У країнах Центральної та Східної Європи не вистачає квітневих дощів, що створює можливі проблеми для ланцюгів постачання та фермерів.
«Від лінії фронту в Україні до зазвичай вологої Бельгії, нестача опадів призвела до того, що більша частина Європи пересохла в середині весни», – пише європейське видання Politico.
Як зазначає видання, рання посуха спричиняє проблеми для ланцюгів постачання та фермерів з потенційними наслідками для промисловості, торгівлі та глобальної продовольчої безпеки, додаючи до економічних потрясінь, спричинених непередбачуваними заявами Дональда Трампа про тарифи.
За останніми даними Європейської обсерваторії посухи, опублікованими в середині березня, частини Польщі, України, Греції, Балкан, Швеції, Ірландії, Німеччини та інших країн потрапили до помаранчевої категорії «попередження», тоді як південно-східне узбережжя Іспанії вже перебуває в стані «червоної тривоги».
Хоча такі фактори, як неправильне управління водними ресурсами, сприяють посушливим умовам, вчені стверджують, що наслідки антропогенної зміни клімату, які включають все більш нерегулярні опади і більш високі температури, призведуть до посилення і почастішання посух в Європі.
За словами провідного дослідника обсерваторії Андреа Тореті (Andrea Toreti), причиною нинішньої посухи є нестача опадів у поєднанні з невластивою сезону теплою погодою – минулого місяця континент пережив найспекотніший березень за всю історію спостережень і це стало причиною посухи.
«Ситуація, яку ми спостерігаємо, викликає певне занепокоєння», – сказав він, особливо в Центральній та Східній Європі. – Там «дефіцит опадів накопичувався протягом останніх 60-80 днів, і він прискорюється. … и уважно стежимо за цим, тому що ситуація розвивається дуже швидко».
За словами Тореті, нинішні умови нагадують ті, що були напередодні руйнівної для Європи посухи 2018 року. Він додав, що те, наскільки сильною буде цьогорічна посуха, залежатиме від погоди в найближчі кілька тижнів, і вона не виглядає сприятливою.
«Найближчі тижні будуть вирішальними. Якщо найближчими тижнями не буде дощу, то це матиме серйозні наслідки, наприклад, для сільського господарства», – сказав він. – «Якщо подивитися на кліматичні прогнози на найближчі три місяці в районах, які вже страждають від низької кількості опадів, прогнози не є обнадійливими».
За словами Тореті, ситуація в Німеччині погіршується особливо швидко.
Монітор посухи Німецького центру ім. Гельмгольца забарвлює більше половини території країни в темно-червоний колір, що означає «надзвичайно» сухий верхній шар ґрунту. На більш глибоких рівнях ґрунту ситуація менш жахлива, але цей верхній шар має вирішальне значення для молодих рослин і саджанців, які фермери вирощують зараз.
Тим часом Рейн, пише Politico, життєво важлива артерія для транспортування товарів до Західної Європи, переживає низький рівень води, який зазвичай спостерігається влітку. Як наслідок, баржі можуть пройти річкою лише з половиною свого звичайного вантажу, що призводить до зростання логістичних витрат і сповільнення ланцюгів поставок.
Бельгія також стикається з різким дефіцитом опадів. За даними Королівського метеорологічного інституту країни, з 1 березня по вівторок минулого тижня випало шокуюче мало опадів – за цей період фактично не було дощу протягом 33 днів, а на станції моніторингу в Брюсселі випало лише 7,8 міліметра опадів. Середня норма становить близько 50 мм.
«Ми ніколи не переживали такого посушливого періоду», – розповів L’Echo кліматолог інституту Паскаль Мормаль. Але Бельгії, де 2024 рік був найвологішим за всю історію спостережень, поки що відносно пощастило з великими запасами ґрунтових вод, і вона поки що не перебуває під загрозою повномасштабної посухи.
Набагато гірша ситуація в Центральній та Східній Європі, де суха зима не дала ґрунтам можливості відновитися після минулорічної посухи. Серед найбільш постраждалих країн – Польща та Україна, які є провідними світовими експортерами зерна.
«Потенційно неврожайний зерновий сезон внаслідок інтенсивної посухи може мати значний вплив на світовий ринок зерна», – попередив дослідник сільського господарства Клаас Нендель у записці, поширеній Німецькою метеорологічною службою на початку цього місяця, попереджаючи про «посушливий рік» для регіону, який часто називають житницею Європи.
Хоча європейцям, як вважає Politico, ймовірно, не варто турбуватися про свої запаси багетів і фокаччі, високі ціни на зерно можуть дестабілізувати глобальну продовольчу безпеку, яка вже знаходиться під загрозою через скорочення гуманітарної допомоги Сполученими Штатами.
Для України небезпека посилюється ще й тим, що російські ракети, які падають, спричиняють пожежі на пересохлих полях і в лісах.
Использование специальной техники для сельскохозяйственных задач позволяет повысить качество и сохранность сухих
Докладніше