім вам, за прийняття закону, Підзаконні акти по ньому готуються. Вже цього року аграрні ноти будуть одним із способів, завдяки яким аграрії зможуть отримувати додаткові кошти.

  Особливо хочу відзначити роботу, яка була проведена для підтримки найменших фермерів. Це дотації на гектар та корову в 2022 -му та в 2024 роках. У 2022 році виділено на це понад 1 600 млн грн, допомогу отримали понад 31 тисяча аграріїв. Цього року програма розширена на додаткові види тваринництва, збільшено розмір виплат для аграріїв з деокупованих територій.

  В липні 2022 року була запущена програма грантів на сади і теплиці, ми отримали значний розвиток цих галузей. Хочеться особливо відмітити, що за два роки повномасштабної війни висадили більше промислових садів, ніж за 10 попередніх. Впевнений, що на це вплинули два фактори: зрозумілий і прозорий ринок землі, коли можна вкладати в свою землю суттєві інвестиції. Та сама грантова програма по садах і теплицях, де держава компенсує до 70% витрат. Звертаю увагу на цифри: за час дії програми площа нових садів і теплиць склала майже 2,5 тис га. Видано 215 грантів на сади і теплиці, створено майже 1 400 постійних робочих місць і понад 23 тисячі сезонних.

  Треба також відзначити суттєву роботу, яка проводилась по реформі зрошення. 7 травня 2022 набрав чинності закон про організацію водокористувачів, який ми з вами прийняли 17 лютого. За майже 2 роки створено 35 організацій водокористувачів. В нас також організовано підтримку ОВК від USAID: виплачено 2 млн доларів грантової допомоги, 7 млн доларів планується виплатити ще 14 ОВК.

  Крім того вже 2 рік працює програма державної підтримки меліорації. Вона полягає в компенсації аграріям витрат на реконструкцію існуючих або будівництво нових зрошувальних систем. У 2024 році на ці цілі передбачено 200 млн грн. При цьому планується збільшити розмір компенсації з 25% до 50% вартості відповідних робіт.

  Реформа рибної галузі:
  Написано і прийнято 1 закон, 18 підзаконних актів. Розподіл квот на вилов риби вже другий рік повністю проводиться через Prozorro.Продажі. За цей час надходження податків збільшилось майже у 8 разів. До GPS моніторингу підключено понад тисячу риболовних суден.

  Земельна реформа:
  Ми бачимо позитивну динаміку ринку землі: у 2022 році було укладено понад 23 тисячі угод, незважаючи на те, що ринок землі у 2022 році не працював кілька місяців. У 2023 році - 40 850 угод, а вже цього року лише за 4 місяці  укладено 34 824 угоди. Зросла на 30% середня вартість гектару і складає понад 45 тис. грн.

  Хочу окремо відзначити, що 5 місяців тому вступив в дію ІІ етап земельної реформи, який дозволяє купувати землю юридичним особам. Не дивлячись на певні емоції, які були пов'язані з цим, зараз абсолютна більшість агроасоціацій вважають цей етап необхідним.

  Прозора оренда земель:
  Запровадження прозорої оренди земель державних підприємств. Цей закон, який писався за участю Мінагрополітики, був прийнятий минулого року. Підзаконні акти також прийняті і, відповідно, тепер землі усіх підприємств аграрної академії, пенітенціарної служби та інші підуть цього року через аукціони Prozorro.Продажі.

  Важливою реформою, на мою думку, є спрощення зміни призначення земельних ділянок за межами населених пунктів. Дякую Дмитру Киселевському, усім вам за прийняття цього закону. Він спростив процедуру для бізнесу, для людей і зробив економіку більш мобільною. Процедура раніше тривала роками, зараз до 14 днів.

  Підвищення ефективності державної реєстрації земельних ділянок. Станом на зараз послуга робиться за принципом екстериторіальності, а процент відмов складає лише 3%.

  Важливою роботою Держгеокадастру і Міністерства за цей час є запуск Національної інфраструктури геопросторових даних. У нас вже понад 3,5 тисячі зареєстрованих користувачів, понад 37 тисяч метаданих. Це по суті 3D модель країни, де є вся інформація про територію, від землі до комунікацій. Це все буде відкрито після війни і, я впевнений, буде як і в інших країнах основним інформативним інструментом для прийняття рішення бізнесом та органами державної влади.

