Фермери, що подали заявки на участь в державній програмі компенсацій розмінування земель сільгосппризначення, у травні отримали у використання близько 660 га очищених від мін та вибухівки угідь. Минулого місяця також розпочато розмінування ще за пʼятьма угодами, за якими буде очищено та передано фермерам ще майже 1,35 тисячі гектарів земель, повідомив заступник міністра економіки Ігор Безкаравайний. Всього зі старту програми фермери отримали у використання понад 2 тисячі очищених земель.
Як зазначив Ігор Безкаравайний, минулий місяць взагалі став надзвичайно продуктивним та навіть знаковим для сфери протимінної діяльності (ПМД) в Україні.
«У травні отримав державний сертифікат перший вітчизняний важкий дистанційний комплекс розмінування. «ГАРТ 5100», - повністю українська розробка, що не поступається іноземним аналогам. Минулого місяця ми отримали сотого сертифікованого оператора протимінної діяльності, що працює в Україні. Така кількість операторів – свідчення того, що наша ставка на створення прозорого конкурентного ринку, як механізму, який здешевить та пришвидшить розмінування, спрацювала», - сказав Ігор Безкаравайний.
Заступник міністра економіки підкреслив, що Уряд далі продовжує працювати над удосконаленням механізмів сертифікації операторів. Зокрема, триває робота над запровадженням сертифікації операторів ПМД через Портал Дія.
Ключовим напрямком залишається також впровадження штучного інтелекту та інноваційних рішень у протимінну діяльність. Так, на Харківщині успішно протестована платформа GRIT, створена українськими розробниками в межах пілотного проєкту з пріоритезації в гуманітарному розмінуванні. Платформа, що працює на базі техгіганта Palantir. інтегрувала понад 100 наборів даних для автоматичної пріоритезації процесів. Надалі планується масштабування платформи на всі регіони, де велися бойові дії.
[b]В Україні зʼявився новий полігон для випробування інновацій у сфері протимінної діяльності[/b]
Міністерство оборони України офіційно відкрило Навчально-випробувальний комплекс з розвитку новітніх технологій у сфері протимінної діяльності, цивільного захисту та екологічної безпеки. Саме цей майданчик розглядається як один з основних для випробувань сучасних технологій та розробок в межах координаційної платформи з інновацій у гуманітарному розмінуванні при Мінекономіки.
«Ми зацікавлені в тому, щоб у нас зʼявлялися сучасні рішення у сфері протимінної діяльності, створені як українськими, так і міжнародними командами. Важливо мати кілька випробувальних майданчиків, де можна комплексно тестувати технології перед тим, як почати їх використовувати для роботи в полях. Тому ми вітаємо запуск ще одного навчально-випробувального комплексу, який стане не лише полігоном для випробувань, але й місцем для взаємодії інноваторів та операторів протимінної діяльності, які щодня стикаються із мінною загрозою», – сказав заступник Міністра економіки України Ігор Безкаравайний.
Навчально-випробувальний комплекс має траси та смуги перешкод для легких і важких механізованих засобів розмінування, майданчики для випробування безпілотних авіаційних та наземних роботизованих систем. Тут також можна випробувати металодетектори, спеціальне обладнання для розмінування, споруди цивільного захисту тощо.
Вже цього літа Міністерство економіки за підтримки Програми розвитку ООН планує провести захід, залучивши виробників машин механізованого розмінування та обладнання для знищення ВНП, представників агропромислового сектору, обласних військових адміністрацій, Міністерства оборони, ДСНС, міжнародних партнерів. Це дасть можливість продемонструвати передові технології гуманітарного розмінування, а прямі контакти між виробниками і потенційними покупцями сприятимуть локалізації виробництва в Україні та розширенню міжнародної співпраці.
[b]ІЦ УАК[/b] за матеріалами Мінекономіки
agroconf.org
Подальший розвиток АПК потребує створення інноваційних технологій виробництва, післязбиральної обробки та зберігання
Докладніше