Ліс, яке це рідне слово!
Я би весь час про нього мову вів.
Краса борів, шелест діброви
І соловейка ніжний спів.
І повторяв би раз за разом,
Що ліс нам треба берегти.
Для цього об'єднатися всім разом,
Щоб разом всім у ногу йти.
Серед європейських країн наша держава посідає восьме місце за площею та запасами лісу (не враховуючи Росію). Тож для України ліси – одне з найцінніших багатств. І враховуючи міжнародну практику, сьогодні суспільство розглядає рівноцінними екологічні, соціальні та економічні функції лісів, без надання переваги будь-якій з них.
Як відомо, загальна площа лісових угідь в Україні сягає 10,8 млн. га, з них 17% підпорядковано Міністерству аграрної політики України. Нині ліси шумлять на 15,7% нашої території. А за розрахунками вчених, для досягнення максимальної екологічної, ресурсної та соціальної корисності лісу, оптимальна лісистість країни повинна сягати 20 відсотків її території. Тому працівники лісової галузі, орієнтуючись на цей показник, мають завдання створити понад 2,5 мільйонів гектарів нових лісів. Лісове господарство для здійснення цього завдання має сьогодні кваліфікований кадровий потенціал, технології, посадковий матеріал. Втім, для активного розгортання робіт потрібні нові землі та цільові кошти. У цьому напрямку теж багато вже зроблено і робиться. Щороку збільшується обсяг новостворених лісів, повністю відновлюються зелені насадження на площах, де зібрано „лісовий врожай”.
Лісогосподарськими підприємствами системи Мінагрополітики для розширеного відтворення лісів створена потужна виробнича база. У постійних лісових розсадниках і тепличних господарствах, яких нині понад 90 га, торік вирощено 43 млн. шт. садивного матеріалу. Кількість нових сіянців і саджанців щорічно збільшується. Так, для забезпечення ними потреб населення лісівники Боярської науково-дослідної станції НАУ опановують технологію вирощування рослин... у контейнерах.
У 2008 році лісопідприємствами міністерства посаджено 8,5 тис. га лісів. Не зважаючи на недостатнє фінансування, цей показник є стабільним. Забезпечено відтворення 1,5 га лісів на кожний гектар зрубаних деревостанів. Працівники галузі у своїй роботі суворо дотримуються принципу розширеного відтворення лісів, тобто створення нових насаджень в обсягах, що перевищують площу їх вирубування. У 2007 році всі лісогосподарські підприємства успішно впорались із завданням з відновлення та створення нових лісів. А найактивнішим вболівальником за примноження лісвого фонду стало комунальне підприємство "Вінницяоблагроліс". Щорічно лісівниками цього підприємства заліснюється близько 1000 га деградованих сільськогосподарських земель.
На жаль, надзвичайно складною є проблема охорони лісів від пожеж. Масштабність цього небезпечного явища, перш за все, залежить від природних і кліматичних умов. Але здебільшого пожежі в лісі спалахують з вини людей в результаті недбалого, а іноді й злочинного поводження з вогнем. До його виявлення й гасіння завжди готові 50 лісових пожежних станцій, оснащених пожежними автомобілями, мотопомпами, ранцевими лісовими вогнегасниками, радіостанціями.
Наразі лісова галузь забезпечує роботою 12 тисяч чоловік. Це жителі переважно сільської місцевості, тому одним із пріоритетів фінансування галузі залишається утримання працівників лісової охорони, заробітна плата яких зросла в середньому на 28 відсотків.
Інколи підприємства Держкомлісгоспу в сільській місцевості є одними з основних наповнювачів місцевих і державного бюджету, а також соціальних фондів. Так, за 8 місяців підприємствами галузі сплачено до зведеного бюджету податків та обов’язкових платежів 363,4 млн. гривень. Тож за кожну отриману бюджетну гривню підприємства Мінагрополітики повернули державі майже 21 гривню.
Нинішнього року наші лісові підприємтсва не оминуло і стихійне лихо. Так, руйнівною силою води було пошкоджено близько 300 км лісових доріг, 100 мостів, змито та знищено розсадники та лісові культуи на площі 10 гектарів. Загалом стихія завдала агролісогосподарствам збитків на 14,6 млн. гривень. Водночас підприємства галузі не залишилися осторонь і надали матеріальну допомогу потерпілим регіонам.
Зрозуміло, лiс – безцiнна пiдмога аграрному сектору. Пригадайте хоча б події дитинства, коли ваші батьки чи ви самі пасли худобу в лiсi з ранньої весни до різньої золотавої осенi. Лiс – і споконвiчна кладова лiкiв. Хто з фармацевтів не знає цiни вiльховим суплiддям чи сосновим або березовим брунькам, корi крушини ламкої чи дуба звичайного? А хiба можна не згадати про гриб чагу, що, паразитуючи на бiлокорiй берiзцi, повертає здоров’я людині? Саме цьому грибу приписують чудодiйство при лiкуваннi пухлин.
Щороку десятки тонн трав'янистих лiкарських рослин заготовляється у наших лiсах.
Лiс – i наш годувальник. Збiр дикорослих плодiв, ягiд, грибiв - це i користь, i активний вiдпочинок. Тим, хто не має змоги навідуватися до лісу, лісівники пропонують вже заготовлені консервовані гриби та ягоди. Крім того, серед лісівників вважається добрим господарником той, хто має ще й свою пасіку. Прекрасний приклад у цій сфері подає іншим державне підприємство "Любешівагроліс". Різноманіття продукції, яку тут пропонують, милує око не тільки наших, а й закордонних споживачів.
Погодьтесь, прогулянки лiсом надзвичайно сприятливо впливають на стан нашого здоров'я. Натомість вiд нас вимагається лише одне – дбайливе ставлення до лісових насаджень. Адже кожен з нас повинен усвiдомлювати: щодня у цей Храм природи приходитимуть iншi. Та й ми самi не вiдмовимося ще й ще раз завітати до лісу. Тому давайте, переступаючи межу лісових площ, будемо вiдповiдальними та обережними. Поважаймо тих, хто дбає про наше чисте повітря, цікавий відпочинок і, врешті-решт, здоров’я. Шануймо всіх, хто дарує нашій планеті зелені легені.
До речі, Мінагрополітики планує 16 вересня вшанувати кращих з кращих лісової галузі. Великій кількості спеціалістів і керівників галузі будуть вручені грамоти міністра аграрної політики та відзнаки міністерства «Знак пошани». Втім, про це буде інша розповідь.
А нині ми вітаємо всіх працівників лісу з професійним святом!
Бондарчук Ольга
Відділ ліцензування та ведення лісового господарства