  Також в 2022 році був запущений Державний аграрний реєстр. Бюджетні  дотації, міжнародна допомога йдуть через ДАР. Сьогодні у ДАРі відбувається верифікація експортерів. Там зареєстровано 150 тисяч агровиробників в обробітку яких майже 12 млн га, це майже половина усіх аграріїв. Залучення агровиробників до ДАР продовжується,

  Останні 2 роки була також активна робота разом з Мінекономіки та колегами з інших міністерств по розмінуванню сільськогосподарських земель. Правильна пріоритизація, планування, визначення об'ємів. Як результат - майже 250 000 гектар земель повернено в обробіток.

  Розвиток та диверсифікація внутрішнього виробництва.
  В 2023 році ми досягли найбільшої середньої урожайності зернових на гектар за всю історію України. Очевидно, це спричинило величезну роботу пов'язану з пошуком нових ринків. Про це пізніше. 

  Наступне: в кінці 2020 році Європа вперше за роки незалежності дозволила нам експортувати насіння. Після врегулювання нормативних питань Міністерством українські виробники, вже в період великої війни, перейшли до масового експорту насіння в країни ЄС.
  Зараз 2 млн гектар кукурудзи вирощується в Європі з українського насіння. Впевнений - буде ще більше.

  Цього року також ми очікуємо дозволу на експорт насіння олійних. Ми зробили всю роботу, сподіваємось це питання буде поставлене на голосування в Європарламенті цієї осені.

  В Україні нарешті врегульовано питання ГМО. Уряд може ухвалювати рішення про заборону вирощування певних генно модифікованих культур. Незареєстровані ГМО вилучають з обігу та знищують. Заборонено вирощування ГМО кукурудзи. Це важливо для стабільного розвитку експорту цієї культури.

  Додатково хочеться сказати про відновлення виробництва бавовника. Маємо тепер спрощену процедуру реєстрації ввезення та обіг в Україну сортів бавовнику, який потрібен в тому числі і для виробництва пороху. Вже цього року будуть перші посіви бавовни на півдні України в Бессарабії.

  Також дерегульовано вирощування промислових конопель. Дякуємо вам за прийняті відповідні норми закону. Вже підготовлені підзаконні акти. Впевнений, що цей ринок також буде розвиватись в Україні.

  Окремо хочу подякувати вам за прийняття Закону про розвиток  виробництва виноробної продукції та спрощення господарської діяльності малих виробництв. Зокрема, Ігор Марчук - вам і решті народних депутатів. Цього року вперше українські виробники підписали контракт про експорт виноматеріалів в Молдову та Італію. 

  Важливою роботою була боротьба з тіньовим обігом продукції.
  З осені минулого року була запроваджена верифікація експортерів. Разом із низкою інших заходів, це призвело до того, що повернення валютної виручки з осені 2023 року зросло. Якщо до цих заходів поверталось близько 50 %, то зараз 85 % повертається вчасно, з цих же причин, зменшено обіг тіньового зерна з 52% у липні 2023 до 18% у квітні 24 го. Відповідно до експертних оцінок гравців ринку.

  Минулого року вперше запрацювало мінімальне податкове зобов'язання. Ми з податковою, проводимо регулярні наради, і дякую що вони цей механізм налагодили. Тепер кожен гектар в Україні підлягає оподаткуванню. Будуть ще певні зміни цього року і цей механізм ще покращиться. У 2023 році площа з якої задекларована сплата МПЗ зросла у порівнянні з 2022 на 4,6 млн га.

  Окремо хочу зупинитися на міжнародній співпраці. Її за останні 2 роки було багато.
  Перше: В рамках започаткованої Президентом України програми Grain From Ukraine нами була проведена велика робота з World Food Programme, триває постійна робота з Міністерством закордонних справ. 210 тисяч тонн пшениці і борошна були відправлені нужденним країнам. Залучено понад 230 млн доларів.

