Завершенню комплексу весняно-польових робіт та підготовки землеробів до цьогорічного збирання ранніх зернових культур на Херсонщині був присвячений традиційний обласний День поля, що пройшов минулої п’ятниці в ДПДГ “Асканійське”.
Учасники Дня поля з великим інтересом оглянули зернові лани, ділянки технічних культур, поля, де застосовуються новітні агротехнології, цікавилися потенційними можливостями зернових нинішнього врожаю, особливостями вирощування і збирання ріпаку, гірчиці, сої та льону, досвідом запровадження мінімальних та нульових технологій вирощування озимої пшениці і сої.
Шановні гості Тавричанки здійснили тривалу автобусну подорож ланами та виробничими підрозділами дослідного господарства “Асканійське”, побачили ділянки первинного насінництва, поля експериментального впровадження, нову дощувальну та землеобробну техніку, стали свідками того, як в передовому агрограді Херсонщини заготовляють сіно та сінаж, утримують тварин племзаводів на культурних пасовиськах, як готують до жнив зернозбиральну техніку.
У Тавричанському сільському будинку культури учасників Дня поля привітали традиційним хлібом-сіллю і зворушливим невеличким концертом учасники художньої самодіяльності. Тут відбулася й пленарна частина обласного заходу.
Директор ДПДГ “Асканійське” Віра Найдьонова стисло розповіла присутнім про своє господарство, яке займається вирощуванням зернових, олійних та технічних культур, м’ясним та молочним скотарством. Загальна земельна площа “Асканійського” - 9534 гектари, в тому числі 9018 га ріллі, з них 4974 га - зрошення. В господарстві працює понад 430 чоловік. Виробництво валової продукції на одного робітника становить понад 50 тисяч гривень на рік. “Асканійське” понад 17 років займається реалізацією елітного і репродукційного насіння пшениці, ячменю, жита, кукурудзи, ріпаку, гірчиці, соняшника, сої, люцерни... апробаційно - демонстраційному полігоні випробування рослин ДПДГ сконцентровано 300 сортів та гібридів вітчизняної та зарубіжної селекції.
В “Асканійському” ведеться цілеспрямована робота по модернізації та оновленню машинно-тракторного парку та реконструкції зрошувальної мережі. Тільки завдяки тому, що минулого року було придбано і задіяно у виробництві нову потужну та багатоопераційну сільгосптехніку, вдалося майже на половину зменшити витрати пально-мастильних матеріалів. Найсуттєвіше, що завдяки модернізації і технічному переозброєнню весь комплекс сільськогосподарських робіт проводився в оптимальні агротехнічні строки. Враховуючи все це, Українська академія аграрних наук створила в поточному році на базі дослідного господарства Асканійську державну сільськогосподарську дослідну станцію. ДГ “Асканійське”, підкреслила В.Найдьонова, продовжує брати нові трудові висоти. Нещодавно на 20-й міжнародній ювілейній виставці “Агро- 2008” у Києві у номінації “м’ясне скотарство” стали чемпіонами племінний бугай та асканійська тонкорунна вівця - “вихованці” славетного дослідного господарства. “Асканійське” також вибороло золоті медалі виставки за здобутки у розвитку тваринництва та рільництва (ці слова учасники Дня поля зустріли дружніми оплесками).
Голова обласної державної адміністрації Борис Сіленков (на знімку №2) передав присутнім херсонським аграріям щирі вітання Президента України Віктора Ющенка за гідну участь у 20-й ювілейній міжнародній виставці “Агро- 2008”, яка без перебільшення стала яскравим явищем для сільгоспвиробників всієї Європи. І, зрозуміло, на особливо теплі слова вдячності заслуговує трудовий колектив ДПДГ “Асканійське”, який на згаданій виставці вагомо і переможно представив не лише Херсонщину, але й всю Україну. Вдруге Президент України щиро подякував Херсонщину, підкреслив Борис Сіленков, за те, що вона виявилася єдиним регіоном в республіці, який посів тверду і принципову державницьку позицію на ринку споживчих цін, не дозволивши залишити на призволяще вітчизняних товаровиробників. Херсонщина не реалізувала на своїй території жодного кілограма дешевого імпортного м’яса, створила надійний запас продовольства, в результаті вже протягом червня жителі області стануть свідками зниження індексу споживчих цін по багатьох позиціях.
