Про це у своєму зверненні з нагоди 33-річчя «НІБУЛОНу» розповів генеральний директор Андрій Вадатурський.
Третій рік поспіль «НІБУЛОН» святкує день народження в умовах війни.
"Воєнний час продовжує гартувати нас викликами: воєнними ризиками, стагнуючою економікою, кадровим голодом, до яких цьогоріч додалася посуха та падіння цін на глобальному ринку.
Як наслідок, прибутковість торгівельної діяльності не тільки в Україні, але й у світі перебуває на низькому рівні. Однак «НІБУЛОНу» вдається підтримувати стабільність, розвиватися та продовжувати інвестувати в Україну без субсидій та дотацій. 2024 рік ми завершуємо із показниками: обсяги експорту – 3126 тис. тонн, частка ринку – 5% та залишаємось одним із лідерів ринку зернового експорту України, компанією, від якої залежить доля сільськогосподарської галузі в цілому.
Від початку війни «НІБУЛОН» перебуває у режимі виживання. Ми говоримо про вибір між банкрутством та необхідністю змін. Два роки тому ми обрали зміни, завдяки чому нам вдалося зберегти компанію. Цьогоріч на тлі трансформації компанії наш фокус був у тому, щоб досягти більшої ефективності. Усі підрозділи компанії зосереджені на тому, щоб дуже швидко ставати кращою версією самих себе.
Власне, саме на швидкій адаптації до змін сьогодні базується наша стійкість", - зазначив Андрій Вадатурський.
Попри 0,5 млрд дол. уже підтверджених незалежними експертами воєнних збитків, «НІБУЛОН» своїми діями та результатами продовжує демонструвати спроможність виконувати зобов’язання та повністю реструктурував кредитний портфель з усіма банками в Україні. Крім того, компанія погодила умови та перебуває на стадії підписання документів із міжнародними фінустановами.
В умовах руйнування каналів експорту агрохолдинг інвестував 22,5 млн дол. і в рекордні строки побудував новий перевантажувальний термінал – філію «Бессарабська» в дунайських портах. Це дало змогу відновити закупівлі й експорт через румунську Констанцу в той час, коли порти великої Одеси стояли, та досягти рекордних обсягів перевантаження у 250 тис. тонн збіжжя на місяць.
А цього року вперше у своїй історії «Бессарабська» відвантажила костер морського сполучення із подальшим прямим слідуванням у Туреччину. Таким чином, інвестиції в новий термінал компанія вже повністю окупила. З моменту відкриття філія відвантажила понад 3,8 млн тонн зернових та олійних. Зараз підрозділ успішно забезпечує експортну спроможність «НІБУЛОНу» й України в цілому.
"Завдяки змінам ми побачили результати інвестицій уже в перший рік роботи в новому форматі. Уперше за багато років досягли прибутковості і цей успіх уже відобразився на рівні доходів співробітників та орендодавців напряму. У 2023 році ми виплатили орендну плату за ділянки в Миколаївській області, які не мали змоги обробляти через мінне забруднення. У 2024 році змогли збільшити орендну плату та в більшості громад виплатити внески на 10–15% вищі за ринкові. Цю тенденцію буде збережено в подальшому. «НІБУЛОН» має стратегічний намір рішуче нарощувати земельний банк.
На черзі в досягненні прибутковості – елеваторний напрям. Цьогоріч, після розпочатої у 2023 році реорганізації та оптимізації системи управління й технічного обслуговування мережі, ми завершили модернізацію, принципово змінили підходи до управління якістю, запустили Lean-трансформацію та продовжуємо автоматизацію.
Так, за напрямом модернізації було побудовано нові потужності на філії «Хмільник» на суму 3,4 млн дол., зокрема використано новітні сушарки. Ці інвестиції виявилися виправданими: зараз ця філія має змогу приймати продукцію в регіональних агровиробників та є однією з найбільших за обсягами в системі.
А от на ТОВ АК «Врадіївський елеватор» тестуємо нові технології, які забезпечують оптимізацію виробничих процесів. Інвестиції в цей об’єкт склали 1,2 млн дол.
ТОВ «Колосівський елеватор», який є одним із найстарших серед філій «НІБУЛОНу», вдалося «реанімувати» за допомогою незначних капіталовкладень та покращення загального адміністрування", - розповідає генеральний директор «НІБУЛОНу».
У напрямі роботи з якістю агрохолдинг повністю оновив парк лабораторного обладнання й автоматизував його роботу, що дало змогу зробити процес визначення якості абсолютно прозорим для агровиробника. 845 тис. дол. було інвестовано в придбання приладів Infratec від компанії FOSS, аналогів яким немає в Україні.
Усі прилади об’єднано в одну мережу із можливістю дистанційного калібрування, що також уперше реалізовано в нашій країні. Тривають проекти автоматизації, які цьогоріч охопили кількісно-якісний облік, а наступного року сягнуть ще більшої глибини за допомогою системи SCADA. Таким чином, відбувається трансформація бізнес-моделі компанії, яка в новому вигляді передбачає цифрову взаємодію із постачальниками та вимагає від команди нових навичок. Відповідно холдинг багато інвестує у навчання, щоб актуалізувати професійний рівень своїх людей на місцях. Уже наступного року керівництво розраховує, що ці зміни призведуть до збільшення обсягів завантаженості мережі та досягнення прибутковості.
«НІБУЛОН» збирається продовжити нарощувати і частку перевезень власним транспортом, що гарантує зменшення собівартості послуг; компанія працюватимеме над розширенням географії їх надання на Середньому та Верхньому Дунаї.
Підприємство залучає й український уряд до подальшого розвитку дунайських портів. Зараз вони потребують підтримки шляхом зменшення портових зборів і збільшення потоків українського збіжжя через Констанцу як альтернативного хабу для рейдової перевалки. Водночас у «НІБУЛОНі» не кидають справу відкриття порту в Миколаєві. У своїх зверненнях до міжнародної спільноти та керівництва країни компанія просить відстояти порт та інтереси українських агровиробників, які наразі не можуть користуватися перевагами зернового хабу, який до війни обробляв 30% експортних потоків України.
У своєму звернені ген. директор розповідає, зокрема, і про цифровізацію, ІТ-інфраструктуру, систему управління компанії.
"Передумовою для успіху всіх поточних та майбутніх ініціатив я вважаю здатність нашої команди працювати в нових умовах та під тиском зовнішніх обставин. Для безпеки наших людей та бізнесу ми перенесли центральний офіс у Київ, значно покращили умови праці та дбаємо про безпеку на філіях. У нас почали працювати такі системні елементи формування вертикалі управління як кадровий резерв, модель компетентностей та оцінка 360º.
Усі ці елементи визначають наш фокус та пріоритети розвитку й навчання. Цьогоріч ми вдвічі збільшили інвестиції в навчання та продовжимо нарощувати темпи підвищення кваліфікації та перепідготовки, які забезпечують нашим людям сталий професійний розвиток і стабільність доходів.
Озираючись назад, я можу зазначити, що «НІБУЛОН» достойно долає виклики. Я пишаюсь колективом, з яким ми проходимо всі ці випробування та 682 співробітниками компанії, які захищають нас у лавах ЗСУ. Беззаперечно, сьогодні ми вписуємо свої імена в історію.
Тому, що б не чекало нас попереду, ми на 100% не маємо право здаватись. Єдиний шлях – боротись, підкорювати себе і глобальні ринки заради наших дітей.
З великою вдячністю до ЗСУ, наших співробітників та партнерів", - підсумував СЕО Андрій Вадатурський.
ІЦ УАК за матеріалами «НІБУЛОНу»
agroconf.org