  Співпраця з міжнародними донорами
  Загалом, вдалося залучити понад 1,318 млрд доларів США. З них на 805,59  мільйонів доларів США було отримано від Світового банку, KOICA, JICA, ЄБРР, ФАО та ЄС, а також понад 513, 3 млн доларів вдалося залучити через реалізацію проектів міжнародної технічної допомоги. Зараз в процесі реалізації 18 проектів МТД. 

  Були відкриті нові ринки у 14 країнах для різної української продукції. Це спільна робота Мінагрополітики, Мінекономіки та Держспоживслужби. Минулого року відновлена робота китайсько-української торгової комісії. Очікуємо цього року позитивні рішення, щодо відкриття ринку Китаю для борошна, мяса, рибної продукції, гороху.

  Великий об'єм роботи був зроблений в рамках виконання Угоди про асоціацію з ЄС. Мінагрополітики відповідає за найбільший блок нормативних документів.

  Загалом у період з 2022 року за ініціативи Мінагрополітики було прийнято 8 євроінтеграційних законів та 76 нормативно правових актів.

  25 квітня розпочалися безпосередні переговори про вступ до ЄС, в рамках якого Україна розпочала процес скринінгу що є одним з ключових етапів переговорного процесу.

  Величезним досягненням було відкриття вільного ринку з ЄС для агропродукції. Кожного року це складні переговори. На мою думку, Міністерство і Уряд вели себе правильно і виважено. Хочу окремо подякувати полякам за розблокування кордону, яке відбулося минулого тижня. Цьому передувало кілька місяців складних переговорів. Вдячний польському міністерству, що погодилися на формат переговорів за участю асоціацій. Було декілька раундів переговорів, ми розділили товари і почали ці проблеми окремо вирішувати. Асоціації у спірних питаннях взяли на себе зобов'язання. Врешті 29 квітня останній фермер пішов з кордону.  І ми домовились щомісяця проводити роботу по контролю за виконанням домовленостей та вирішувати питання в такому ж форматі.

  Абсолютно впевнений, що висока конкурентність аграрного ринку та правильні кроки Міністерства і законодавча база, яка була побудована за останні кілька років, а також робота Верховної Ради, Уряду і в першу чергу, аграріїв, призвела до того, що не дивлячись на війну, ми залишаємось сильною аграрною країною. Це можна подивитися на прикладі “Динаміка аграрного експорту”. Як ви бачите, за останні 3 місяці ми маємо найбільші цифри експорту за всю історію України.
  Також інфографіка “Роль України в світі” показує за даними міністерства сільського господарства США (USDA), яке місце ми займали у світовому рейтингу експортерів аграрної продукції минулого року. Деякі позиції ми навіть покращили.

  Також важливо в контексті нашої інтеграції та співпраці з Євросоюзом відзначити, що ми переважно лідируємо у рейтингу постачальників агропродукції до країн Євросоюзу.  

  Нормотворча діяльність Мінагрополітики:
  За 2 роки Мінагрополітики розробило 20 законів, 143 актів Кабінету Міністрів, 179 наказів Міністерства.

  Тепер, колеги, окремо хотів зупинитися на справі, по якій мені висунуто підозру НАБУ. Відповідно до інформації НАБУ в 2017, -18, -19 роках за рахунок земель, якими користувались підприємства аграрної академії наук, було виділено землю в основному учасникам бойових дій, чим порушено закон. Я не згідний з цими звинуваченнями. З декількох причин.
  Перше: я абсолютно впевнений, що у цих підприємств не було права користування і це підтверджують суди, які цими підприємствами програно, в тому числі Верховний суд.

  Друге. Я вважаю, що юридична допомога учасникам бойових в оформленні землі - це річ, яка заслуговує не осудження, а схвалення. Ні я, ні мої родичі, і ніхто, наскільки я розумію, з підозрюваних у справі, не отримав ні одного гектара цієї землі.

  Третє: я абсолютно  впевнений, тоді і зараз, що аграрна академія наук в тому форматі, який існував і існує зараз, має припинити свою діяльність. Землі мають бути або надані людям, або виставлені на Prozorro. І ви неодноразово були свідками такого мого підходу. Я з розумінням ставлюсь до НАБУ, вони роблять свою роботу, попереду довгий процес і кожен має довести свою позицію.

