Нині всі передові аграрні країни йдуть шляхом розвитку й використання новітніх технологій в рослинництві. За рахунок інновацій та активного впровадження ефективних ресурсозберігаючих технологій вони виграють в конкурентній боротьбі, бо сучасна практика довела ефективність та рентабельність прямого посіву.
- Проте одним із недоліків впровадження технології прямого посіву, - підкреслює новозеландський вчений Джон Бейкер у своїй роботі «Технологія та посів», - є зростання проблем з хворобами, бур'янами та шкідниками. Збільшення кількості рослинних залишків на поверхні стимулює розповсюдження деяких хвороб і шкідників, і їх ворогів також. Хоча, з іншого боку, відсутність фізичного пошкодження ґрунту не стимулює проростання нових бур'янів.
Ефективно боротися зі шкідниками та хворобами дозволяють якісні засоби захисту рослин. Властивості ж сучасних препаратів розширюються: вони не тільки лікують рослини від хвороб і позбавляють від шкідників, а ще й сприяють підвищенню врожайності.
Сьогодні, щоб ефективно захищати рослину по нульовій технології, фермер викладає щоразу кругленьку суму. Хімія спрацьовує, завдання препаратів виконано, тільки аграрій при цьому часто залишається з діркою в гаманці і йому не вистачає на всі вимоги системи ресурсозбереження. Це і є однією з причин фіаско при переході на нульовий обробіток ґрунту.
Що робити в такому разі? Чи є панацея від нестачі грошей?
Якщо добре подумати, то її можна віднайти. Гроші з неба не посипляться, та ви просто будете раціонально їх витрачати, правильно розподіляти статті витрат у системі рослинництва. Тобто правильно обрані засоби захисту рослин, точніше препарати високої якості за доступною ціною, сприятимуть не тільки підвищенню врожайності, а ще й росту продуктивності праці, зниженню собівартості та підвищенню рентабельності виробництва сільгосппідприємств.
Таким чином, задача системи захисту рослин - захищати не тільки рослини, а й гаманці виробників.
- Існує велика різниця в ціні препаратів європейського виробництва і китайського, - пояснює Роман Гавриляка, керівник проекту по засобах захисту рослин Корпорації «Агро-Союз». - У ряді випадків вона сягає десятки разів. Ми зазнали впливу всього економічного ланцюжка на своїх полях і гаманцях: є досвід застосування європейських оригінальних препаратів, бачили їх ефективність на своїх полях, знаємо їх реальну ціну не з чуток, бо самі платили за пестициди величезні гроші. Тому фахівці корпорації поставили перед собою завдання: крім оптимізації парку техніки для підвищення рентабельності рослинницького бізнесу, знайти економічно вигідне рішення і в системі захисту рослин.
Але виробничі потужності українських хімічних підприємств і вузький асортимент пестицидів за високими цінами дозволяють забезпечити тільки 20% попиту і без державної компенсації. Тому препарати для захисту сільгоспкультур поставляються з країн ЄС, Росії, Китаю. Особливо збільшується на ринку кількість китайських препаратів.
І не все, що «зроблено в Китаї», має статус «ширпотребу». Два роки тому було завезено пробну партію препаратів з Китаю, проведено порівняльний аналіз дії препаратів європейського виробництва і китайського з однаковою діючою речовиною - гліфосатом - на полях модельного агрокультурного підприємства «Агро-Союз». Результати показали: препарати відрізняються один від одного лише виробниками і вартістю, а ефективність та ж, але за різною ціною. Наприклад, європейський гліфосат коштує близько $12, а китайський в препаратах «Директор» і «Вимір» (зареєстровані в Україні в 2008-2009 році), які використовуємо ми на полях модельного господарства, - $6.
Постачальником цих препаратів є ТОВ «IRPOCHEM» - один із провідних виробників і постачальників засобів захисту рослин (гербіциди, інсектициди, фунгіциди) в Китаї. Компанія займається виробництвом і експортом засобів захисту рослин 19 років і продає препарати у більш, ніж 60 країн світу, серед яких Казахстан, Туркменістан, Білорусь, Польща, Іспанія Куба, Сінгапур, Таїланд, Корея, Японія, Ізраїль, Англія, Малайзія, Аргентина, Мексика, Україна, Пакистан. Пестициди від «IRPOCHEM» відповідають усім стандартам якості.
Спеціалісти нашої корпорації особисто побували на заводах, відвідали лабораторії "Quality Assurance Laboratory" і детально вивчили сертифікати якості продукції, випробували ці препарати на полях власного агропідприємства. І тільки після цього почалося плідне співробітництво з китайськими виробниками засобів захисту рослин.
- Препарат «Директор», в якому діюча речовина - всім відомий гліфосат, ми випробували торік на своїх полях, - говорить Михайло Драганчук, фермер, який вже давно впроваджує ресурсозберігаючу технологію й не боїться експериментувати на своїх полях. - Результатом ми задоволені, а ціною - ще більше, бо за бренд у нас немає можливості платити. Та важливо відзначити, що застосування засобів захисту рослин ефективно працює тільки при комплексному підході до системи прямого посіву. Завдяки такому підходу ми заощадили на препаратах не тільки за рахунок низької їх вартості, а і за рахунок зменшення норми внесення. За технологією ми вносимо 1,5 л/га «Директора» замість традиційних 4 л/га. І навіть при цьому препарат показав позитивні результати.