У ЄДНОСТІ - ЇХ СИЛА
20 February, Розділ Фотобанк / Події(Новини), переглядів 4 227
Нещодавно у Києві пройшов ХІХ з'їзд Асоціації фермерів і приватних землевласників України. Підтримати й вислухати його делегатів приїхав міністр аграрної політики Юрій Мельник. Цьогорічну весну фермери чекають з острахом - немає грошей на проведення весняно-польових робіт, банки припинили кредитування сільгоспвиробників, почастішали випадки рейдерських захоплень фермерських господарств.
Проте приватні землевласники не впадають у відчай, а вирішили боротися проти всіх негараздів разом. Для обговорення проблем і шляхів їх розв'язання вони зібралися на черговий ХІХ з'їзд АФЗУ. Як упевнені члени цієї громадської організації, адже за останні кілька років асоціація зміцніла організаційно й стала єдиним представником фермерів і приватних землевласників України у виконавчих органах влади та виразником їхніх інтересів, захисником їх законних прав. За словами Президента АФЗУ Івана Томича, минулий рік видався для аграріїв надзвичайно важким. Перед асоціацією стояли певні завдання і цілі, виконання яких дало б поштовх до подальшого розвитку фермерського руху. «Питання, яке виходить із глибин і обговорюється на кожному з'їзді АФЗУ - це земельне питання, - зазначив у виступі Іван Федорович. - На початку минулого року воно набуло ще більшої актуальності. Постала проблема - прийняття двох законів: «Про ринок земель» і «Про державний земельний кадастр». Іван Томич переконаний, що саме АФЗУ перша розробила законопроект щодо регулювання земельних питань або Закон «Про ринок земель», який позбавляє можливості нівелювання в земельній політиці. Цей документ врегульовує питання фермерських земель, переходу земель у приватну власність, можливості і шляхи її викупу.
Іван Федорович впевнений, що законопроект, запропонований асоціацією, працює виключно на українського фермера. Задля правильної роботи земельної політики Рада асоціації вважає за необхідне також здійснити інвентаризацію земель. І поки потрібну законодавчу базу не створено, про зняття мораторію на продаж сільськогосподарських земель не варто й говорити. На думку Івана Томича, в ідеалі мораторій щонайменше повинен діяти до 2012 року. Якщо земельне питання - актуальне для фермерів, то юридичний захист приватних землевласників - це питання принципове. Виступаючи перед учасниками з'їзду, головний фермер країни розповів про жорстокі нападки на приватних землевласників на Івано-Франківщині, Житомирщині, Дніпропетровщині. Загалом подібних випадків за інформацією Івана Федоровича зафіксовано понад 200, частину цих справ вже залагоджено на користь фермерів, інші - чекають розгляду прокуратури.
Ідею президента АФЗУ щодо формування козацьких загонів для захисту господарств і землі фермери вітали оплесками. Кажуть, якщо в правовому полі не вдасться відстояти та захистити свою власність від різного роду зазіхань - доведеться діяти силою. Іван Томич повідомив фермерам про можливість спрощення податкової політики для аграріїв, адже наразі розро***ється законопроект щодо запровадження єдиного земельного податку. Також АФЗУ спільно з Міністерством аграрної політики України почали працювати над схемою подолання економічної кризи. Одначе найголовнішим, на думку очільника фермерів України, було, є і залишиться розуміння необхідності єдності селянського, фермерського руху. Лише разом вони здатні подолати всі труднощі й перепони. Делегати з'їзду у виступах та обговореннях як один зазначали, що мораторій на продаж сільськогосподарської землі варто відміняти лише тоді, коли землю здатен буде купити український селянин. Фермери також говорили про відсутність державної підтримки сільгоспвиробників і про неможливість аграріям взяти кредит. В тому, що банківська система не здатна профінансувати весняно-польові роботи, впевнений фермер із Херсонщини Сергій Рибалко. А ще він нарікає, що Президент України, почесний член АФЗУ, попри дані обіцянки нічого не робить для підтримки фермерів. Таку позицію підтримує й дніпропетровський фермер Микола Шапошников, який стверджує, що на папері все гарно написано, а в життя нічого з задекларованого владою не втілюється. Відтак президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко порадив фермерам розраховувати лише на свої сили. За його словами, Мінагрополітики хоча й веде мудру політику, проте обмежене в можливостях.
Профільний міністр Юрій Мельник приїхав на з'їзд фермерів відразу із засідання Уряду, отож мав деякі новини для аграріїв. Юрій Федорович запевнив присутніх, що сьогодні Уряд розуміє проблеми аграрного сектора. Систему земельних відносин він назвав традиційною темою для обговорення з року в рік, а от 2008 рік, на думку головного аграрія країни, характеризувався для сільгоспвиробників неочікуваною ціновою політикою. Щодо нового року, то за словами Юрія Федоровича, і він приніс нововведення: наприклад, змінилась система оподаткування податком на додану вартість. А ще фінансування державою фермерських господарств порівняно з минулим роком зменшено у 6 разів. Натомість аграрії мають у своєму розпорядженні 200 мільйонів гривень зі стабілізаційного фонду - це більше, ніж було всі попередні роки. Щодо питання кредитування аграріїв, Юрій Мельник зазначив: «Є спільна постанова Кабінету Міністрів України і Національного банку, що передбачає рефінансування комерційних банків, які зобов'язуються кредитувати підприємства агропромислового комплексу, зокрема і фермерські господарства». Крім того, міністр аграрної політики звернув увагу присутніх на з'їзді на можливість співпраці з Аграрним фондом. За словами Юрія Федоровича, в цій структурі діє механізм форвардної закупівлі зерна вже за спрощеною схемою.
