Вибачаюсь за сленг, прикольний ролик з’явився на всіх каналах нашого телебачення. Пластиковий чоловічок Анджей, який начебто фермер, а банально - лялька з популярного дитячого конструктора, йде до банку й під заставу землі бере кредит, щоб купити нову техніку. При тому повчальний голос за кадром співчутливо закидає: якби Андрій жив у Польщі й звався Анджеєм, він би гарно господарював на власній землі. Бо може нею розпоряджатись. І натякає на Україну: ми чекаємо 28 років (підсвідомо розуміється: потрібно ринок землі відкривати), землю – людям!.. Ох не дарма в народі кажуть: добре там, де нас немає. Може, в інших країнах і краще, а нам у своїй жити.
Запровадження ринку землі – нині топова тема. Хто тільки не дискутує, не закликає дослухатись, не переконує аргументами… Втім, хто всі ці волання в уряді чи Офісі Президента чує? От запитаннячко. «Пацан сказав, пацан зробив», ще раз вибачаюсь за сленг. В. Зеленський сказав, О. Гончарук, Т. Милованов та інші чиновники мають зробити.
Про необхідність/бажання/обіцянки радитись з українцями вже мова чомусь не йде. Мирні акції аграріїв, які пройшли 20 вересня майже по всій країні й об’єднали 15 тисяч селян, Президента і уряд не переконали, що людей треба почути, бо вони мають своє бачення земельної реформи. Потім спроба обмінятись думками була зроблена на аграрному форумі за участі Президента. «Власниками землі в Україні можуть бути лише громадяни України та українські компанії». «Іноземні компанії мають величезний фінансовий ресурс для купівлі землі та дешеві кредити. Українські аграрії не зможуть з ними конкурувати». «Допуск іноземців на наш ринок може викликати відчутне збільшення вартості продуктів харчування, а також призведе до різкого скорочення кількості робочих місць на селі, зменшення видатків на соціальну сферу та розвиток інфраструктури». «В Україні на агросектор припадає 17% ВВП та 40% валютних надходжень. Тому не можна ризикувати і ставити цілу галузь під загрозу»... І знову аграріїв не почули, бо сьогодні вже зрозуміло: питання скасування мораторію на продаж землі, по суті, вирішене.
Щоб заспокоїти суспільство, уряд анонсував механізми впровадження ринку землі. Та чи врятують ситуацію знижки по кредитах, або кредит МВФ у майже $6 млрд під умови продажу землі іноземцям? Аграрні економісти порахували: якщо продати 30 млн га землі (10 млн державних і 20 млн пайових) виключно українцям, прибуток нації може скласти мінімум в 60 млрд/рік. То 6 млрд кредиту від МВФ, боюсь запитати, це що? Чи варта гра свічок? – як мовиться. І кому такий сценарій вигідний?
Давайте міркувати разом, не боячись, висловлювати свої думки і сміливо відстоювати свою позицію. Бо зараз вирішується не лише наше майбутнє, а доля прийдешніх поколінь українців. Щоб ми не стали схожими на тих пластикових чоловічків з дитячого конструктора, якими маніпулюють заради блага інших.