  Колеги, дякую Президенту, Прем'єр-міністру, колегам по Уряду, аграрному комітету, кожному з вас, опозиції за роботу, яка у нас була протягом усього цього часу. Та прошу прийняти мою відставку. Дякую. 


  Пресслужба

  Схожі новини
 • Щодо запобіжного заходу, обраного для Миколи Сольського
 • УЗА категорично виступає проти ліквідації Мінагрополітики та звільнення міністра Миколи Сольського
 • Призначено нового міністра аграрної політики та продовольства України
 • 20 березня під час засідання Уряду відбудеться брифінг Міністра аграрної політики та продовольста України Миколи Присяжнюка.
 • Під час засідання Уряду заплановано брифінг за участі Міністра аграрної політики та продовольства Миколи Присяжнюка

 • Додати комментар
  reload, if the code cannot be seen

  Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.

Звіт Міністра агрополітики Миколи Сольського
Звіт Міністра агрополітики Миколи Сольського

Верховна Рада України прийняла відставку Міністра аграрної політики та продовольства України Миколи Сольського з посади Міністра.
Заяву про відставку Микола Сольський написав 25 квітня 2024 року.
У парламенті Міністр представив народним депутатам звіт про результати діяльності міністерства за час його роботи - з 24.03.2022 по 9.05.2024 р.р.
Публікуємо повний текст виступу Міністра агрополітики Миколи Сольського.

Відео виступу Миколи Сольського у парламенті.

Доброго дня пане головуючий, доброго дня шановні колеги.

Ці два роки і два місяці були надскладними для сільського господарства України. Але разом з тим, я в цьому абсолютно впевнений, аграрний ринок, фермери, аграрний бізнес показали надзвичайну витривалість і здатність адаптації до складних умов. Здатність до розвитку в таких умовах.

Перше питання про яке хочу доповісти - фінансування аграрного сектору в умовах війни. В перші місяці війни була запущена програма пільгового кредитування 5-7-9. Понад 50% кредитування по цій програмі - це кредитування агровиробників. Важливо, що аграрії отримали в півтора рази більший максимальний розмір пільгового кредиту, а саме 90 млн грн.  За два роки 14 639 сільгоспвиробників майже у всіх регіонах країни отримали пільгові кредити. Сума цих кредитів понад 67 мільярдів гривень. Звертаю вашу увагу на високий процент повернення аграріями цих кредитів - 99%.

Останні зміни до програми - продовження до 31 березня 2025 року кредитування аграріїв за укладеними раніше кредитними договорами. Підвищення пільгового кредитного ліміту для аграріїв, які займаються тваринництвом,  до 150 млн грн. Пролонгація кредитів агропідприємствам, виробничі потужності яких станом на 24 лютого 2022 року були на територіях: активних бойових дій, тимчасово окупованих.
Завдяки роботі Міністерства з Світовим банком, було залучено 580 млн доларів для компенсації процентів, щоб програма 5-7-9 працювала і надалі.

Крім того, протягом 2022-24 років була проведена робота із запуску Фонду часткового гарантування кредитів у сільському господарстві. Це фонд для фермерів із земельними ділянками розміром до 500 га. Фонд гарантує до 50 % непогашеної суми основного боргу, У лютому розпочалась видача перших гарантій.

З додаткових фінансових інструментів варто відзначити електронні аграрні розписки. Дякую податковому комітету і усім вам, за прийняття закону, Підзаконні акти по ньому готуються. Вже цього року аграрні ноти будуть одним із способів, завдяки яким аграрії зможуть отримувати додаткові кошти.

Особливо хочу відзначити роботу, яка була проведена для підтримки найменших фермерів. Це дотації на гектар та корову в 2022 -му та в 2024 роках. У 2022 році виділено на це понад 1 600 млн грн, допомогу отримали понад 31 тисяча аграріїв. Цього року програма розширена на додаткові види тваринництва, збільшено розмір виплат для аграріїв з деокупованих територій.