Такий підхід дозволить звертатися до Аграрного Фонду тим приватним фермерам, які дійсно потребують коштів на проведення весняно-польових робіт. Щодо забезпечення аграріїв паливно-мастильними матеріалами, то Юрій Федорович повідомив про дві постанови Уряду, за якими передбачено закупівлю пального за ціною 4200 гривень (з ПДВ) за тонну. Дизпальне за такою ціною зобов'язані надавати підприємство «Укргазодобування» та Кременчуцький нафтопереробний завод. Міністерство аграрної політики попіклувалося й про надання аграріям за пільговою ціною мінеральних добрив. Відпускна ціна, наприклад, селітри на заводі становитиме 2100 гривень. «Якщо ж заводи відмовляться відпускати продукцію за такою ціною, буде здійснена централізована закупівля 150-200 тисяч тонн міндобрив», - запевнив Юрій Мельник. Як повідомив очільник Міністерства аграрної політики, Урядом також розглянуто питання створення і розвитку сільськогосподарської кооперації. Незабаром має бути створений закон, який чітко вибудує правове поле для її функціонування. Весь спектр нормативно-законодавчих актів вже підготовлено, залишилося лише переконати парламентарів у необхідності прийняття цього документу. Завершуючи свій виступ перед фермерами, Юрій Мельник зазначив: «Хоча значних державних видатків з бюджету аграріям не передбачено, та сьогодні ми можемо через систему мотивацій і преференцій створити правове поле, яке потім залишиться назавжди. Є для цього можливість і розуміння Уряду». Тож, не чекаючи наступної нагоди, фермери відразу взялися за справу і на ХІХ з'їзді Асоціації фермерів і приватних землевласників прийняли ухвалу з пропозиціями та вимогами до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України. Переважно пункти ухвали стосуються забезпечення виконання певних вже існуючих законів, як то «Про фермерське господарство» та «Про особисте селянське господарство», а також прийняття нових - закони «Про виробництво, переробку та збут органічної продукції, «Про обслуговуючу сільськогосподарську кооперацію», «Про державний земельний кадастр», «Про єдиний сільськогосподарський податок». І це лише незначна частина пропозицій фермерів, які вирішили скористатися порадою Юрія Мельника. Якщо від держави немає фінансової підтримки, то, користуючись моментом, варто хоча б створити законодавчу базу.
Юрій Боярський, фермер (Полтавська область):
- Крім проблем, які є спільними у фермерів з усіх областей України, в Полтавській області існує ще й своя регіональна проблема. Справа в тому, що голова Асоціації фермерів у нашій області, на мою думку і на думку деяких фермерів Полтавщини, не виконує обов'язків, які передбачено його посадою. Він не звітує перед фермерами про роботу асоціації, не скликає рад і звітно-виборних конференцій, перестав підтримувати зв'язки з АФЗУ, а натомість зайняв агресивну позицію щодо Секретаріату Президента, Уряду, нашого профільного міністерства. Отож незадоволені таким правлінням і поведінкою, фермери створили іншу, вже другу в області, асоціацію. І на ХІХ з'їзд АФЗУ прибуло дві делегації з Полтавщини.
Володимир Михнюк, керівник СВГ Агрофірма «Полісся» (Житомирська область):
- Фермери приїхали на з'їзд зі сподіваннями, що найважливіші наші проблеми будуть вирішені, або хоча б принаймні з'явиться якийсь алгоритм дій для їх розв'язання. Надіємося на позитивні зміни, на підтримку держави. Звісно, хотілося б, аби на фермерів був зменшений податковий тиск, зменшилась кількість різних перевірок. Тому що нині приватним землевласникам для захисту своїх прав потрібно знати закони на рівні кваліфікованого юриста. Та найбільше фермерів турбують все таки земельні питання, зокрема, зміна умов договору оренди. Добре, що Верховна Рада продовжила дію мораторію на продаж сільськогосподарських земель, адже сьогодні ми ще не маємо потрібної нормативно-правової бази. Українське законодавство ще не готове до того, аби земля стала товаром.
Наталія Кривонос, фермер (Полтавська область):
- Обіцянки про підтримку аграріїв лунають вже давно від всіх гілок влади, всіх політичних сил. А насправді ж аграрний сектор з кожним днем занепадає. Щоб запобігти подальшому грабунку в цій сфері, потрібно Верховній Раді прийняти низку законів. А в сьогоднішній ситуації фермерам залишається лише сподіватися на весну і на рідні чорноземи. Олексій
Власенко, директор Житомирського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств (Житомирська область):
- На ХІХ з'їзді Асоціації фермерів та приватних землевласників України були порушені важливі питання. Одне з найголовніших - збільшення підтримки фермерських господарств на державному рівні. Болючими питаннями є і процедура заключення договорів оренди паїв, яка нині просто непосильна для нас. Сьогодні, щоб укласти договір оренди на один пай, потрібно заплатити близько 200 гривень і побувати з кожним власником паю у відповідних установах для підписання угоди. Це дуже великий клопіт, незручності й втрата часу. Гадаю, що всі фермери підтримують пропозицію щодо спрощення цієї процедури. Ще одне питання - збут продукції. Через перевиробництво більшість фермерських господарств не в змозі реалізувати свою продукцію. Тому дуже добре буде вибудувати схему, яка б дала можливість вирішити і це питання.
Людмила ЛЕБІДЬ
Схожі новини
При внесенні змін до держбюджету необхідно виділити 1,2 млрд грн на розвиток середніх і малих сільгоспвиробників, - АФЗУПредставники Аграрної біржі прийняли участь у розширеному засіданні ради ВГО «Асоціація фермерів та приватних землевласників України»Є фермери – буде УкраїнаФермери пообіцяли Литвину пікетувати Раду з 3 жовтняФермерство – спосіб життя з глибоким духовним корінням