Європейська комісія 19 лютого, презентувала Візію розвитку сільського господарства та продовольства — дорожню карту розвитку сільського господарства та продовольства в Європі.
Як говориться у повідомленні ЄК, ця дорожня карта створює основу для привабливої, конкурентоспроможної, стійкої, орієнтованої на майбутнє та справедливої агропродовольчої системи для нинішніх і майбутніх поколінь фермерів і агропродовольчих операторів.
Зазначається, що у документі представлено подальше спрощення політик і збільшення використання інновацій та діджиталізації, що є передумовами для всіх дій ЄК.
«Планується, що 2025 року комісія запропонує комплексний пакет спрощень для чинної законодавчої бази у сфері сільського господарства, а також цифрову стратегію ЄС для сільського господарства для підтримки переходу до цифрового сільського господарства», — говориться у повідомленні.
Візія окреслює чотири пріоритетні напрями.
Привабливий сектор. Сільське господарство повинно мати необхідну стабільність, щоб заохочувати молодь до цієї професії, зокрема завдяки справедливим доходам і більш цілеспрямованій державній підтримці. Вони також потребують активної підтримки, щоб скористатися перевагами інновацій та нових бізнес-моделей, зокрема завдяки вуглецевим і природним квотам як додатковим джерелам доходу. Комісія прагне забезпечити, щоб фермери не були змушені систематично продавати свою продукцію нижче собівартості, та вживатиме конкретних заходів з цією метою, зокрема шляхом перегляду Директиви про недобросовісну торговельну практику. Комісія також представить Стратегію оновлення поколінь у 2025 році з рекомендаціями щодо заходів, необхідних як на рівні ЄС, так і на національному/регіональному рівні для усунення бар’єрів, що перешкоджають молодим і новим людям увійти в професію.
Конкурентоспроможний та стійкий сектор. ЄС продовжуватиме надавати пріоритет продовольчій безпеці та суверенітету різними способами. Торговельні переговори та угоди будуть використовуватися повною мірою, захищаючи інтереси європейських фермерів. Візія також відповідає на запити фермерів, громадян і суспільства в цілому щодо більш жорсткого узгодження стандартів виробництва імпортованої продукції, щоб гарантувати, що амбітні стандарти ЄС не призведуть до несприятливого конкурентного середовища, але при цьому відповідатимуть міжнародним правилам. З цієї причини 2025 року ЄК почне вживати заходи для оцінки впливу більшої узгодженості стандартів, коли йдеться про небезпечні пестициди, заборонені в ЄС, і про добробут тварин. Крім того, суворе дотримання та контроль стандартів безпеки харчових продуктів залишається пріоритетом, що не підлягає обговоренню. Комісія посилить свою увагу до тваринництва, щоб сприяти довгостроковому майбутньому цього сектору.
Сектор, що має майбутнє. Сільськогосподарський сектор Європи відіграє важливу роль у переході до низьковуглецевої економіки. Візія визнає необхідність узгодження кліматичних дій з продовольчою безпекою та конкретними викликами, з якими стикається сектор. Фермери повинні бути винагороджені за впровадження дружніх до природи практик. У цьому контексті ЄК ретельно розгляне будь-яку подальшу заборону на використання пестицидів, якщо альтернативи не будуть доступні в розумні терміни, і спростить доступ до біопестицидів на ринку ЄС. Комісія також розробить добровільну систему бенчмаркінгу, «компас сталого розвитку на фермі», щоб допомогти фермерам вимірювати та покращувати свої показники на рівні фермерських господарств. Також буде підготовлена Стратегія водної стійкості для вирішення нагальної потреби у більш ефективному використанні води.
Справедливі умови життя та праці в сільській місцевості. Комісія запропонує оновлений План дій у сільській місцевості для забезпечення того, щоб сільські райони залишалися динамічними, функціональними та тісно пов’язаними з культурною та природною спадщиною ЄС. Буде також започатковано щорічний Продовольчий діалог із широким колом учасників включно зі споживачами, фермерами, промисловістю та органами державної влади для пошуку рішень таких питань, як доступність продуктів харчування та інновації. Зменшення харчових відходів і вирішення суспільних проблем, пов’язаних із добробутом тварин, також будуть предметом пильної уваги комісії в майбутньому.
«Забігаючи наперед, можна сказати, що майбутня Спільна аграрна політика (САП), як частина майбутньої пропозиції MFF (Багаторічної фінансової структури), буде простішою і більш цілеспрямованою, з підтримкою фермерів, які активно займаються виробництвом продуктів харчування, з особливим акцентом на молодих фермерів і фермерів, які ведуть господарство в зонах з природними обмеженнями. Перевага надаватиметься стимулам, а не умовам», — підсумували в ЄК.
https://ukragroconsult.com