Верховна Рада України, на пленарному засіданні, сьогодні, 20 листопада ц.р. прийняла у другому читанні як закон з/проект №9611 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо Гарантійного фонду виконання зобов'язань за складськими документами на зерно)", якого аграрний бізнес домагався більше дев"яти років, щоб убезпечити своє зерно від "кидків" з боку недобросовісних зернових складів.
Цим законопроектом передбачається створення на законодавчому рівні державної спеціалізованої непідприємницької установи – Гарантійного фонду виконання зобов’язань за складськими документами на зерно, а також визначення порядку її функціонування. Метою створення такого фонду є зробити використання складських документів на зерно привабливим для кредиторів через захист інтересів володільців таких документів у випадку неспроможності зернового складу повернути зерно, передане на зберігання.
Усі зернові склади, що є такими за визначенням Закону України "Про зерно та ринок зерна в Україні", мають бути учасниками такого Фонду.
Джерелами формування коштів передбачаються початкові збори з учасників Фонду, регулярні збори з учасників (тимчасових учасників) Фонду, спеціальні збори, доходи, одержані від інвестування коштів Фонду в цінні папери емітовані Міністерством фінансів України, залучені Фондом кредити, пеня, яку сплачують зернові склади - учасники (тимчасові учасники) Фонду за несвоєчасне або неповне перерахування зборів, доходи від депозитів Фонду та інші, не заборонені законом доходи.
Засновником Фонду є держава в особі Кабінету Міністрів України. При цьому, управління Фондом після його створення передається Адміністративній раді Фонду – вищому органу управління Фонду.
Адміністративна рада Фонду формується шляхом делегування до її складу представників Кабінету Міністрів України, Національного банку України, органу сертифікації послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки, зернових складів - учасників Фонду, акредитованих бірж, суб’єктів ринку страхування, суб’єктів виробництва зерна. Такий склад Адміністративної ради Фонду має забезпечити у його роботі врахування інтересів різних учасників ринку зерна, в тому числі держави, прозорість роботи Фонду, запобігти корупції.
Управління поточною діяльністю Фонду має здійснювати Дирекція, повноваження, штат якої, кваліфікаційні вимоги до її працівників затверджується Адміністративною радою.
Картка законопроекту на сайті ВРУ
ІЦ УАК