В липні 2022 року була запущена програма грантів на сади і теплиці, ми отримали значний розвиток цих галузей. Хочеться особливо відмітити, що за два роки повномасштабної війни висадили більше промислових садів, ніж за 10 попередніх. Впевнений, що на це вплинули два фактори: зрозумілий і прозорий ринок землі, коли можна вкладати в свою землю суттєві інвестиції. Та сама грантова програма по садах і теплицях, де держава компенсує до 70% витрат. Звертаю увагу на цифри: за час дії програми площа нових садів і теплиць склала майже 2,5 тис га. Видано 215 грантів на сади і теплиці, створено майже 1 400 постійних робочих місць і понад 23 тисячі сезонних.

Треба також відзначити суттєву роботу, яка проводилась по реформі зрошення. 7 травня 2022 набрав чинності закон про організацію водокористувачів, який ми з вами прийняли 17 лютого. За майже 2 роки створено 35 організацій водокористувачів. В нас також організовано підтримку ОВК від USAID: виплачено 2 млн доларів грантової допомоги, 7 млн доларів планується виплатити ще 14 ОВК.

Крім того вже 2 рік працює програма державної підтримки меліорації. Вона полягає в компенсації аграріям витрат на реконструкцію існуючих або будівництво нових зрошувальних систем. У 2024 році на ці цілі передбачено 200 млн грн. При цьому планується збільшити розмір компенсації з 25% до 50% вартості відповідних робіт.

Реформа рибної галузі:
Написано і прийнято 1 закон, 18 підзаконних актів. Розподіл квот на вилов риби вже другий рік повністю проводиться через Prozorro.Продажі. За цей час надходження податків збільшилось майже у 8 разів. До GPS моніторингу підключено понад тисячу риболовних суден.

Земельна реформа:
Ми бачимо позитивну динаміку ринку землі: у 2022 році було укладено понад 23 тисячі угод, незважаючи на те, що ринок землі у 2022 році не працював кілька місяців. У 2023 році - 40 850 угод, а вже цього року лише за 4 місяці  укладено 34 824 угоди. Зросла на 30% середня вартість гектару і складає понад 45 тис. грн.

Хочу окремо відзначити, що 5 місяців тому вступив в дію ІІ етап земельної реформи, який дозволяє купувати землю юридичним особам. Не дивлячись на певні емоції, які були пов'язані з цим, зараз абсолютна більшість агроасоціацій вважають цей етап необхідним.

Прозора оренда земель:
Запровадження прозорої оренди земель державних підприємств. Цей закон, який писався за участю Мінагрополітики, був прийнятий минулого року. Підзаконні акти також прийняті і, відповідно, тепер землі усіх підприємств аграрної академії, пенітенціарної служби та інші підуть цього року через аукціони Prozorro.Продажі.

Важливою реформою, на мою думку, є спрощення зміни призначення земельних ділянок за межами населених пунктів. Дякую Дмитру Киселевському, усім вам за прийняття цього закону. Він спростив процедуру для бізнесу, для людей і зробив економіку більш мобільною. Процедура раніше тривала роками, зараз до 14 днів.

Підвищення ефективності державної реєстрації земельних ділянок. Станом на зараз послуга робиться за принципом екстериторіальності, а процент відмов складає лише 3%.

Важливою роботою Держгеокадастру і Міністерства за цей час є запуск Національної інфраструктури геопросторових даних. У нас вже понад 3,5 тисячі зареєстрованих користувачів, понад 37 тисяч метаданих. Це по суті 3D модель країни, де є вся інформація про територію, від землі до комунікацій. Це все буде відкрито після війни і, я впевнений, буде як і в інших країнах основним інформативним інструментом для прийняття рішення бізнесом та органами державної влади.

Також в 2022 році був запущений Державний аграрний реєстр. Бюджетні  дотації, міжнародна допомога йдуть через ДАР. Сьогодні у ДАРі відбувається верифікація експортерів. Там зареєстровано 150 тисяч агровиробників в обробітку яких майже 12 млн га, це майже половина усіх аграріїв. Залучення агровиробників до ДАР продовжується,

Останні 2 роки була також активна робота разом з Мінекономіки та колегами з інших міністерств по розмінуванню сільськогосподарських земель. Правильна пріоритизація, планування, визначення об'ємів. Як результат - майже 250 000 гектар земель повернено в обробіток.

