При цьому чиновники сповнені оптимізму і щодо збереження експортного потенціалу. Чиновник повідомив, що ситуація на ринку дозволить Україні експортувати зернові на рівні 23-25 млн тонн.
За даними Держстату, запаси зерна в аграрних підприємствах України (крім малих) і підприємствах, що займаються його зберіганням і переробкою, до 1 липня становили 9,8 млн тонн, що в 2,3 раза більше в порівнянні з аналогічною датою 2011 року.
Згідно з даними відомства, на зазначену дату, зокрема, запаси пшениці становили 5,4 млн тонн, ячменю - 1,2 млн тонн, кукурудзи - 2,7 млн тонн, жита - 0,1 млн тонн.
Нагадаємо, у поточному році холодна зима та засушливе літо значно знизили врожайність ранніх зернових культур.
Як повідомлялося, втрати виробників зерна у 2012/13 маркетинговому році можуть досягти 40 млрд грн - з урахуванням 29 млрд грн за рахунок різниці цін, 5,5 млрд грн - втрат врожаю через несприятливі погодні умови в травні-червні та 4,5 млрд грн - збільшення видатків на оренду землі через збільшену нормативну грошову оцінку землі на 75,6%.
Передбачалося з посиланням на оцінки Міністерства аграрної політики і продовольства України, що в поточному році країна збере 45,3 млн тонн зерна і експортує за сезон 20 млн тонн. Згідно з попередніми даними Мінагропроду, Україна минулого маркетингового року (МР) експортувала 21,8 млн тонн зернових культур, що на 81% більше порівняно з попереднім МР.
При цьому прем'єр-міністр Микола Азаров заявив, що експорт зерна з України обмежуватися не буде. Він запевнив, що обсяги нового врожаю, а також запаси зерна дозволяють говорити про забезпечення продовольчої безпеки повною мірою на внутрішньому ринку, і це дозволить Україні експортувати зерно.