Більше того, Херсонщина має всі підстави, наголосив губернатор, по виробництву зернової групи вийти цього року на рівень рекордного 2001-го, тобто зібрати не менше 2 мільйонів тонн зерна.
- В світі склалася унікальна ситуація, - сказав у своєму виступі перед учасниками Дня поля заступник міністра аграрної політики України Олександр Шевченко (на знімку №1), - коли Україна вперше за рахунок власного виробництва зерна може отримати на нього паритетні, вигідні ціни. Україна чи не вперше стала привабливою із точки зору ринку техніки. В поточному році 80 відсотків купівель сільськогосподарської техніки в країні складуть імпортні високопродуктивні машини і механізми, бо, на жаль, вітчизняне сільськогосподарське машиннобудування задовольнити потреби аграріїв нині ще не в спромозі.
- Сьогодні таких господарств, як “Асканійське”, в Україні не дуже-то - багато, - зауважив у своєму виступі директор Кримського інституту агропереробного виробництва Володимир Паштецький. - В Криму такого потужного сільгосппідприємства з таким сучасним технічним забезпеченням нема. Тому на рівні держави, на рівні Української академії аграрних наук мусить бути спеціальний підхід до розвитку подібних дослідних господарств, до їх достатнього фінансування, бо саме вони рухають вперед аграрні виробництво та науку. Що ж стосується ситуації напередодні жнив, то перш за все нас хвилює, якою буде реальна ціна на зерно, чи буде дотримано вартісний баланс всіляких витрат на його виробництво і ринкової ціни на зерно. Невже великий урожай знову обернеться для хліборобів великою бідою через низьку закупівельну ціну та фактичний монополізм українських зернотрейдерів?!
- Благо, що інноваційні проекти, які напрацювала аграрна наука, почали втілюватися практично, - зазначив у своїй промові на Дні поля заступник голови облдержадміністрації Анатолій Осінній. - У цьому залі зараз перебуває наш відомий доктор сільгоспнаук, вчений-аграрій Орлюк Анатолій Павлович, через чиї руки, образно кажучи, пройшли практично всі сорти озимої пшениці херсонської селекції. Їх реальний потенціал сягає не менше 100 центнерів зерна з гектара, але використовується він не повністю. Специфіка нинішніх жнив має декілька особливостей. Збирання почнеться на 8-10 днів раніше, ніж у попередні роки. Далі - збирання ріпаку збіжиться у часі із збиранням ранніх зернових, отже доведеться залучити значно більше комбайнів із північних областей України. Третє - маємо надвисокий хлібостій, що суттєво збільшить витрати під час збирання зерна. Тобто зараз і в подальшому основним питанням є ціна на зерно. Якщо вона буде несприятливою, то вважайте, що ми цього року поставимо жирну крапку на сільгоспвиробництві.
- Цьогорічні жнива будуть для хліборобів складними, - сказав в інтерв’ю кореспондентам “Каховської зорі” голова облдержадміністрації Борис Сіленков. - Навантаження на один зернозбиральний комбайн нині складає понад 300 гектарів, а треба мати 220- 240 гектарів. Тому зараз головне завдання організаторів жнив - оперативно залучити на збирання комбайни із північних областей України і створити для них всі умови для високопродуктивної роботи. Щодо ціни на зерно, то була попередня домовленість, що при середній собівартості тонни зерна у 900-960 гривень, уряд вийде на ринок державних хлібозакупівель із ціною 1400-1500 гривень за тонну. Це б створило належні умови на внутрішньому зерноринку і дозволило б сільгоспвиробникам всіх форм власності закласти надійні підвалини під врожай 2009 року.
Валерій РУДЕНКО,Володимир МЕНИСЕНКО