Харчова промисловість виробляє чимало різних круп із зерна багатьох видів сільгоспкультур. Але до дійсно круп’яних у нашій країні належать лише гречка, просо та рис. Їхнє товарно зерно і використовується переважно для переробки на крупи. Останнім часом багато уваги суспільства прикуто до улюбленої українцями крупи - гречки.
Добре відомо, шо гречка є цінною і основною культурою для виготовлення каші, без якої просто не можуть жити діабетики. Наявність у складі крупи гречки вітамінів, білків, інших цінних поживних речовин роблять її незамінною для повсякденного вжитку й для багатьох інших людей.
В нашій країні найбільш сприятливими для вирощування гречки є Лісостеп та Полісся. Згадувана культура відзначається тривалим інтенсивним ростом від появи проростків до початку достигання. Ця особливість поєднується з високою загальною продуктивністю при відносно низькій і нестабільній насіннєвій продуктивності.
Цікаво, що причиною зниження врожайності (на 3-5% ц/га) часто буває недостатня кількість бджіл. Щоправда, небажаною є також і надмірна кількість цих сільськогосподарських комах. Великий дефіцит нектару у квітках негативно позначається на плодоутворенні. Знання цих і всіх інших біологічних особливостей формування урожаю гречки має велике значення для розробки та вмілого застосування технології її вирощування.
Враховуючи всі складнощі вирощування гречки, підготовка високоякісного насіння була і залишається обов’язковою умовою для отримання пристойних врожаїв.
Навесні багатьох аграріїв турбує наявність насіння гречки, потреба в якому складає 21,7 тис. тонн. Тож варто повідомити, що виробниками насіння засипано близько 24 тис. т, з яких на сьогодні перевірено та доведено до посівних 18,59 тис. т, що складає 85% до планової потреби, а це більше на 6% ніж на цей період в минулому році. Тобто до посіву культури ми маємо достатньо часу, щоби підготовити заплановані обсяги.
Високий процент підготовки насіння спостерігається в Кіровоградській, Херсонській, Київській, Вінницькій, Рівненській, Миколаївській та Львівській областях. В більшості регіонів ця робота триває (див. таблицю). З усього підготовленого до сівби кондиційного насіння 64% (11,97 тис.т) - оригінальне, елітне та перша-друга репродукція, що є запорукою отримання високих урожаїв.
Держнасінінспекції спільно з сільгосппідприємствами провели ревізію залишків насіння гречки урожаю минулих років.
Окрім кондиційного насіння, підготовленого під посів сільгосппідприємствами, ми маємо в Державному резервному насіннєвому фонді у наявності 233,1 т високоякісного насіння гречки, яке можна додатково використати при умові його нестачі.
Враховуючи відредаговану Міністерством аграрної політики та продовольства структуру посівних площ, нині можна впевнено говорити про те, що виробники у повній мірі будуть забезпечені якісним насіннєвим матеріалом. А, отже, українці будуть з гречкою.
Валерій ХАДЖИМАТОВ, начальник Укрдержнасінінспекції - Головний державний інспектор України з насінництва