«…Там, де спіє виноград, пишно розквітає мистецтво, поезія, красномовство і громадськість. І народи, які вирощують виноград, є піонерами прогресу, передовими носіями цивілізації…»
Василь Таїров
Вчені Кардіологічного центру Університету Мічигану встановили, що вживання столового винограду пацієнтами із захворюваннями серця ефективніше, ніж приймання деяких медикаментів. Корисні властивості виявлені в зеленому, червоному й чорному сортах винограду. Якщо знизити тиск і рівень цукру в крові допомагають багато фруктів і овочів, то лише виноград впливає на серцевий м'яз.
Аби відродити втрачені традиції і наситити український ринок вітчизняною і екологічно чистою продукцією, на Одещині запровадили спеціалізовану виставку-ярмарок, метою якої є популяризація вирощування і споживання саме столового винограду. Бо саме виноградарство й виноробство на півдні України та в деяких районах Закарпаття завжди було й залишається важливою складовою агросектору, - переконує директор ННЦ «Інститут виноградарства і виноробства ім. Таїрова» В'ячеслав Власов.
Столовий виноград ефективніший за ліки
За поживними властивостями виноград належить до унікальних сільськогосподарських культур: у його ягодах виявлено близько тисячі корисних для людини сполук, більше 30 мікроелементів, 8 незамінних амінокислот. Один кілограм винограду містить удвічі більше кілокалорій, ніж в яблуці, сливі чи груші… За даними Всесвітньої організації з питань охорони здоров’я, ми маємо споживати за рік 8-10 кг винограду.
Вирощуємо менше, імпортуємо - більше
Але в Україні, на жаль, після розпаду Радянського Союзу, виробництво столового винограду, в розрахунку на одну особу, знизилося майже до 700 грамів. А це в 10-12 разів менше за рекомендовану фізіологічну норму річного споживання цього фрукту.
Зрозуміло, що таке скорочення власного виробництва столового винограду призвело до зростання імпорту, і саме він формує близько 65% обсягу пропозиції. За останнє десятиліття імпорт столового винограду збільшився… всемеро.
І це тоді, коли Україна має реальні можливості не тільки забезпечити власні потреби в столовому винограді, а й експортувати його на міжнародний ринок.
- Ще Ломоносов казав: «Може власних платонів земля слов’янська народжувати!» У нас є все для того, щоб споживати і вирощувати столовий виноград! Нам не треба бігти в Європу чи в балканські країни, аби там придбати якийсь сорт, до речі, не завжди адаптований до наших кліматичних умов, - зазначає В’ячеслав Всеволодович. – Я в жодному випадку не хочу образити постачальників з мусульманських країн чи Ізраїлю, але все ж таки якість нашої вітчизняної виноградної продукції значно вища від тієї, яку нам завозять з-за кордону і яку ми купуємо в зимовий період в супермаркетах…
Державна програма «Столовий виноград»
Беззаперечно, продукція виноградарства й виноробства має виняткове значення для підвищення соціально-економічної складової і свідчить про якісний рівень життя людини. І столове виноградарство, за своєю суттю, є самостійним підрозділом галузі зі своїми специфічними цілями, завданнями і засобами виробництва. Тому, на думку В’ячеслава Власова, видається доцільним виокремлення підпрограми «Столовий виноград» у загальній Програмі розвитку виноградарства, виділення площ та окреслення районів його розміщення, сортименту, певної супутньої інфраструктури. Але допоки державні керманичі лише планують, одеські науковці в галузі виноградарства вирішили не чекати, а діяти!
- У 2011 році за сприяння та ініціативи канадських меценатів, - розповідає головний виноградар Одещини В. Власов, - відбувся конкурс столових сортів винограду в Сімферополі, учасниками якого стали виноградарі з десяти країн Європи. І наш унікальний ранній сорт Аркадія завоював кубок переможця! Тож, як кажуть, сам Бог велів організувати у нас на Одещині свою виставку-конкурс столових сортів винограду.
На першому «Виноградному калейдоскопі» майже сто сортів представили державні підприємства, приватні господарства, виноградарі-любителі, народні селекціонери з України, Росії та Придністров’я.
А допоки відвідувачі досхочу смакували солодкою і корисною ягодою та з цікавістю спілкувались із селекціонерами, професійне і народне журі визначало переможців у кількох номінаціях, адже виставка - виставкою, а конкурс – конкурсом.
Отже, за оцінками професійного журі, кращим виноградарем-любителем визнано Івана Бімбаса: з його величезної виноградарської колекції лише на ярмарку було 25 найменувань селекції Загорулько, Крайнова, Капелюшного, Павловського, інститутів ім. Потапенко, ім. Таїрова, «Магарач»». Фермерське господарство «Джабурія» визнано кращим пропагандистом і реалізатором нових українських столових сортів, а ДП ДГ ім. Суворова отримало кубок переможця за найкраще гроно сорту Аркадія.
А ось за результатами так званого «народного» голосування в номінації «Народна симпатія» перемогли Олексій Коминін, який представив сорт Флора, і ДП ДГ ім. Суворова з сортом Аркадія. «Народне визнання» дісталось сорту Ізюминка (Олексій Коминін) і сорту Оригінал (ФГ «Джабурія»).
Абсолютними «народними фаворитами» стали сорт Ельф селекціонера-аматора Івана Бімбаса і сорт Аркадія, вирощений у виноградниках ДП ДГ «Таїровське».
Альона НОВІЧКОВА, м. Одеса.
Спеціально для «Аграрного тижня. Україна»
.