Україна не буде світовим лідером з експорту пшениці, адже цьогорічний врожай пшениці очікується на рівні 13 – 14 млн тон. Таку думку у коментарі УНН висловив аграрний експерт Володимир Лапа.
"Україна в наступному сезоні, якщо сказати м’яко, не буде визначним експортером пшениці. У першу чергу через втрату озимих уражай пшениці в Україні очікується на більш низькому рівні. Якщо минулого року було понад 22 млн тон, то цього року очікується десь у межах 13 – 14 млн тон. Відповідно експортний потенціал може оцінюватися на рівні 3 – 4 млн тон", - вважає В.Лапа.
Експерт зазначив, що неврожай пшениці в Росії (який очікується через посуху), не так швидко відобразиться на світових цінах, адже минулого сезону ринок був перенасичений і ціни до останнього часу знижувалися.
"І якщо рівень насиченості ринку пшениці дещо знизиться у наступному сезоні, то це не означатиме, що він буде дефіцитним", - наголосив експерт.
Водночас, як зазначив В.Лапа на внутрішньому ринку в Україні не слід очікувати різкого зниження цін на пшеницю.
"Якщо говорити за останній тиждень, то у США пшениця подешевшала практично на 25 доларів за тону. Я не думаю, що в Україні на внутрішньому ринку будуть так знижуватися ціни. Більше того, я думаю, що в цьому і немає потреби. Немає наразі потреби різко збільшувати обсяги експорту, адже є необхідним певний розмір залишків у перехідний період, з точки зору балансового забезпечення ринку в наступному сезоні. І ті виробники, які тримають пшеницю, очкують зростання цін", - вважає експерт.
Водночас, В.Лапа припускає, що у середині осені 2012 року ціни на пшеницю на внутрішньому ринку можуть почати зростати.
Нагадаємо, у Росії очікується падіння рівня врожаю пшениці через посуху та нашестя сарани.
Загалом врожай пшениці в світі в сезоні 2012-2013 рр. може знизитися в порівнянні з попереднім сезоном на 2,7% і скласти 676 млн т, прогнозують експерти міжнародної організації International Grains Council (IGC).
Про те, на думку прем'єр-міністра Миколи Азарова Україні низький врожай пшениці не загрожує. Країна збере "середній" урожай, що дозволить прогодувати 45-мільйонне населення і забезпечити експортні поставки. Пересіяти в цьому році необхідно 2,5 млн з 8,4 млн га зернових