Таїланд втратив статус найбільшого експортера рису в світі в 2012 році, поступившись лідерством Індії та В’єтнаму. Про це повідомляє Agence France-Presse з посиланням на тайську асоціацію експортерів рису. За підсумками минулого року, Таїланд вивіз 6,9 мільйона тонн рису, тоді як Індія – 9,5 мільйона тонн, а В’єтнам – 7,8 мільйона тонн.
Таїланд був найбільшим постачальником рису на світовий ринок з 1980 року. Однак у 2012 році експорт упав на 35 відсотків через державну політику в сфері закупівель зернових.
Більше року тому уряд Таїланду на чолі з Інглук Сінаватрою прийняв рішення купувати рис у фермерів за завищеною на 50 відсотків у порівнянні з ринком ціною. Ці дії виявилися популярними серед сільського населення, але істотно знизили конкурентоспроможність експорту.
Зараз тайський рис коштує на 130-150 доларів на тонну більше, ніж у основних конкурентів. Багато експортерів через це змушені були згорнути діяльність.
Як правило, Таїланд виробляв близько 20 мільйонів тонн рису на рік, приблизно половина з якого вивозилася за кордон. Через урядові закупівлі запаси цього виду зернових досягли 12-13 мільйонів тонн, а до третього кварталу 2013 року повинні досягти 20 мільйонів тонн.
Уряд Сінаватри заявляє про свою впевненість у тому, що зможе знайти покупців на цей рис на світових ринках за ціною, яка дозволить збільшити рівень життя фермерів. Бангкок зумів укласти декілька угод про прямий продаж рису в інші країни.