Використання засобів захисту рослин на початкових етапах розвитку озимих культур має важливе значення. Пестициди дозволяють знищити шкідників, збудників захворювань та бур’яни у посівах, попередити випадання рослин із стеблестою, зберегти оптимальну густоту стояння рослин та підвищити їх зимостійкість, а тому є одним із базових елементів у формуванні врожайності озимих зернових та озимого ріпаку.
Пошкодження шкідниками озимих зернових до фази кущення може призвести до загибелі сходів. Інтенсивність розвитку, заселеність посівів та рівень шкодочинності шкідників в осінній період залежать від погодних умов і фітосанітарного фону ґрунту. Так, за сухої осені слід пам’ятати про можливість масового заселення і, у результаті, сильного пошкодження посівів зернових великими і звичайними злаковими, ячмінними попелицями тощо.
В умовах теплої затяжної осені зростає ймовірність поширення цикадок по сходах озимини. Загалом, для розвитку як попелиць, так і цикадок оптимальною є середньодобова температура понад 13°С, суха і тепла погода впродовж вересня - жовтня.
Волога осінь може сприяти зростанню періоду шкодочинності хлібної жужелиці (туруна) - одного з основних шкідників посівів озимої пшениці - від 15 до 105 днів. Особливої шкоди цей вид завдаватиме посівам зернових, розміщених після стерньових попередників, поблизу місць скупчення соломи або ділянок, засмічених падалицею зерна, у зниженнях рельєфу.
Для крайових обробок полів на початку заселення посівів цикадками, попелицями, злаковими мухами, трипсами та для суцільних обробок – за масового їх поширення доцільно використовувати інсектициди Кредо (0,15-0,2 л/га), ПушКа (1,5 л/га). У боротьбі з личинками хлібної жужелиці ефективними є препарати Раут (0,75-1 л/га) та ПушКа (1,5 л/га).
Значна кількість опадів за теплої затяжної осені створить умови для поширення небезпечних захворювань зернових, що може призвести до значного зниження продуктивності рослин. Так, у фазі кущення може виникнути потреба у системних фунгіцидах Імпал (0,5 л/га), Вітадель (0,5 л/га), Саргон 250 (0,5 л/га) для боротьби з борошнистою росою (при інтенсивності ураження 1%), бурою листковою іржею (1%), септоріозом (5%) та іншими хворобами.
За недостатнього ефекту від передпосівного обробітку ґрунту варто застосувати гербіциди необхідного спектру дії. За теплої погоди у посівах зернових колосових у фазі кущення для знищення однорічних і багаторічних дводольних бур’янів доцільно проводити обприскування препаратом Зефір 300 (0,16-0,66 л/га). Оптимальний час для обробки — коли однорічники перебувають у фазі 2-8 листків, багаторічники — у фазі активного росту, берізка польова відросла до 5-15 см, осот рожевий формує розетку-пагін. Обприскування гербіцидом Гриніл (0,015 кг/га) дозволяє позбутися широкого спектру дводольних видів бур’янів, у т.ч. стійких до 2,4-Д. Найбільша ефективність дії Гринілу спостерігається на однорічних дводольних бур’янах у фазі 3-6 справжніх листків, багаторічних дводольних – у фазі розетки, підмареннику чіпкому – у фазі 3-4 кільця.
У посівах озимого ріпаку теплі посушливі умови сприятимуть розвитку таких шкідників як хрестоцвіті блішки, ріпаковий квіткоїд, совки, білани, попелиці, ріпаковий пильщик. Для боротьби зі шкідливими комахами ТОВ «Агро-Дельта Груп» рекомендує використовувати препарати Кордон (0,1-0,15 л/га), Кредо (0,15 л/га). Обробки посівів можна проводити вже на ранніх стадіях розвитку рослин за наявності на 1 м2 3-5 блішок, 3-х екземплярів ріпакового пильщика або листоїда, 2-х гусениць совок або біланів.
Натомість, часті опади в осінній період є сигналом для посиленого контролю за поширенням грибкових захворювань у посівах озимого ріпаку. За появи симптомів альтернаріозу та пероноспорозу посіви необхідно обробити фунгіцидом Трагон (2-2,5 кг/га). У боротьбі з альтернаріозом, фомозом, септоріозом добрий ефект дає препарат Вітадель (0,4-0,6 л/га). За наявності інфекції альтернаріозу, циліндроспоріозу, фомозу, склеротиніозу у фазі 5-6 листків культури доцільно застосовувати Саргон 250 (0,5 л/га), який до того ж перешкоджає переростанню культури і дозволяє сформувати оптимальну для перезимівлі висоту посівів (10-15 см).
Для знищення небажаної злакової рослинності у посівах ріпаку озимого підійдуть препарати Троль (1,0-2,0 л/га), Таксон (1,0-3,0 л/га) та Дєсілєт (0,4-1,8 л/га). Однорічні види бур’янів найбільш чутливі до дії вказаних препаратів у фазі 3-6 листків, багаторічні – за висоти 10-15 сантиметрів. Як і у посівах озимих зернових культур, за необхідності боротьби з двосім'ядольними видами бур'янів (одно- і багаторічними) доцільно застосовувати препарат Зефір (0,3-0,5 л/га), оптимальна фаза розвитку культури – 3-4 листки.
При застосуванні пестицидів на посівах озимих зернових та озимого ріпаку для підвищення морозостійкості рослин, оптимізації мінерального живлення і створення найбільш сприятливих умов для їх перезимівлі доцільно готувати бакові суміші з використанням полікомпонентного препарату Бекас - плівкоутворюючого регулятору росту рослин з підвищеною кріо-, фунгіпротекторною та адаптогенною дією, що містить макроелементи. Оптимальною для обробки препаратом Бекас посівів озимого ріпаку є фаза 2-4 листки, озимих зернових культур - кущення; норма витрати регулятору росту - 1,7 кг/га.
Віталіна ПЕТРИШИНА,
кандидат сільськогосподарських наук,
агроном ТОВ «Агро-Дельта Груп»