Розвиток та диверсифікація внутрішнього виробництва.
В 2023 році ми досягли найбільшої середньої урожайності зернових на гектар за всю історію України. Очевидно, це спричинило величезну роботу пов'язану з пошуком нових ринків. Про це пізніше. 

Наступне: в кінці 2020 році Європа вперше за роки незалежності дозволила нам експортувати насіння. Після врегулювання нормативних питань Міністерством українські виробники, вже в період великої війни, перейшли до масового експорту насіння в країни ЄС.
Зараз 2 млн гектар кукурудзи вирощується в Європі з українського насіння. Впевнений - буде ще більше.

Цього року також ми очікуємо дозволу на експорт насіння олійних. Ми зробили всю роботу, сподіваємось це питання буде поставлене на голосування в Європарламенті цієї осені.

В Україні нарешті врегульовано питання ГМО. Уряд може ухвалювати рішення про заборону вирощування певних генно модифікованих культур. Незареєстровані ГМО вилучають з обігу та знищують. Заборонено вирощування ГМО кукурудзи. Це важливо для стабільного розвитку експорту цієї культури.

Додатково хочеться сказати про відновлення виробництва бавовника. Маємо тепер спрощену процедуру реєстрації ввезення та обіг в Україну сортів бавовнику, який потрібен в тому числі і для виробництва пороху. Вже цього року будуть перші посіви бавовни на півдні України в Бессарабії.

Також дерегульовано вирощування промислових конопель. Дякуємо вам за прийняті відповідні норми закону. Вже підготовлені підзаконні акти. Впевнений, що цей ринок також буде розвиватись в Україні.

Окремо хочу подякувати вам за прийняття Закону про розвиток  виробництва виноробної продукції та спрощення господарської діяльності малих виробництв. Зокрема, Ігор Марчук - вам і решті народних депутатів. Цього року вперше українські виробники підписали контракт про експорт виноматеріалів в Молдову та Італію. 

Важливою роботою була боротьба з тіньовим обігом продукції.
З осені минулого року була запроваджена верифікація експортерів. Разом із низкою інших заходів, це призвело до того, що повернення валютної виручки з осені 2023 року зросло. Якщо до цих заходів поверталось близько 50 %, то зараз 85 % повертається вчасно, з цих же причин, зменшено обіг тіньового зерна з 52% у липні 2023 до 18% у квітні 24 го. Відповідно до експертних оцінок гравців ринку.

Минулого року вперше запрацювало мінімальне податкове зобов'язання. Ми з податковою, проводимо регулярні наради, і дякую що вони цей механізм налагодили. Тепер кожен гектар в Україні підлягає оподаткуванню. Будуть ще певні зміни цього року і цей механізм ще покращиться. У 2023 році площа з якої задекларована сплата МПЗ зросла у порівнянні з 2022 на 4,6 млн га.

Окремо хочу зупинитися на міжнародній співпраці. Її за останні 2 роки було багато.
Перше: В рамках започаткованої Президентом України програми Grain From Ukraine нами була проведена велика робота з World Food Programme, триває постійна робота з Міністерством закордонних справ. 210 тисяч тонн пшениці і борошна були відправлені нужденним країнам. Залучено понад 230 млн доларів.

Співпраця з міжнародними донорами
Загалом, вдалося залучити понад 1,318 млрд доларів США. З них на 805,59  мільйонів доларів США було отримано від Світового банку, KOICA, JICA, ЄБРР, ФАО та ЄС, а також понад 513, 3 млн доларів вдалося залучити через реалізацію проектів міжнародної технічної допомоги. Зараз в процесі реалізації 18 проектів МТД. 

Були відкриті нові ринки у 14 країнах для різної української продукції. Це спільна робота Мінагрополітики, Мінекономіки та Держспоживслужби. Минулого року відновлена робота китайсько-української торгової комісії. Очікуємо цього року позитивні рішення, щодо відкриття ринку Китаю для борошна, мяса, рибної продукції, гороху.

Великий об'єм роботи був зроблений в рамках виконання Угоди про асоціацію з ЄС. Мінагрополітики відповідає за найбільший блок нормативних документів.

