Учасники зернового ринку заявляють, що відповідно до нового Митного кодексу скасована обов'язкова реєстрація експортних контрактів на державній Аграрній біржі. Керівництво біржі запевняє, що ця вимога залишилася в силі.
Вчора Українська аграрна конфедерація розповсюдила заяву, в якій з посиланням на лист Держмитслужби повідомила про скасування процедури обов'язкової реєстрації зовнішньоекономічних контрактів на державній Аграрній біржі.
Як випливає з листа Держмитслужби від 27 червня 2012 року, адресованого Міністерству аграрної політики та продовольства, на яке посилається УАК, зі списку документів, необхідних при оформленні митного дозволу на експорт товарів з України, виключений документ, що підтверджує реєстрацію зовнішньоекономічного контракту на Аграрній біржі.
"На виконання статті 197 Митного Кодексу України Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 червня 2012 № 436 "Про затвердження списку товарів, на які встановлені обмеження при переміщенні через митний кордон України". Цією постановою також визначено список документів, які видаються державними структурами та іншими юрособами, уповноваженими на видачу цих документів, подання митним органам при пропуску товарів через митний кордон України при їх оформленні. У зазначений список не включений такий документ, як свідоцтво про реєстрацію зовнішньоекономічного контракту на Аграрній біржі, оскільки жодним законом не передбачено подання до митних органів цього документа, - говориться в листі. - Таким чином, з моменту вступу в силу Митного Кодексу України від 13.03.2012 № 4495-VI контроль щодо наявності "Свідоцтва про реєстрацію зовнішньоекономічного контракту на Аграрній біржі" митними органами не здійснюється".
Все в силі
У той же час представники Аграрної біржі запевнили, що Митний кодекс не вніс змін до порядку реєстрації експортних контактів. Цю позицію займає Міністерство аграрної політики і продовольства (міститься у відповідному листі від 27 червня 2012 № 37-31-2-9/11407 на виконання доручення першого віце-прем'єр-міністра України від 31.05.2012 року, див Роз'яснення).
Як повідомили "Делу" у відомстві, постанова Кабміну про обов'язкову реєстрацію експортних контрактів на сільгосппродукцію ("Деякі питання укладення та реєстрації зовнішньоекономічних контрактів" від 13 грудня 2010 р. № 1254) жодним своїм положенням не суперечить Митного кодексу України і продовжує діяти.
"Навіть після вступу в силу Митного кодексу України реєстрація експортних контрактів на Аграрній біржі є необхідною умовою для експортерів сільськогосподарської продукції, відповідно до Указу Президента України та постанови Кабінету Міністрів України № 1254", - йдеться у відповіді прес-служби АБ.
Роз'яснення
У зв'язку з набранням чинності Митного кодексу України від 13.03.2012 р. положеннями статті 197 встановлено обмеження щодо переміщення окремих товарів через митний кордон України. У свою чергу листом Державної митної служби України від 18.05.2012 р. № 11.1/1.4-16.3/5652 запропоновано органам виконавчої влади привести у відповідність до вимог статті 197 Митного кодексу України нормативно-правові акти, в числі яких вказано і постанова Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2010 року № 1254 "Деякі питання укладення та реєстрації зовнішньоекономічних контрактів".
З урахуванням норм Митного кодексу України та інших нормативно-правових актів постанову Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2010 р. № 1254 не суперечить чинному законодавству з огляду на таке:
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Митного кодексу України від 13.03.2012 року № 4496-VI, законодавство України з питань державної митної справи складається з Конституції України, цього кодексу, інших законів України, що регулюють питання, зазначені в ст. 7 цього кодексу, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також нормативно-правових актів, виданих на основі та на виконання цього кодексу та інших законодавчих актів.
Згідно з пп. 23 ч. 1 ст. 4 Митного кодексу України, митним оформленням є виконання митних формальностей, необхідних для випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення.