Оригінально оформлена експозиція агрофірми «Сади України» приваблювала відвідувачів та учасників 7-ї Міжнародної виставки сільського господарства "ІнтерАГРО - 2011» соковитими яблуками, грушами, виноградом, унікальним насінням високопродуктивних гібридів кукурудзи й соняшнику. І якщо посівний матеріал важко оцінити на смак, то, спробувавши фрукти, можна без консультантів зробити вибір.
Яблука й груші від «Садів України» - це вам не заморські кормові банани чи водянисті й прісні яблука від західних сусідів, які навіть черви не їдять. Кримське сонце, поживна земля, субтропічний морський клімат, екологічно чисті технології надають цим фруктам неповторного й насиченого медово-солодко-кислуватого природного смаку. І хоча куштували ми плоди від «Садів України» наприкінці зими, після того як вони понад півроку пролежали в сховищі, створювалося враження, що їх щойно зірвали з гілки.
Довідково. ТОВ Агрофірма "Сади України" - визнаний лідер у виробництві й продажу високоврожайного насіння гібридів соняшнику і кукурудзи селекції Інституту рільництва та овочівництва м. Нові Сад (Сербія).
Гордістю компанії є завод з доробки насіння - єдине в Україні підприємство такого класу і одне з найсучасніших у Європі. Завод укомплектований обладнанням датської фірми "CIMBRA HEILD GmbH".
Крім того, агрофірма є однією з небагатьох на пострадянському просторі експортерів насіння до Європи. Реалізацією продукції займаються 16 торгових представництв в Україні та Росії.
За кілька хвилин до нас приєднався і Володимир Ковальов, заступник директора з наукових питань агрофірми «Сади України». Ми розговорилися.
- Як бачите, на «ІнтерАГРО - 2011» ми презентуємо два напрями: продукцію садівництва (зокрема, яблука й груші, вирощені за інтенсивними технологіями в АР Крим) та насінництва (посівний матеріал високоурожайних гібридів кукурудзи і соняшнику спільної українсько-сербської селекції), – розпочав екскурсію Володимир Григорович. - Зокрема, насіння від «Садів України» відрізняється адаптацією до умов кожного конкретного регіону нашої держави. Скажімо, для Лісостепу характерна підвищена вологість, там випадає найбільше опадів. Таврійські степи, навпаки, найчастіше підсмажує сонце. Не врахувавши ці природні особливості при виборі насіння, можна зазнати неабияких збитків, навіть якщо заклали в землю високоякісний і сертифікований посівний матеріал.
Україна ж простягається зі сходу на захід майже на півтори тисячі кілометрів, а з півночі на південь - на понад 700. Це дуже різні кліматичні зони. Чимале значення мають властивості ґрунтів, рельєф місцевості, що в кожному регіоні різняться. Але є українська компанія, в якій працюють авторитетні вітчизняні науковці, що з власного практичного досвіду знають всі складові ризиків і потенційних резервів кожного регіону країни. Це агрофірма «Сади України». І я би радив розпочинати шлях до високих урожаїв зі знайомства з нашими фахівцями й результатами нашої діяльності.
- Це правда, що насіння від «Садів України» успішно долає кордони й радує своїми урожаями зарубіжних аграріїв?
- Так. У нас вже є філії в Центрально-Чорноземному, Південному, Поволжському регіонах Російської Федерації. До речі, наш північний сусід посідає перше місце у світі по площах вирощування соняшнику. Й ми експортуємо щороку до РФ понад 150 тонн найкращого насіння цієї культури. Тут треба додати: Росія доволі консервативна країна щодо імпорту посівного матеріалу. Особливо це стосується соняшнику, адже РФ була лідером у селекції цієї культури й не прагне здавати позиції.
Впевнений, ми б і на західноєвропейському ринку посіли лідерські позиції, та, на жаль, Україна ще не є членом ЄС. Відтак ми не маємо змоги оперативно й безперешкодно постачати свій посівний матеріал до країн Європи. Зведені нашими західними сусідами бар’єри позбавляють нас права на рівних конкурувати з європейськими виробниками. Разом із тим, Україна чомусь не застосовує аналогічних правил, які б насправді регулювали надходження на наш ринок зарубіжного насіння й створювали пріоритетні умови для вітчизняних насіннєвих компаній.
- А в Україні багато площ засівається насінням соняшнику від «Садів України»?
- Майже кожен шостий гектар. Наша частка на ринку насіння країни протягом останніх 5 років коливається в межах 14-18%.
- І який гібрид соняшнику від «Садів України» б’є рекорди у площах посівів?
- З понад двох десятків гібридів насіння цієї культури, що їх пропонують «Сади України», першість на ланах нашої держави посідає Титанік. До речі, протягом останніх трьох років цей гібрид займає в Україні понад 5% соняшникових площ. Оригінатори - Інститут рільництва та овочівництва м. Нові Сад (Сербія) та агрофірма «Сади України». Термін вегетації 100-105 днів. Генетичний потенціал врожайності - понад 50 ц/га. Вміст олії - 49-52%. Гібрид відрізняється стійкістю до хвороб. Титанік вирощують як в Лісостепу, так і в Центральному та Південному (сухому) степах.
- Що нового нині у вашому соняшниковому асортименті?
- Передусім варто зазначити, що наша компанія продає насіння гібридів соняшнику, які можна вирощувати за всіма існуючими сьогодні технологіями: класичною, Clearfield, Sumo. Кожен із цих методів має свої слабкі та сильні сторони. Тому їх використовувати потрібно з урахуванням усіх факторів, що забезпечують врожайність. Тільки індивідуальний підхід до кожного поля дозволить отримати максимальний прибуток.
Підкреслю: у той час як середня урожайність соняшнику в Україні коливається в межах 13-16 ц/га, ви можете зібрати на третину більше, навіть не змінюючи технології, завдяки посіву високоякісного насіння гібридів цієї культури, яке пропонують «Сади України». І в наш скрутний час, коли доводиться економити й на пальному, й на добривах, і на засобах захисту рослин - високоякісне насіння дозволить вам не втратити позицій і бути попереду.
На цій дорозі до успішного прибуткового господарювання агрофірма «Сади України» завжди буде вашим надійним партнером».
Дійсно, чималою мірою завдяки «Садам України» соняшникова олія є одним із найдоступніших продуктів, якого доволі на полицях наших магазинів. Та й пануємо ми на світовому ринку соняшнику й соняшникової олії не без вагомого внеску «Садів України». Втім, до жнив ще далеко. Але саме сьогодні, під час весняної сівби, ви закладаєте фундамент свого завтра. Тож сійте краще. І житимете краще.
Володимир ВІЛЬОВИЧ