Загалом у період з 2022 року за ініціативи Мінагрополітики було прийнято 8 євроінтеграційних законів та 76 нормативно правових актів.

25 квітня розпочалися безпосередні переговори про вступ до ЄС, в рамках якого Україна розпочала процес скринінгу що є одним з ключових етапів переговорного процесу.

Величезним досягненням було відкриття вільного ринку з ЄС для агропродукції. Кожного року це складні переговори. На мою думку, Міністерство і Уряд вели себе правильно і виважено. Хочу окремо подякувати полякам за розблокування кордону, яке відбулося минулого тижня. Цьому передувало кілька місяців складних переговорів. Вдячний польському міністерству, що погодилися на формат переговорів за участю асоціацій. Було декілька раундів переговорів, ми розділили товари і почали ці проблеми окремо вирішувати. Асоціації у спірних питаннях взяли на себе зобов'язання. Врешті 29 квітня останній фермер пішов з кордону.  І ми домовились щомісяця проводити роботу по контролю за виконанням домовленостей та вирішувати питання в такому ж форматі.

Абсолютно впевнений, що висока конкурентність аграрного ринку та правильні кроки Міністерства і законодавча база, яка була побудована за останні кілька років, а також робота Верховної Ради, Уряду і в першу чергу, аграріїв, призвела до того, що не дивлячись на війну, ми залишаємось сильною аграрною країною. Це можна подивитися на прикладі “Динаміка аграрного експорту”. Як ви бачите, за останні 3 місяці ми маємо найбільші цифри експорту за всю історію України.
Також інфографіка “Роль України в світі” показує за даними міністерства сільського господарства США (USDA), яке місце ми займали у світовому рейтингу експортерів аграрної продукції минулого року. Деякі позиції ми навіть покращили.

Також важливо в контексті нашої інтеграції та співпраці з Євросоюзом відзначити, що ми переважно лідируємо у рейтингу постачальників агропродукції до країн Євросоюзу.  

Нормотворча діяльність Мінагрополітики:
За 2 роки Мінагрополітики розробило 20 законів, 143 актів Кабінету Міністрів, 179 наказів Міністерства.

Тепер, колеги, окремо хотів зупинитися на справі, по якій мені висунуто підозру НАБУ. Відповідно до інформації НАБУ в 2017, -18, -19 роках за рахунок земель, якими користувались підприємства аграрної академії наук, було виділено землю в основному учасникам бойових дій, чим порушено закон. Я не згідний з цими звинуваченнями. З декількох причин.
Перше: я абсолютно впевнений, що у цих підприємств не було права користування і це підтверджують суди, які цими підприємствами програно, в тому числі Верховний суд.

Друге. Я вважаю, що юридична допомога учасникам бойових в оформленні землі - це річ, яка заслуговує не осудження, а схвалення. Ні я, ні мої родичі, і ніхто, наскільки я розумію, з підозрюваних у справі, не отримав ні одного гектара цієї землі.

Третє: я абсолютно  впевнений, тоді і зараз, що аграрна академія наук в тому форматі, який існував і існує зараз, має припинити свою діяльність. Землі мають бути або надані людям, або виставлені на Prozorro. І ви неодноразово були свідками такого мого підходу. Я з розумінням ставлюсь до НАБУ, вони роблять свою роботу, попереду довгий процес і кожен має довести свою позицію.

Колеги, дякую Президенту, Прем'єр-міністру, колегам по Уряду, аграрному комітету, кожному з вас, опозиції за роботу, яка у нас була протягом усього цього часу. Та прошу прийняти мою відставку. Дякую. 


Пресслужба

Схожі новини
 • Щодо запобіжного заходу, обраного для Миколи Сольського
 • УЗА категорично виступає проти ліквідації Мінагрополітики та звільнення міністра Миколи Сольського
 • Призначено нового міністра аграрної політики та продовольства України
 • 20 березня під час засідання Уряду відбудеться брифінг Міністра аграрної політики та продовольста України Миколи Присяжнюка.
 • Під час засідання Уряду заплановано брифінг за участі Міністра аграрної політики та продовольства Миколи Присяжнюка

 • Додати комментар
  reload, if the code cannot be seen

  Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.