Міністр аграрної політики і продовольства України Микола Присяжнюк заявив, що в Україні виробництво плодів і ягід до 2025 року збільшиться майже у 8 разів (у порівнянні з 2010 р.) - до 2257000 тонн. Торік нашим аграріям вдалося збільшити виробництво плодово-ягідної продукції на 33% порівняно з 2009 р. - до 286,8 тис. тонн.
Отже, за даними, які надійшли до Мінагропроду з регіонів, до 2015 року планується збільшити плодово-ягідне виробництво в країні у 1,5 рази - до 436,6 тис. т, до 2020 року - в 4 рази (до 1 млн. 118,7 тис. т), а вже в 2025 році очікується виробництво плодів і ягід 2 млн. 257 тис. тонн.
Такий рівень виробництва вітамінної продукції можна забезпечити, реалізувавши Державну програму фінансової компенсації витрат на садівництво, яка розрахована саме до 2025 року. Тож досягти високих показників врожайності планується завдяки державній програмі компенсації витрат, понесених виробниками на створення садів, виноградників і холодильників з технологією РГС (регульоване газове середовище). Програмою передбачена фінансова компенсація у розмірі до 100% підприємствам усіх форм власності.
Нагадаємо, у кінці квітня в Україні встановлено новий рекорд зростання цін на овочі та фрукти за рік. Так, плодоовочева продукція подорожчала відразу на 14,8%.
Що було колись
На початок 90-х років, скажімо, у сільгосппідприємствах площі виноградників складали понад 150 тис. га, з яких збирали в середньому по 650 тис. тонн винограду. Вже до 1995-го ці площі скоротилися на 20 тис. га, а валове виробництво винограду - майже вдвічі.
Українці стали менше вживати плодів та ягід. Так, споживання продукції на душу населення винограду скоротилося до 0,7 кг, а плодів і ягід - до 40 кілограмів. Менше надходило вітамінної продукції й на переробку, галузь забезпечувалася сировиною лише на 50%. Не велися роботи по закладанню молодих насаджень. Водночас зріджені насадження не давали конкурентоспроможну продукцію. Як результат, до 2000 р. з експлуатації було виведено ще понад 40 тис. га виноградників. Значний їх відсоток складала вікова група понад 20-30 років, яка також потребувала заміни.
За даними Держкомстату, сільгосппідприємствами торік зібрано 286,8 тис. т плодово-ягідної продукції, незважаючи на те, що цілий ряд господарств навесні 2010 р. звертався до уряду з проханням відшкодувати збитки за загиблий, на їх думку, врожай через весняні заморозки (була пошкоджена частина бруньок).
Нині рівень валового виробництва плодів та ягід сільгосппідприємствами забезпечує потреби внутрішнього ринку лише на 15%, а з урахуванням усіх категорій господарств – менше ніж на 50%. Тому внутрішній споживчий ринок наповнюється плодами іноземного виробництва, в т.ч. й такими, вирощування яких неможливе з огляду на погодно-кліматичні умови.
Не дивлячись на значне скорочення площ багаторічних насаджень, валове виробництво, завдяки вступу в плодоношення нових високопродуктивних насаджень, по сільгосппідприємствах у середньому склало близько 235 тис. т винограду. Незважаючи на значне зменшення площ виноградників, з 2000 року завдяки впровадженню інтенсивних технологій вирощування, валові збори плодів і винограду стабілізувалися.
Така ж тенденція завдяки впровадженню новітніх технологій посадок і вирощування багаторічних насаджень стосується і плодово-ягідної продукції.
Завдяки прийнятому у 1999 році Закону України «Про збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства» суб’єктами господарювання вже закладено 42,8 тис. га виноградників і 42,7 тис. га плодово-ягідних насаджень, з яких на 46,4 тис. га споруджено шпалеру, а на 25,9 тис. га побудовано краплинне зрошення. На відшкодування витрачених за ці роботи суб’єктам господарювання суми близько 5,56 млрд. грн., з державного бюджету відшкодовано 2,45 млрд. грн. (44,1%).
Для забезпечення стабільного розвитку АПК країни, спеціалісти Мінагропроду разом із працівниками галузевих наукових закладів розробили та прийняли галузеві програми розвитку садівництва, виноградарства і виноробства на період до 2025 року. У них визначені площі садів і виноградників, необхідні обсяги вирощування продукції для забезпечення потреб внутрішнього і зовнішнього ринків, основні стратегічні напрямки подальшого удосконалення економічних систем ведення садівничого і виноградно-виноробного комплексів в умовах ринкової економіки та етапи їх ефективного розвитку до 2025 року.
Для фінансового забезпечення виконання завдань, визначених у даних программах, було подовжено дію Закону України «Про збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства» до 31 грудня 2014 року та внесено зміни до Порядку справляння збору та використання коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства, якими передбачено компенсацію витрат на будівництво холодильників з регульованим газовим середовищем (РГС) для зберігання фруктів і столових сортів винограду.
Згідно даного Порядку для відшкодування витрат, на побудовані у Вінницькій, Запорізькій, Херсонській, Черкаській і Чернівецькій областях холодильники з РГС загальною ємністю 19,9 тис. т, спрямовано 144,7 млн. грн., у т.ч. у 2009 р. - 82,9 млн. грн., у 2010 р. - 61,8 млн. гривень.
Департамент землеробства Мінагропроду