Повномасштабна війна поставила перед бізнесом чимало викликів. Один із найвідчутніших — дефіцит кадрів, спричинений вимушеною міграцією населення та мобілізацією. Обдумуючи шляхи вирішення цього питання, Астарта звернула увагу на категорію людей віком 60+ та вирішила зробити їх активними, зокрема шляхом професійної зайнятості, ініціювавши масштабний проект «Активне та здорове довголіття».
Мета — започаткувати в Україні тренд на активне довголіття, подолати виклик дефіциту кадрів, підтримати економіку країни та поліпшити якість життя людей старшого віку.
Скільки в людей 60+ уже працює в Астарті? Як цей підхід допоможе бізнесу вирішити проблему кадровому голоду та чому це позитивно вплине на економіку країни? - Про це йдеться у колонці Світлани Мозгової, директора по роботі з персоналом, корпоративного партнерства та комунікацій Астарти для NV.
З подання Генасамблеї ООН у світі вже 5 років активно працюють над тим, аби поліпшити життя людей третього віку та зробити його активнішим. Мова про заохочення до фізичної, розумової та соціальної активності з урахуванням їхнього здоров’я, інтересів і можливостей. Ми ж в Астарті вирішили зробити їх активними, зокрема і за рахунок професійної зайнятості.
З виходом на пенсію коло спілкування людей часто звужується. У кращому разі воно обмежується родиною, сусідами, друзями. Проте чимало пенсіонерів залишаються самотніми, ніби викинутими за межі активного життя. При цьому вони можуть бути досвідченими управлінцями, фахівцями чи мати робітничі професії, яких саме у цей час не вистачає бізнесу.
Тільки уявіть: станом на жовтень 2024 року в Україні проживало понад 10 млн пенсіонерів. Звісно, це люди різного віку та стану здоров’я. Але серед них є чимало активних чоловіків і жінок, які можуть і прагнуть працювати. Ми в Астарті створюємо їм таку можливість. Тільки з липня по листопад кількість працівників 60+ збільшилася у холдингу на третину і на сьогодні становить 11 %. Цей тренд загалом помітний і в інших компаніях українського аграрного сектору, і не тільки. За останні три роки кількість працівників, старших за 60 років, у компаніях агросфери збільшилася на 11 %. Переконані, що ця тенденція зростатиме й надалі. Адже нагальна потреба в людях є не тільки зараз. Під час відновлення та відбудови країни вона буде ще актуальнішою.
Тому ініціювали масштабний проект Активне та здорове довголіття, метою якого є започаткувати в Україні тренд на активне довголіття, подолати виклик дефіциту кадрів, підтримати економіку країни та поліпшити якість життя людей старшого віку.
Активне та здорове довголіття: переваги програми для бізнесу, пенсіонерів і держави
Додаткова цінність працівників цієї категорії полягає в тому, що вони вже мають професійний досвід, експертність. А відтак не потрібно витрачати час і ресурси на їх навчання. Тим більше що сфера професійної освіти теж зазнала негативного впливу. Погіршення якості освіти відбулося через тривалу дистанційну форму навчання студентів спочатку під час пандемії коронавірусу, а потім війни.
Але від працевлаштування людей старшого віку вочевидь виграє не тільки бізнес. Так, наш проект дозволить вирішити низку проблемних питань людей 60+. Йдеться насамперед про психосоціальні аспекти. Адже відповідно до даних ВООЗ, людям похилого віку притаманні соціальна ізоляція, відчуття непотрібності. Також вони часто стикаються з ейджизмом у повсякденному житті. Робота ж дозволить почуватися впевненішими і мати як мінімум коло професійного спілкування, відчувати себе потрібними. По-друге, питання фізичного самопочуття. Важка фізична праця або довга концентрація уваги можуть бути просто недоступні для такого працівника. Тому важливо запропонувати адаптовані формати роботи, аби вони могли найефективніше застосувати власні навички та знання.
До речі, питаннями підтримки й усвідомленого ставлення до здоров’я та формування у працівників і членів їхніх родин культури здорового способу життя ми в Астарті почали системно займатися ще з початку 2023 року. Програма Здорові та незламні, учасниками якої стають усі працівники холдингу, включає планові чекапи здоров’я, різні фізичні активності, лекції, тренінги, роботу з корпоративними та запрошеними психологами, лікарями, експертами зі здорового харчування тощо. Тобто, працевлаштовуючись у нас, усі працівники мають можливість краще зрозуміти, що впливає на їхнє здоров’я, та напрацювати звичку дбати про себе і своїх близьких.
По-третє, фінансові труднощі, з якими стикається чимало людей старшого віку. За даними Пенсійного фонду України, 87 % пенсіонерів отримують менше 7 тис. грн на місяць. Без допомоги родичів вони часто припиняють будь-яку економічну активність, крім купівлі їжі й оплати комунальних послуг.
Для держави працевлаштування літніх людей зменшить соціальне навантаження на бюджет. Адже, заробляючи, ці люди не потребуватимуть соціальної та матеріальної допомоги. Формування культури дбати про здоров’я, займатися профілактикою хвороб і мати інфраструктуру й можливості для активного довголіття загалом сприятиме зменшенню навантаженості на систему охорони здоров’я.
Як у світі дбають про людей старшого віку
У грудні 2020 року Генасамблея ООН оголосила ініціативу Десятиліття здорового старіння. Це глобальна співпраця, яка об'єднує уряди, громадянське суспільство, міжнародні агенції, наукові кола, ЗМІ та приватні організації задля покращення життя людей похилого віку, їхніх сімей і громад, у яких вони живуть. Серед головних цілей ініціативи: зміна уявлення про старіння, створення середовища, дружнього до людей 60+, їх активна участь у суспільному житті. Серед заходів цієї ініціативи є, зокрема, заохочення вікової різноманітності, поліпшення здоров’я та продовження трудового життя в умовах гідної праці.
Звісно, різні країни світу мають свої напрацювання шляхів досягнення цього здорового старіння. Так, у країнах Азії підтримують заходи за участі різних поколінь людей. Це сприяє психосоціальному здоров’ю. У Європі людей старшого віку залучають до різноманітних заходів, змагань. Більш того, їх запрошують і до організації таких подій. Так, у Норвегії поліцейські на пенсії разом із молоддю влаштовують ралі. Також люди 60+ задіяні в популяризації читання книг, іграх тощо.
В Україні є можливості, аби допомогти людям третього віку відчувати себе потрібними та стати фінансово стійкими. У цьому ж зацікавлений і бізнес, який потребує цінного професійного досвіду таких людей. Усе, що потрібно, — це створити інклюзивне середовище, сприятливе й орієнтоване на них. Кардинально позитивно вплинути на ці процеси ми можемо лише у партнерстві, тож запрошуємо українські й іноземні бізнеси долучатися до нашої ініціативи.
ІЦ УАК за матеріалами NV
agroconf.org