Перша віце-прем’єр-міністр України – Міністр економіки України Юлія Свириденко зустрілася з Міністром з питань зовнішньої торгівлі та французьких громадян за кордоном Франції Лораном Сен-Мартеном та обговорила питання поглиблення економічного співробітництва між країнами, залучення європейських інвесторів до приватизації, а також післявоєнного відновлення України. На заході були присутні представники урядів Німеччини, Італії, Португалії, Греції, Естонії, Австрії, Ірландії, Словаччини, Угорщини та Латвії.
Юлія Свириденко підкреслила, що співпраця з ЄС залишається ключовим вектором економічного розвитку України. Експорт до країн ЄС становить 59,5% усього українського експорту, який минулого року сягнув 24,7 млрд дол. У січні цього року експорт української продукції до країн ЄС зріс на 5,5% до 1,8 млрд дол. у порівнянні із груднем 2024 року.
Вона закликала європейський бізнес не зволікати та збільшувати інвестиції в Україну вже зараз.
«Відновлення України створить додаткові можливості для приватного бізнесу, адже його роль у відбудові буде надзвичайно важливою. Навіть війна не стала ембарго на інвестиції. Українські підприємці продовжують вкладати в економіку, доводячи свою віру в майбутнє країни. До них поступово приєднуються і закордонні компанії. Завдяки підтримці інвесторів, стійкості українського бізнесу та допомозі міжнародних партнерів економіка відновлюється: у 2023 році зростання становило 5,3%, а у 2024 році — близько 3,6%. Обсяги експорту зросли на 15% у грошовому вираженні. Сьогодні ми обговорили, як можемо посилити двосторонню торгівлю з європейськими партнерами», — розповіла Юлія Свириденко.
Окремо вона зазначила важливість розширення інвестиційної співпраці та розвиток міжурядових платформ (G2G-угод). Такий механізм уже діє між Україною та Францією, що дозволяє залучити €200 млн грантового фінансування.
«Ці кошти підтримають такі сектори, як: охорона здоров’я, інфраструктура, енергетика, сільське господарство, водопостачання та санітарія, управління відходами, розмінування, будівництво житла та цифрові технології. Важливо, що 60 млн євро буде спрямовано на підтримку енергетичного сектору України, який є нині пріоритетом через систематичне руйнування нашої енергетичної інфраструктури росією. Ми вже відібрали спільно із французькими партнерами проекти, які будуть за ці кошти реалізовані й очікуємо вже невдовзі безпосереднього виділення коштів», — продовжила Юлія Свириденко.
Серед першочергових завдань Уряду Юлія Свириденко відзначила: створення привабливих умов для інвесторів, розширення приватизації та запуск державно-приватних партнерств.
Зокрема, зараз держава пропонує різні форми підтримки для інвесторів:
Також запущена система страхування від воєнних ризиків. Вона охоплює страхування суден (Marsh McLennan), вантажів і складів (ЄБРР), малого та середнього бізнесу (DFC), а також спеціальні програми від MIGA. Цей список постійно доповнюється новими інструментами захисту інвесторів.
Юлія Свириденко закликала європейських партнерів підтримати український бізнес, який вже має готові інвестиційні проекти у ключових секторах економіки.
Нагадаємо, Мінрозвитку та ЄБРР підписали новий договір про підтримку УЗ.
ІЦ УАК за матеріалами Мінекономіки
agroconf.org