20 грудня Виконавча рада Міжнародного валютного фонду (МВФ) завершила шостий перегляд програми в рамках Механізму розширеного фінансування для України (Extended Fund Facility - EFF).
Україна виконала 5 структурних маяків, які передбачені до 6-го перегляду Програми, а також достроково ще 3:
прийнято зміни до Митного кодексу відповідно до найкращих міжнародних практик;
проведено огляд довоєнних політик і практик середньострокового бюджетного планування;
здійснено оцінку фінансових ризиків для фінансової стабільності та підготовлено план дій для різних сценаріїв;
здійснено оцінку фінансового стану підприємств централізованого теплопостачання;
розроблено політику управління державною власністю у державних підприємствах, політику дивідендів і стратегію приватизації;
ухвалено зміни, які звільняють регуляторні рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від процедури державної реєстрації (достроково);
сформовано новий склад Наглядової ради “Укренерго” з більшістю незалежних членів (достроково);
внесено зміни до Закону України “Про Рахункову палату”для посилення її інституційної спроможності й ефективності (достроково).
Загалом Україна вже виконала 35 структурних маяків у межах програми EFF, із яких 20 у фіскальному напрямі.
Керівництво МВФ відзначило прогрес української сторони у виконанні умов програми EFF.
МВФ також підвищив прогноз економічного зростання на 2024 рік до 4% з огляду на кращу, ніж очікувалося, стійкість до енергетичних шоків.
Директор-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва зазначила, що податковий пакет і бюджет на 2025 рік ухвалено відповідно до базового сценарію програми МВФ. Подальший прогрес у мобілізації внутрішніх доходів є вкрай важливим для України, щоб забезпечити першочергові потреби у видатках і підтримати фіскальну стійкість. Реалізація Національної стратегії доходів і реформа митниці допоможуть збільшити доходи, покращити дотримання податкового законодавства, боротися з ухиленням від сплати податків і сприятимуть вступу до ЄС.
“За результатом успішного перегляду Україна отримає транш обсягом близько 1,1 млрд доларів США вже найближчим часом. Таким чином, фінансування від МВФ у поточному році сягне майже 5,4 млрд дол., а загальна сума виплат за програмою EFF становитиме 9,8 млрд дол. Вдячний команді Фонду за продуктивну роботу”, – зазначив міністр фінансів України Сергій Марченко.
Нагадаємо, що до Державного бюджету України вже надійшло 6 траншів у рамках програми МВФ EFF загальним обсягом близько 8,7 млрд дол., з яких близько 4,2 млрд дол. у 2024 році.
Довідково. 31 березня 2023 року Виконавча рада МВФ затвердила 4-річну програму у рамках Механізму розширеного фінансування (EFF) для України з фінансуванням у розмірі близько 15,5 млрд дол. США (11,6 млрд СПЗ).
Програма є частиною пакету міжнародної підтримки України на суму, яка наразі становить близько 148 млрд дол. США на 2023-2027 рр.
Нагадаємо, до цього Україна отримала приблизно 4,1 млрд євро в межах програми Ukraine Facility.
ІЦ УАК за матеріалами Мінфіну
agroconf.org