Збиральні роботи в цьому році в Україні стартували набагато раніше від звичайного. Про це "Делу" повідомила начальник відділу агрометеорології Гідрометцентру України Тетяна Адаменко. "Якщо стандартні терміни збирання - після 20-25 червня, то в цьому році вже днів десять як на півдні та в Криму йдуть збиральні роботи, - пояснила вона. - Спекотна погода все прискорила". За її словами, активний збір врожаю йде в Криму, Одеській та Херсонській областях.
"Наслідки для врожаю плачевні - ми зберемо значно менше, ніж було потенційно можливо до втручання погодних факторів", - сказала Тетяна Адаменко. Згідно з її інформацією, ситуація трохи краща на північному заході країни, де дощі трохи пригальмували раннє дозрівання, у той час як на південному сході дозрівання відбулося на 2-3 тижні раніше звичайного.
Висока температура повітря за низької вологості повітря в цих регіонах зумовила формування дрібного зерна.
Крім втрат в якості врожаю, раннє збирання пов'язане з суто організаційними проблемами - зокрема, необхідністю звільнити елеватори від запасів продукції для прийому зерна нового врожаю. За словами фахівців, найбільш гостро ця проблема постане на наступному тижні, коли роботи почнуться в центральних областях України - в першу чергу, Полтавській, Кіровоградській та Черкаській областях. "Там дуже великі посівні площі і врожай вони, на відміну від півдня країни, зберуть значний", - зазначила Адаменко.
Нагадаємо, що в 2011/2012 маркетинговому році, що завершується, на ринку сформувався колосальний надлишок зерна. Він обумовлений млявим експортом в перші кілька місяців сезону.
Згідно з розрахунковим балансом попиту та пропозиції зерна на 2011/2012 МР, пропозиція зерна (з урахуванням продуктів його переробки) на внутрішньому ринку України до початку червня від усіх категорій господарств становила 63,125 млн. тонн. Зокрема пропозиція пшениці була в розмірі 25,9 млн. тонн, кукурудзи - 24,3 млн. тонн, ячменю - 9,9 млн. тонн, жита - 0,768 млн. тонн, гречки - 0,285 млн. тонн.
Залишки зерна до 1 червня 2012 року - 12,7 млн. тонн. "Це рекордний обсяг в історії", - підкреслив голова Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко.
Нагадаємо, експорт зерна з України в поточному сезоні виявився істотно нижчим від потенціалу 25-27 млн тонн. За підсумками сезону обсяг поставок може скласти не більше 22 млн тонн.